Profil na FB

Jaką pralkę kupić?

Nie ma ubrań, które by się nie brudziły. Jeszcze 100 lat temu popularne były tzw. tary, które wyglądem przypominały pofalowane deski. Pranie ręczne było jednak bardzo czasochłonne. Wraz z nastaniem wieku „pary i elektryczności” do domów zaczęły trafiać różnego rodzaju urządzenia, które usprawniały codzienną pracę. Jednym z nich była pralka. Pierwsza konstrukcja tego typu powstała w 1851 roku za sprawą Jamesa Kinga. Było to urządzenie parowe. Natomiast pierwsza pralka, która napędzana była przez silnik elektryczny została skonstruowana w 1899 rok.

Dzisiejsze pralki w niewielkim stopniu przypominają wynalazki z XIX wieku. Obecne modele to niezwykle zaawansowany sprzęt, wyposażony w wiele dodatkowych możliwości oraz funkcji, a także pozwalający na pranie różnego rodzaju ubrań łącznie z obuwiem. Dlatego przed zakupem zachęcam do zapoznania się z poniższym poradnikiem, dzięki któremu dowiesz się jaką pralkę wybrać, aby spełniła ona Twoje oczekiwania.

Parametry

Prędkość wirowania

Zwykle spotyka się prędkości od 600 do 1 800 obr./min. Parametr ten informuje nas ile obrotów w ciągu jednej minuty wykonuje bęben podczas wirowania. Na co wpływa ten parametr? Na czas suszenia ubrań. Im prędkość jest większa, tym ubranie szybciej wysycha. Należy jednak pamiętać, iż wraz ze wzrostem prędkości obrotów ubrania będą coraz bardziej wymięte. Dlatego nie każde tkaniny można wirować z maksymalną szybkością. Najczęściej wybierane są pralki z prędkościami 1 000 oraz 1 200 obrotów / minutę.

Maksymalna pojemność (maksymalne ładowanie)

To ilość ubrań jakie podczas jednego cyklu jest w stanie uprać urządzenie. Parametr ten podajemy w kilogramach (kg). Dla urządzeń ładowanych od góry maksymalna pojemność, to około 6 kg. Natomiast pralki ładowane od przodu dysponują zdecydowanie większymi pojemnościami – nawet około 10 kg.

Przy wyborze pojemności trzeba wziąć pod uwagę, to jak wiele ubrań mamy zamiar prać jednocześnie. Najczęściej wybierane są bębny o pojemności 5 – 6 kg.

Wymiary

Wysokości oraz szerokości pralek mają zwykle standardowe rozmiary. Różnica sprowadza się jedynie do ich głębości.

  • Ładowanie od góry - 85/60/45-60 (wysokość / szerokość / głębokość)
  • Ładowanie od przodu (Standard) - 85/60/45-60 (wysokość / szerokość / głębokość)
  • Ładowanie od przodu (Slim) - 85/60/33-40 (wysokość / szerokość / głębokość)

Rodzaje pralek

Ładowanie od góry

Wlot na ubrania umieszczony jest na na górze. Są węższe od tych ładowanych od przodu, dzięki czemu zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Wejście w górnej części, to również łatwiejsze wkładanie oraz wyjmowanie ubrań (nie trzeba się pochylać).

Whirlpool AWE 4519/P

Pralka ładowana od góry Whirlpool AWE 4519/P

Sprzęt tego typu posiada również pewne wady. Po pierwsze wejście na górze wymaga więcej miejsca nad samym urządzeniem (podnoszenie blatu). Minusem jest również to, że są dostępne tylko w kolorze białym. Są ponadto droższe od ładowanych od przodu (przy porównywalnych parametrach około 10%).

  • Najważniejsze zalety:
    • Przyjemny design
    • Wąskie - zmieszczą się w mniejszych łazienkach
    • Otwór na górze - nie musimy się schylać
  • Najważniejsze wady:
    • Nie są tanie - około 10% droższe od pralek ładowanych od przodu
    • Bębny małej i średniej wielkości - pojemność maksymalnie 6 kg
    • Nie nadają się do zabudowy - blat otwiera się ku górze, więc musi istnieć wolna przestrzeń nad urządzeniem

Ładowanie od przodu (frontu)

Otwór, którym wkładamy ubrania znajduje się z przodu. Urządzenia te posiadają dużą pojemność - nawet około 10 kg. W przeciwieństwie do pralek ładowanych od góry możemy tutaj zagospodarować blat. Dostępne są w wielu kolorach (czarny, biały, metaliczny, szary). Warto również wspomnieć, iż jeżeli myślimy o zabudowie, to w grę wchodzi tylko urządzenie ładowane od przodu!

Samsung WF70F5E0W2W

Pralka ładowana od przodu Samsung WF70F5E0W2W

Większa pojemność, to również większe rozmiary. Trzeba również wziąć pod uwagę to, że drzwiczki z przodu będą wymagały dodatkowej przestrzeni po ich otwarciu.

  • Najważniejsze zalety:
    • Duże pojemności - niektóre bębny mają nawet 10 kg pojemności
    • Niedrogie - tańsze od ładowanych od góry odpowiedników
    • Można wykorzystać blat
    • Nadają się do zabudowy
  • Najważniejsze wady:
    • Otwór z przodu - trzeba się schylać, żeby otworzyć drzwiczki
    • Są szerokie - nie zmieszczą się w każdej łazience

Funkcje

Funkcja Opis
Redukcja piany W sytuacji gdy poziom piany jest zbyt duży następuje pobranie większej ilości wody w celu pozbycia się nadmiaru piany
Funkcja półprania Jeżeli pierzemy niewielką ilość ubrań (około połowy pojemności bębna), to możemy wybrać tzw. opcję półprania. Działa to w ten sposób, że urządzenie dozuje wtedy zawartość wody tak, aby wypełniła ona połowę zawartości bębna. Oszczędzamy wtedy wodę oraz proszek do prania
Zabezpieczenie przeciwwypływowe W przypadku awarii sprzętu następuje automatyczne odcięcie wody. Funkcja ta chroni przed zalaniem
Zapobieganie gnieceniu się tkanin Urządzenia posiadające tę funkcję nie gniotą tak bardzo tkanin. Efekt taki możliwy jest dzięki temu, iż pralki taki posiadają specjalny system, który w odpowiedni sposób układa ubrania w bębnie. Ponadto efekt mniejszego gniecenia osiągany jest dzięki temu, iż ostatnie wirowanie posiada zdecydowanie mniejszą prędkość
Regulacja ilości pobieranej wody Dozowanie ilości wody tak, aby jak najmniejsza jej ilość wystarczyła do efektywnego prania
Wybór prędkości wirowania Szczególnie istotne w przypadku delikatnych tkanin, gdzie zbyt szybkie wirowanie mogłoby uszkodzić ich strukturę
Opóźniony start Możemy ustawić godzinę, o które pralka ma rozpocząć pranie
Pranie intensywne Opcja ta może być wykorzystywana tylko w przypadku tkanin szczególnie odpornych na pranie. Zwykle wykorzystujemy ją dla intensywnie zabrudzonych ubrań

Programy prania

Podstawowe programy

  • Bawełna - umożliwia pranie w temperaturze od 30 do 90°C
  • Syntetyki - pranie od 30 do 60°C
  • Wełna - pranie w temperaturze od 30 do 40°C
  • Tkaniny delikatne - pranie z temperaturą od 30 do 40°C. Maksymalne ograniczenie gwałtownych ruchów bębna - zwłaszcza podczas wirowania
  • Program szybki - czas prania trwa zwykle około 30 minut. Tryb ten ma jednak swoje ograniczenia. Nie wykorzystamy go w przypadku tkanin pobrudzonych w znacznym stopniu
  • Pranie wstępne - wykorzystywany w przypadku tkanin, które są intensywnie zabrudzone

Zaawansowane programy

  • Program codzienny - tryb ten wykorzystuje się tylko w przypadku ubrań o lekkim stopniu zabrudzenia
  • Program ręczny - pranie delikatnych tkanin w chłodnej wodzie
  • Pranie oszczędne (ECO) - temperatura jest obniżona do około 40°C. Ogrzanie wody do tak niskiej temperatury, to mniejsze zużycie energii elektrycznej. Opcję tą stosujemy zwłaszcza do ubrań o niewielkim zabrudzeniu
  • Odplamianie - w przypadku delikatnych tkanin można wykorzystać opcję odplamiania. Funkcja ta umożliwia usuwanie plan, jednak bez detergentów, np. z wykorzystaniem pary
  • Pranie obuwia - niektóre urządzenia dają również możliwość prania obuwia

Koszty eksploatacji

Na koszty eksploatacji składa się kilka czynników, a są nimi: zużycie wody, klasa energetyczna, efektywność prania oraz odwirowywania.

Zużycie wody

Z ekonomicznego punktu widzenia bardzo ważną informacją jest to, jak dużo wody zużywa pralka. Parametr ten podaje się w dwóch wariantach.

Roczne zużycie wody

Producenci podają roczne zużycie wody dla 200 cykli prania w trybie bawełna 60°C dla gospodarstwa domowego liczącego 4 osoby.

Zużycie wody podczas jednego pełnego cyklu

Również bardzo istotna informacja z punktu widzenia kupującego. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż może on się wahać od 11 do 94 litrów!

Klasa energetyczna

Daje możliwość określenia efektywności energetycznej. Klasę energetyczną określamy za pomocą siedmiostopniowej skali (od A do G). Urządzenia sklasyfikowane jako Anajbardziej efektywne energetycznie. Natomiast te z klasą G najmniej.

Nowe klasy energetyczne

W grudniu 2010 roku pojawiły się dodatkowe klasy energetyczne w obrębie klasy A, a są nimi odpowiednio: A+, A++ oraz A+++, gdzie klasa A+++, to ta najbardziej efektywna.

Jaką klasę wybrać?

Obecnie na rynku spotyka się tak naprawdę tylko urządzenia z klasą energetyczną A (A, A+, A++ oraz A+++), a także pojedyncze modele z klasy B oraz C. Oczywiście powinniśmy wybrać coś z klasy A - idealny wybór, to klasa A+++, jednak są to urządzenia najdroższe.

Efektywność prania oraz odwirowania

Podana również na skali od A (A+, A++ oraz A+++) do G. W praktyce na rynku spotykamy tylko urządzenia z klasy A, czyli te oferujące największą efektywność. O czym mówi nam efektywność prania oraz odwirowania? Im sprzęt jest wyżej sklasyfikowane, tym łatwiej usuwa zabrudzenia, a ponadto ubrania odwirowywane są szybciej oraz dokładniej.

Poziom głośności

Podaje się go w decybelach [dB]. Natężenie dźwięku pralki wynosi zwykle około 50 dB (pranie). Natomiast podczas wirowania rośnie do 70 dB. Oczywiście im ilość decybeli jest większa, tym sprzęt pracuje głośniej.

Opinie o produktach

+1[3]
#Pepe 6 lat temu
Ciekawe jak zwiększa się pojemność pralki w kg chociaż nie zmieniają się wymiary zewnętrzne pralek. Bęben najczęściej wypełniał i tak na maksa obudowę w palkach 5 kg a teraz mają 10 kg. Spróbujcie wcisnąć 10 kg odzieży z polaru albo mikrowłókna do takiej pralki. Czysty marketing. Podobnie jak wyświetlacz cyfrowy. Ja pralkę włączam i zapominam aż usłyszę ciszę. Po co mi wyświetlacz? Żeby zobaczyć że pozostała jeszcze godzina albo 1,5? Czas prania dla poszczególnych programów podany jest w instrukcji obsługi. A już te wszelki bąbelki, krople i inne pomysły to jest hiper marketing.
Odpowiedz
+1[3]
#wladek 6 lat temu
Bo gdyby wielkość bębna wyrażano w litrach, to nie byłoby problemu, ale podaje się kilogramy - jak widać nie bez przyczyny.
Odpowiedz
+3[7]
#rikla 11 lat temu
Uważam, że mimo wszystko wariant z ładowaniem od przodu jest dużo bardziej funkcjonalny, bo nie zabiera przestrzeni na samym urządzeniem, no i zwykle większa pojemność bębna to również duża zaleta, zwłaszcza jak się ma dużą rodzinkę
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.