Profil na FB

XXI wiek oczyma naszych pradziadków

Pojazdy przyszłości w 1990

Futurolodzy starają się przewidzieć jak będzie wyglądał świat przyszłości. Często w Internecie napotykamy na artykuły, gdzie snute są wizję świata za 10, 50 lub nawet 100 lat. Ile z tego się sprawdzi? Tego oczywiście nie wiadomo. Możemy jednak sięgnąć do przeszłości oraz sprawdzić jak ludzie 100 lat temu wyobrażali sobie czasy współczesne.

100 lat to nieco ponad 3 pokolenia. Świat z początku XXI wieku różni się diametralnie od tego z początku XX. Czy nasi pradziadkowie właściwie przewidywali, w którą stronę pójdzie rozwój techniki oraz technologii? O tym możesz przekonać się poniżej. Znajdziesz tam ilustracje z 1900 roku przestawiające wizję początku naszego wieku.

Pociąg jeżdżący po wodzie

Według autora poniższej grafiki, na początku XXI wieku ludzie będą pokonywać morza pojazdami będącymi połączeniem pociągu oraz statku. Wizja ta była oczywiście błędna. Transport morski przez ostatnie 100 lat niewiele się zmienił. Nadal jego podstawą są statki, które co prawda są dużo bardziej wytrzymałe, dysponuję nowoczesnymi systemami nawigacji, lepszymi napędami oraz większa wypornością, jednak nadal to statki.

Pociąg na morzu
Pociąg jeżdżący po wodzie

Ruchome domy

Obecnie transport całych domów jest jak najbardziej możliwy. Tego typu praktyki popularne są zwłaszcza w USA. Dom jednak musi mieć konstrukcję drewnianą. Dlatego po części powyższe przewidywania są właściwe, jednak nie do końca, bo jak na razie nie opracowano techniki przenoszenia dużych kamienic, czy wręcz całych kompleksów budynków jak sugeruje grafika powyżej.

Ruchome domy
Ruchome domy

Osobiste pojazdy latające

Ludzie żyjący wiek temu zakładali, iż obecnie każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na zakup osobistego pojazdu latającego. Sama idea się sprawdziła. Przy odpowiednio dużym budżecie możemy nabyć nieduży samolot, helikopter lub motolotnię. Jednak tego typu transport nie jest powszechny jak sugeruje to twórca poniższej ilustracji.

Osobiste samoloty
Osobiste pojazdy latające

Transmisje audio – wideo wydarzeń kulturalnych

Tutaj prognozy były jak najbardziej trafione. Pamiętajmy, iż w czasach, gdy powstały przytaczane grafiki idea telewizji dopiero powstawała. Mimo to trafnie przewidziano istnienie technologii, która pozwoli na transmisję dźwięku oraz obrazu różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Transmisje z teatru
Transmisje audio – wideo wydarzeń kulturalnych

Nakrywanie przestępców rentgenem

W 1900 roku ludzie zakładali, iż promienie rentgenowskie, które zostało odkryte zaledwie 5 lat wcześniej (1895), będą np. wykorzystywane przez policję do prześwietlania ścian i łapania złodziei na gorącym uczynku. O ile zastosowań dla tego typu promieniowania jest współcześnie bardzo wiele, o tyle z pewnością nie służy ono policji do widzenia przez ściany.

Nakrywanie złodziei rentgenem
Nakrywanie przestępców rentgenem

Ruchome chodniki

Powyższa prognoza cieszyła pewnie przede wszystkim tych bardziej leniwych – po co się męczyć idąc chodnikiem, skoro ten może się przesuwać za nas? Jak dobrze wiemy chodniki obecnie się nie przemieszczają, więc pozostaje nam spacer. Jednak możemy się pokusić o stwierdzenie, iż ruchome schody działają w pewnym sensie w oparciu o tego typu ideę.

Mobilne chodniki
Ruchome chodniki

Poruszanie się po wodzie

Możliwość swobodnego poruszania się po wodzie miałoby być kolejną atrakcją naszych czasów. Jednak jeżeli nie jesteśmy Stevenem Frayn'em, to raczej nie powinniśmy próbować tego typu praktyk – i to nawet wtedy, gdy trzymamy w ręku balony.

Poruszanie się po wodzie
Poruszanie się po wodzie

Zadaszone miasto

Twórca ilustracji zakładał duży rozmach cywilizacji z początku XXI wieku. Według niego całe miasta miałyby być pokryte przezroczystym dachem, co chroniłoby przed różnego rodzaju zjawiskami pogodowymi. Jak dobrze wiem dotychczas nic takiego nie powstało.

Zadaszone miasto
Zadaszone miasto

Sterowanie pogodą

Pogoda ustalana w zależności od naszych kaprysów? W pewnej ograniczonej formie jest to możliwe. Istnieją np. tzw. działka przeciwgradowe, którymi strzela się w chmury. Niszy to ich strukturę i zamiast gradu spada zwykły deszcze. Wykorzystywane jest to np. przez rolników do ochrony plantacji.

Sterowanie pogodą
Sterowanie pogodą

Ile z tych wizji się sprawdziło? Jak mogłeś zauważyć niektóre z nich były bardzo trafne, np. kształtowanie pogody, transmisja obrazu oraz dźwięku na odległość, czy pojazdy latające dla własnego użytku. Inne z kolei w ogóle się nie sprawdziły. Warto zauważyć, iż możliwe były jedynie wskazanie pewnych ogólnych trendów. Przewidywania odnośnie konkretnych urządzeń bądź technologii, np. komputera oraz Internetu było już poza zasięgiem. Z pewnością tak samo będzie za 100 lat, gdy nasi potomkowie będę przeglądać owoce pracy współczesnych futurologów.

Tym wszystkim, którzy chcieliby zgłębić tego typu tematykę polecam film Metropolis z 1927 roku.

Powyższe dzieło jest jednym z pierwszych filmów sci-fi. Film prezentuje wizję miasta przyszłości. W 2001 roku został on wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

Najlepsze opinie ↑

+1[1]
#Adam 9 lat temu
Trudno przewidzieć z jakich technologii będziemy korzystać za 10 lat, a co dopiero za 100 lat :-*. Kto jeszcze kilkanaście lat temu przypuszczał, że obecnie będziemy korzystać z telefonów wydajnością dorównującym 2 - 3 komputerom, które dodatkowo będą dysponowały dobrej klasy aparatami oraz dostępem do Internetu? Oczywiście tego typu gadżety pojawiały się w filmach fantastyczno-naukowych, jednak były to bardzo zniekształcone wizje. Takie przewidywania tym bardziej trudne są teraz, gdy rozwój technologiczny jest tak intensywny.
Odpowiedz

Dodaj opinię


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.