Profil na FB

Ciekawostki

W kategorii tej będę pisał o urządzeniach, które z pewnych (subiektywnych) względów są warte uwagi, chociaż niekoniecznie wykorzystywane są w życiu codziennym - może dlatego, że są w fazie testów, bądź rodzą się dopiero w głowach naukowców? Wiele urządzeń, które jeszcze nie tak dawno były określane tylko mianem ciekawostki, dziś jest powszechnie wykorzystywanych, więc mam nadzieję, że kategoria ta również wniesie coś wartościowego.

Prędkość Internetu na świecie

Miniaturka – szybki internet

Dobrze pamiętam moment, gdy w moim domu po raz pierwszy zagościł Internet. Był to rok 2000, a ja za miesięczny abonament płaciłem 80 zł. Co dostawałem w zamian? Zawrotne jak na tamte czasy … 256 kb/s. Dla kogoś kto wcześniej miał łącze modemowe był to olbrzymi skok jakościowy oraz przede wszystkim ilościowy.

Czytaj więcej...

Powrót do przyszłości II - co się sprawdziło?

Kadr z filmu powrót do przyszłości

Pewnie większość oglądała, a przynajmniej kojarzy film „Powrót do przyszłości II”. Główny bohater przenosi się w czasie z 1985 do 2015 roku. Czy producenci filmu trafnie przewidzieli przyszłość? Czy wynalazki z jakim w 2015 roku zetknął się Marty McFly są dziś obecne w naszym życiu?

Czytaj więcej...

Ochrona nieba przed dronami - SAFESKY

Latający dron

Rynek bezzałogowych statków powietrznych rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Jeszcze niedawno drony były jedynie domeną wojska. Obecnie dostępne są także na rynku cywilnym i to nawet za kilkaset złotych.

Czytaj więcej...

Sklepy inne niż wszystkie

Targowisko na wodzie Muara Kuin

Świat jest pełen nietypowych sklepów, targowisk oraz bazarów, których istnienia pewnie nawet nie przypuszczałeś. Niektóre z nich oferują specyficzne towary (Targowisko Voodoo w Lomé), inne jak np. sklep braci Freitag posiada unikatową konstrukcję. Są też takie, które mogą trochę przerazić odwiedzających np. Muzeum Deyrolle we Francji.

Czytaj więcej...

XXI wiek oczyma naszych pradziadków

Pojazdy przyszłości w 1990

Futurolodzy starają się przewidzieć jak będzie wyglądał świat przyszłości. Często w Internecie napotykamy na artykuły, gdzie snute są wizję świata za 10, 50 lub nawet 100 lat. Ile z tego się sprawdzi? Tego oczywiście nie wiadomo. Możemy jednak sięgnąć do przeszłości oraz sprawdzić jak ludzie 100 lat temu wyobrażali sobie czasy współczesne.

Czytaj więcej...

Historia technologii użytkowych

Ciekawostki komputerowe

W ciągu ostatnich 150 lat doświadczyliśmy niesamowitego skoku technologicznego. Nigdy w historii naszej cywilizacji nie powstało tak wiele zaawansowanych urządzeń oraz rozwiązań. Zachęcam do zapoznania się z infografiką, w której znajdziesz chronologicznie przestawione największe odkrycia związane z technologiami użytkowymi, z których korzystamy do dnia dzisiejszego.

Czytaj więcej...

Internet w liczbach - jak wielka jest sieć?

Internet w liczbach

Gdy Tim Berners-Lee w 1991 roku zaprojektował pierwszą stronę internetową, mało kto przewidywał, że Internet rozrośnie się do tak olbrzymich rozmiarów oraz będzie w tak dużym stopniu oddziaływał na życie przeciętnego człowieka. Aby to sobie uzmysłowić zachęcam do zapoznania się z poniższymi liczbami.

Czytaj więcej...

Popularne witryny kiedyś

Strony internetowe kiedyś i dziś

Wiele popularnych witryn internetowych powstało nawet kilkanaście lat temu. Sprawdź jak wyglądały wtedy oraz czy znacząco różnią się od ich współczesnych wersji. Zobacz poniżej jak zmieniały się trendy w projektowaniu stron internetowych. Która wersja bardziej Ci odpowiada?

Czytaj więcej...