Profil na FB

Jaki wideorejestrator wybrać?

Poruszając się po drodze samochodem można być świadkiem bądź uczestnikiem wielu różnych zdarzeń. Dzięki kamerce samochodowej wszystko to można udokumentować.

Aby jednak sprzęt spełniał nasze oczekiwania, tzn. nagrywał obraz w odpowiedniej jakości, dysponował interesującymi funkcjami oraz możliwościami, musimy poznać znaczenie jego podstawowych parametrów.

W poradniku poniżej dowiesz się jak wybrać dobrej klasy wideorejestrator oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Jakość nagrań

Na jakość nagrywanych filmów wpływa bardzo wiele elementów, a zwłaszcza rozdzielczość oraz jasność obiektywu.

Rozdzielczość

Czyli ilość punktów, które tworzą rejestrowany przez kamerę obraz. Im rozdzielczość będzie większa, tym uchwyconych zostanie więcej szczegółów. Na rynku spotykamy kamery o rozdzielczościach:

  • 1280x720 (HD) – coraz rzadziej występują
  • 1920x1080 (Full HD) – dominują na rynku
  • 3840×2160 (4K) – dopiero zaczynają pojawiać w sprzedaży

Obecnie rozsądnym wyborem jest zakup kamery w rozdzielczości Full HD.

Ilość klatek na sekundę

Każda sekunda filmu składa się z pewnej liczby statycznych obrazów. Ich ilość musi być odpowiednio duża, aby nagranie było płynne. Efekt taki uzyskuje się, gdy na jedną sekundę filmu przypada przynajmniej 25 klatek. Oczywiście im więcej klatek w ciągu sekundy jest w stanie rejestrować kamera tym lepiej. Na przykład w przypadku 60 kl. / s możemy zwolnić film dwukrotnie i nadal będzie on odtwarzany płynnie.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, czy sugerowana przez producenta liczba rejestrowanych klatek w ciągu sekundy odnosi się do każdej rozdzielczości. Zdarza się np., że kamera owszem nagrywa z szybkością 30 kl. / s, jednak tylko w rozdzielczości 1280x720. Natomiast w rozdzielczości 1920x1080 już tylko z prędkością 15 kl. / s.

Spotykane na rynku kamery przeważnie nagrywają obraz z szybkością 30 kl. / s.

Jasność obiektywu

Po drogach poruszamy się o różnej porze dnia i nocy oraz w różnych warunkach atmosferycznych. Nawet najlepsze przetworniki obrazu nie poradzą sobie, gdy nie dotrze do nich dostateczna ilość światła. Dlatego powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jasność obiektywu. Parametr ten wyrażany jest w tzw. liczbie przysłony i określa stopień otwarcia przesłony – im liczba przesłony jest mniejsza, tym przesłona jest bardziej otwarta, a tym samym na przetwornik pada więcej światła.

Liczbę przesłony poprzedza się literą f. Do samochodu powinniśmy wybierać obiektywy o liczbie przesłony mniejszej niż f/2.0.

Kąt rejestrowania obrazu

Kamera powinna dysponować na tyle szerokimi kątami widzenia, aby możliwe było nagrywanie obrazu co najmniej z szerokości całej jezdni. Dobrze, aby urządzenie rejestrowało także to, co dzieje się na poboczu drogi.

Kąty widzenia kamery samochodowej

Kąty widzenia kamery samochodowej

Powinniśmy wybierać kamery o kątach widzenia powyżej 120° (zalecane około 135°). Warto wspomnieć, iż w niektórych kamerkach kąt widzenia wynosi nawet 170° (zaczyna być wtedy widoczny tzw. efekt rybiego oka).

Pamięć

Powinna być przede wszystkim wystarczająco pojemna. Większość spotykanych na rynku wideorejestratorów, poza pamięcią wbudowaną w urządzenie, dysponuje także slotem na kartę pamięci. Jest to rozwiązanie preferowane, gdyż pozwala na zamontowanie dodatkowo nawet do 64 GB pamięci (ile dokładnie, to zależy od konkretnego modelu kamery).

A jak dużo pamięci potrzebujesz? Odpowiedź jest prosta – jak najwięcej! Zwykle w kamerkach samochodowych do kompresji wykorzystuje się kodek H.264. Wtedy dla przykładu godzina filmu w rozdzielczości 1280x720 z 30.0 kl. / s pochłonie około 6 GB danych.

Znaczna część kamerek samochodowych pozwala na nagrywanie w tak zwanej pętli (loop). Jeżeli wybraliśmy tę opcję, to urządzenie automatycznie po zapełnieniu pamięci zacznie ją nadpisywać nowymi danymi.

Interfejsy / złącza

Za pomocą złącza HDMI podłączymy kamerkę do telewizora (projektora, monitora). Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli oglądać filmy bezpośrednio z wideorejestratora na dużym ekranie.

Wejście HDMI

Wejście HDMI

Do komunikacji z komputerem lub laptopem wykorzystamy złącze USB (mini USB). Za jego pomocą prześlemy nagrane na kamerkę filmy (w formie plików wideo).

Kolejnym złączem, na które z dużym prawdopodobieństwem się natkniemy jest już wspomniany slot na kartę pamięci.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o gnieździe zasilającym, pod które podepniemy ładowarkę.

Funkcje

Funkcja Opis
GPS Dzięki wbudowanemu modułowi kamera nie tylko będzie rejestrować obraz, ale także zapisywać aktualne współrzędne geograficzne oraz prędkość z jaką się poruszasz. Później informacje te możesz nanieść na przykład na mapy Google. Niektóre wideorejestratory posiadają także wbudowaną bazę fotoradarów oraz punktów POI
Czujnik przeciążeń (G Sensor) Zapisuje informacje o przeciążeniach, które pojawiają się podczas hamowania, przyspieszania, pokonywania zakrętów bądź stłuczek. Tego typu dane również mogą być naniesione na mapę. Połączenie danych z GPS oraz czujnika przeciążeń pozwala na bardzo szczegółową analizę przebytej drogi
Czujnik ruchu Urządzenie automatycznie rozpoczyna nagrywania, gdy wykryje w swoim pobliżu ruch. Dzięki temu będziemy wiedzieć co działo się w pobliżu samochodu podczas naszej nieobecności
Automatyczne nagrywanie Wideorejestrator uruchomi się wraz z przekręceniem kluczyka w stacyjce
Asystent pasaJeżeli wyjedziemy poza linie ograniczające pas ruchu, to kamerka nas o tym poinformuje
MikrofonJest on obecnie standardowym wyposażeniem każdej kamerki

Dodatki

Wraz z kamerką w zestawie znajdziemy: uchwyt do mocowania oraz ładowarkę samochodową. Opcjonalnie producenci dołączają także kartę pamięci oraz klipsy do ułożenia kabla wewnątrz samochodu.

Uchwyt

Uchwyt przy wideorejestratorze Mio

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania uchwytu. Powinien on być stabilny oraz dobrze trzymać się szyby. Z kolei kabel zasilający musi być odpowiednio długi, aby możliwe było zamontowanie kamerki w dowolnym miejscu wewnątrz samochodu.

Wideorejestratory oferowane są albo z wbudowanym akumulatorem, albo bez niego. W pierwszym przypadku urządzenie jest w stanie działać przez jakiś czas bez zewnętrznego źródła zasilania (zwykle kilkanaście – kilkadziesiąt minut). Brak akumulatora wymaga stałego podłączenia pod ładowarkę samochodową.

Najlepsze opinie ↑

+2[2]
#Ddd 8 lat temu
Taka kamerka to naprawdę bardzo dobra rzecz, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają jeździć. Można sobie w domu usiąść i przeanalizować całą jazdę. Dodatkowo czasami można spotkać na drodze coś ciekawego, a jak wiadomo telefonem podczas jazdy nie jest tak prosto nagrywać, a taki rejestrator cały czas nagrywa, a jeżeli nawet nie, to można go bardzo łatwo włączyć. Ja mam np. taki sprzęt za 200 zł i niby nie dużo kosztował, jednak spisuje się bardzo dobrze. Wszystkim polecam również.
Odpowiedz

Dodaj opinię o poradniku


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.