Ranking żelazek. Jaki model wybrać? listopad 2024 *
Poniżej zapoznasz się 30 najpopularniejszymi żelazkami w ostatnim czasie. Linki przyporządkowane do konkretnych produktów, prowadzą do listy sklepów, które posiadają w swojej ofercie wybrane przez Ciebie urządzenie. Nasz ranking żelazek aktualizowany jest kilka razy w miesiącu.
*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarkach cen (większa popularność, wyższa pozycja).
Porady przed zakupem (znacznie parametrów)
Typ żelazka: mamy do wyboru jedno z 6 rodzajów żelazek - parowe (najpopularniejsze), systemowe, turystyczne, steamery, tradycyjne oraz stacje parowe.
Moc maks.: w zależności od modelu może przyjmować wartości od 500 do 3 000 Wat. Moc decyduje o szybkości nagrzewania się stopy (im moc jest większa, tym stopa nagrzeje się szybciej).
Rodzaj stopy: może ona być ceramiczna (najczęściej kupowana), stalowa, teflonowa, szafirowa, aluminiowa lub emaliowana.
Uderzenie pary: określa ile pary może wytworzyć żelazko w krótkim czasie (zwykle od 80 do ponad 200 g/min).
Generowanie pary: parametr podobny do powyższego, jednak tutaj mierzona jest ilość pary wytwarzanej w sposób ciągły, dlatego też uzyskiwane wartości będą w tym przypadku niższe (od 10 do ponad 100 g/min).
Przewód: długi przewodów powyżej 2 m zapewni komfortowe prasowanie w znaczniej odległości od gniazdka elektrycznego.
Pojemność zbiornika: w żelazkach parowych od 200 do 400 ml. Większe pojemności są w stacjach parowych.
Jak radzicie sobie z problemem kamienia w żelazku? Czy używacie specjalnej wody destylowanej, czy zwykłej kranówki? Ja już nie mogę sobie poradzić z kamieniem. Czasami jak żelazko dłużej stoi nieużywane, a potem zacznę prasować, to na ubraniu jest pełno białych łusek z kamienia, co zwłaszcza widać na czarnych ubraniach.
Oczywiście używanie wody destylowanej zamiast zwykłej kranówki jest rozwiązaniem, jednak na dłuższą metę kosztownym. Nie wiem jak w twoim żelazku, ale większość ma funkcję samoczyszczenia, która w zależności od producenta przyjmuje różne nazwy, np. Self-Clean, Calc-Clean, Anti-Calc, Auto Clean, Clean Function itp. Poza tym na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia żelazek, które pomagają usuwać osad z kamienia, chociaż niektórzy do tego celu używają po prostu octu ...
Mam pewien dylemat odnośnie żelazka jakie posiadam. Otóż jakiś czas temu podczas prasowania lekko przypaliło się ubranie – moja wina, gdyż ustawiłam zbyt wysoką temperaturę i po prostu koszulka lekko się stopiła (zwłaszcza nadruk na niej). Stopa zrobiła się lekko brązowa. Oczywiście zaraz wyczyściłam żelazko wodą z płynem i wydawało się, że poza przypaloną koszulką nie ma innych szkód…. Jednak z czasem okazało się, że z tych otworów na dole z których wydostaje się pary, wychodzą takie niewielkie drobinki czegoś brązowego – zakładam, że to oczywiście z tego przypalenia. Czyściłam te otwory patyczkiem z wata, ustawiłam też tryb czyszczenia, zostawiłam żelazko na kilkanaście minut, aby cały czas generowało parę, ale nic to nie pomogło… Podczas prasownia wszystko się brudzi – prasowanie białych rzeczy jest nierealne. Minęło już kilka tygodni, ale nie widzę, aby coś się poprawiło. Proszę o informację jak mam to wyczyścić i czy w ogóle się da…
Też tak miałam. Zostawiłam na chwilę żelazko na desce, która obleczona była pokrowcem. Ten pod wpływem temperatury się nico stopił, zaczęłam czyścić, co jeszcze pogorszyło sprawę, gdyż kawałki spalenizny dostały się do kanalików. Też się z tym długo męczyłam. W końcu oddałam żelazko do naprawy, gdzie sympatyczny pan wyczyścił żelazko. Co prawda kosztowało mnie to 50 zł, ale jestem zadowolona.
Poszukuję czegoś niedrogiego, lekkiego, poręcznego, żeby można było zabrać do torby podróżnej. Nie potrzebuję pary. Tylko nagrzanej stopy. Proszę o polecenie takiego żelazka.
Mam pewien problem. Po uprasowaniu cieknie woda ze stopy. Dokładnie to wydostaje się ona z tych dziurek. Wygląda to tak, że uprasuję coś, oczywiście potrząsnę żelazkiem, żeby woda obciekła, stawiam je pionowo i niby nic się nie dzieje, ale jak przyjdę za kilkanaście minut to jest mokra plama. Wiem, że to z tych otworów, bo są potem mokre. Czy to wada fabryczna jest? Mam reklamować? Zakupu dokonałam kilka miesięcy temu, więc gwarancję mam nadal. Dodam, że nie wiem czy tak od nowości było, bo wcześniej nie używałam wody do prasowania. Proszę o szybką odpowiedź.
Nie wiem jak bardzo cieknie, ale jeżeli nie jakość specjalnie dużo, to w żelazkach niemających odpowiedniego zabezpieczenia to jest standard, niestety. Ewentualnie pozatykały się kanaliki i woda schodzi jeszcze długo po zakończeniu prasowania.
Jak to zwykle bywa, powodów może być wiele. Dla przykładu nieszczelność zaworu. Mógł on zajść kamieniem, albo uszkodzić się mechanicznie. Jednak jeżeli woda nie wydostaje się jakoś bardzo obficie, to być może jest tak, jak ktoś już napisał wyżej - masz żelazko, które nie posiada blokady kapania i niestety, ale wtedy nic nie poradzisz. Musisz po prostu używać podstawki. A tak nawiasem, to jak zadajecie pytania techniczne, to dobrze jakbyście pisali jakiego modelu dotyczy Wasze zapytanie, to byłoby zdecydowanie łatwiej odpowiedzieć.
Potrzebne dobre żelazko do prasowania do 200 zł. W domu prasujemy dużo, bo rodzinę mam liczną, więc oczekiwana duża wydajność - stopa powinna się szybko nagrzewać, być odporna na zarysowania oraz wykonana z dobrej jakości materiału. Poza tym zbiornik na wodę powinien być dostatecznie duży, żeby nie trzeba było co chwilę uzupełniać wody. I jeszcze dobrze jakby było zabezpieczenie chroniące przed kapaniem - w starym żelazku go brakowało i często po skończeniu prasowania lała się woda.
Z takich tańszych, to Philips GC4410 lub Electrolux EDB6130. A żeby nie kapało, to trzeba wybierać żelazka z taką funkcją, która się nazywa "blokada kapania" - to czy jest ona dostępna, to znajdziesz w opisie (specyfikacji) danego modelu.
Przeglądając oferty natknęłam się na coś takiego jak żelazka systemowe. Może mi ktoś napisać co to dokładnie oznacza? Wiem, że posiadają one jakiś dodatkowy zbiornik na wodę, który wytwarza parę, ale jak to wygląda w praktyce? Nigdy nie miałam przyjemności testowania czegoś takiego, pytałam znajomych czy przypadkiem nie dysponują takim "wynalazkiem", a z opisów producentów też trudno cokolwiek wywnioskować. Jeżeli ktoś posiada i korzysta z czegoś takiego, to bardzo proszę o opinię, czy warto sobie tym w ogóle zawracać głowę.
Nie ma w ich sposobie działania jakieś wielkiej filozofii. Pracują tak jak normalne żelazka z tą różnicę, że mają zewnętrzny zbiornik, do którego wlewa się wodę. Jest ona tam podgrzewana i jako para przewodem trafia do żelazka. Dzięki temu możesz prasować używając dużej ilości pary i to bez konieczności ciągłego uzupełniania wody - zewnętrzny zbiornik ma zwykle około litra pojemności, więc to całkiem duży.
Dodam, że urządzenia takie są dosyć drogie i zwykle nie ma konieczności ich kupowania, chyba że bardzo dużo prasujesz.
Ze wszystkim producentów polecam Philipsa. Mam już ponad 5 lat i jeszcze ani jednej awarii. Solidna firma, to także Tefal -żona dostała na urodziny kilka lat temu takie małe turystyczne żelazko właśnie tej firmy i też działa dobrze.
Nie da się powiedzieć, która firma jest najlepsza, bo to wszystko zależy od konkretnego egzemplarza. Ja mam Zelmera od prawie 4 lat i też wszystko jest w porządku. Większość producentów z czołówki robi dobrej klasy sprzęt, a jak ktoś ma pecha, to trafi na felerny egzemplarz
Szukam niewielkiego żelazka, które można by zabrać ze sobą wyjeżdżając gdzieś dalej, np. na jakiś urlop, dlatego też powinno mało ważyć, nie musi też dysponować zbyt okazałą ilością parametrów oraz funkcji. Ważne tylko, aby dało się nim w miarę dobrze coś uprasować i miało małe gabaryty.
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Opinie o produktach
Dodam, że urządzenia takie są dosyć drogie i zwykle nie ma konieczności ich kupowania, chyba że bardzo dużo prasujesz.
Dzięki za pomoc