Profil na FB

Jaką lodówkę wybrać?

Trudno obecnie wyobrazić sobie dom bez lodówki. Dzięki tym urządzeniom znacznie wydłuża się okres przydatności produktów do spożycia. Mało kto wie, ale pierwsze chłodziarki pojawiły się już ponad 150 lat temu.

Współcześnie lodówki, to niezwykle zaawansowane urządzenia o zróżnicowanych możliwościach. Fantazja niektórych producentów poszła aż tak daleko, iż wyposażają swój sprzęt np. w dostęp do Internetu. Oczywiście takie pomysły dla wielu kupujących będą tylko ciekawostką, jednak pokazuje to jak zaawansowanym sprzętem może być „zwykła” lodówka. W poradniku poniżej dowiesz się jak wybrać tego typu sprzęt.

Rodzaje lodówek

Rodzaj Wymiary [cm] Pojemność komory chłodzenia [l] Pojemność zamrażalnika [l]
Jednodrzwiowe Szerokość: 50-75;
Głębokość: 60-75;
Wysokość: 55-260
do 700 do 106
Dwudrzwiowe (chłodziarko - zamrażarka) Szerokość: 50-75;
Głębokość: 60-75;
Wysokość: 120-260
do 400 do 140
Side-by-Side (typ amerykański) Szerokość: 90-121;
Głębokość: 62-72;
Wysokość: 170-200
do 400 do 250

Chłodziarki jednodrzwiowe

Chłodziarka jednodrzwiowa bez zamrażalnika

Charakterystyczny jest tutaj oczywiście brak zamrażalnika. Z tego względu sprzęt ten nie może być wykorzystywany do dłuższego przechowywania żywności, gdyż uzyskiwana temperatura we wnętrzu waha się od około 3 do około 5° C, co jest wartością niewystarczającą, aby żywność mogła zachować swoje walory w dłuższym okresie. Aby to w pewnym stopniu zrekompensować, czasami wyposaża się tego typu lodówki w tzw. komorę niskich temperatur, która ulokowana jest w górnej części urządzenia. Niestety, ale jest ona w stanie tylko w niewielkim stopniu przejąć zadania zamrażalnika (temperatura schodzi tutaj tylko trochę poniżej 0° C ). Nie należy utożsamiać komory niskich temperatur z zamrażalnikiem!

Beko SSA 29000

Chłodziarka jednodrzwiowa bez zamrażalnika - Beko SSA 29000

A co z zaletami? Jeżeli „na bieżąco" uzupełniamy zapasy żywności, czyli w naszej lodówce znajdziemy produkty typu: masło, jaja czy ser, a tym samym nie przechowujemy żywności przez dłuższy czas, np. mrożonki, to ten typ chłodziarki sprawdzi się bardzo dobrze. Jeżeli dodamy do tego również niską cenę oraz niewielkie rozmiary, to z pewnością dla wielu osób ten sprzęt będzie wystarczający.

Chłodziarka jednodrzwiowa z zamrażalnikiem

Po jej otwarciu zobaczymy dwie komory: chłodziarkę oraz zamrażalnik. W odniesieniu do zamrażalnika warto wspomnieć, że posiada on zwykle niewielką pojemność i nie jest odpowiedni do przechowywania dużej ilości produktów. Jednak jeżeli rzadko z niego korzystamy, to możemy zastanowić się nad tym wariantem.

Zanussi ZRA 22800 WA

Chłodziarka jednodrzwiowa z zamrażalnikiem - Zanussi ZRA 22800 WA

Chłodziarka dwudrzwiowa z zamrażalnikiem (chłodziarko - zamrażarka)

Obecnie najpopularniejszy typ w Polsce. Urządzenie składa się z dwóch odseparowanych komór, z których każda posiada oddzielne drzwi. Zamrażalnik może być umieszczony zarówno w dolnej (najczęściej spotykany przypadek) jak i górnej części (rzadziej spotykane). Zwykle konstrukcje tego typu posiadają wysokość od 120 do 260 cm. Temperatura w komorze chłodzącej waha się od 3° C do 5° C. Natomiast w komorze zamrażalnika może schodzić poniżej -20° C.

Samsung RB31FERNCS

Chłodziarko – zamrażarka: Samsung RB31FERNCS

Side-by-Side (tzw. amerykańska lodówka)

W Polsce rzadko spotykane, chociaż zainteresowanie nimi ciągle rośnie. Posiadają bardzo dużą pojemnością – w przypadku niektórych modeli pojemność całkowita wynosi nawet 650 l! Jednak najbardziej charakterystyczne są tutaj dwoje drzwi ustawionych pionowo w stosunku do siebie. Bardzo popularne w krajach Ameryki Północnej.

Samsung RS7768FHCBC/EF

Side by side: Samsung RS7768FHCBC/EF

Rozmieszczenie komór jest różne w zależności od modelu. Zwykle jednak za jedynymi drzwiami kryje się zamrażarka, a za drugimi chłodziarka. Czasami jednak komora chłodziarki umieszczona jest na górze, a chłodziarka na dole.

Pojemność

Bardzo istotny, jeżeli nie najistotniejszy parametr. Informuje nas o tym, jak dużo żywności (mierzone w litrach!) jest w stanie pomieścić komora chłodziarki lub zamrażalnika. Często podaje się też parametr oznaczany jako pojemność całkowita, który jest sumą pojemności zamrażalnika oraz chłodziarki.

Pojemność wiąże się z wielkością (wysokość, głębokość, szerokość) oraz ilością zużytej energii. Dlatego nie należy kupować urządzenia zbyt dużego. Jak jednak wybrać właściwą pojemność?

Jaka pojemność odpowiednia?

To jak dużą pojemnością powinna dysponować nasza lodówka, zależy w dużej mierze od ilość osób stołujących się w domu, a także ich nawyków żywieniowych. W przybliżeniu jeżeli gospodarstwo domowe zamieszkuje jedna osoba, to w zupełności wystarczy chłodziarka o pojemności 120 litów. Dla dwóch osób poleca się pojemność około 150 litrów. Ogólnie możemy przyjąć zasadę, iż każdy kolejny domownik będzie wymagał dodatkowych 30 litrów.

Klasa energetyczna

Informuje nas o efektywności energetycznej urządzenia. Oznaczamy ją za pomocą liter alfabetu począwszy od A, a skończywszy na G, przy czym litera A oznacza największą efektywność (najmniejsze zużycie energii), a litera G, najmniejszą.

Jak liczona jest klasa energetyczna?

Klasę energetyczną liczy się porównując roczne zużycie energii elektrycznej testowanego urządzenia ze zużyciem określonym w standardzie dla danej klasy. Im zużyjcie energii mniejsze w skali roku, tym klasa znajdzie się bliżej litery A.

Dodatkowe klasy energetyczne

W grudniu 2010 roku wprowadzono dodatkowe klasy energetyczne, są nimi: A+, A++, a także A+++, przy czym klasa A+++, to ta najbardziej energooszczędna.

Jaką klasę energetyczną wybrać?

Generalnie, należy wybierać sprzęt z klasy energetycznej oznaczonej jako A (A+, A++, A+++). Jednak im klasa jest wyższa, tym więcej musimy zapłacić za urządzenie. Jeżeli mamy zamiar wykorzystywać nasz sprzęt przez dłuższy okres czasu, to warto zainwestować w wyższą klasę energetyczną, bo różnice są znaczące o czym przekonasz się poniżej.

Zużycie energii

Parametr informujący o ilości zużytej energii elektrycznej w ciągu 24 godz. Dla przykładu policzmy koszty prądu dla lodówki oferującej zużycie energii na poziomie 0.56 kWh/24h dla stawki 60 groszy za 1 kWh. 0.56 x 0,6 x 365 = 122,64 zł.

Powyższy przykład dotyczy lodówki z klasą energetyczną A+++. Teraz wybierzmy sprzęt o podobnej pojemności chłodziarki oraz zamrażarki i obliczmy koszty prądu dla klasy A+.

1.05 x 0,6 x 365 = 229,95 zł. Jak można zauważyć lodówka klasy A+++ o pojemności całkowita około 460 l zużywa rocznie prąd za kwotę około 107,31 zł mniejszą niż w przypadku lodówki o podobnej pojemności, ale w klasie A+.

Temperatura bez zasilania

Czasami mają miejsce różnego rodzaju awarie sieci energetycznej. Skutkuje to krótszymi bądź dłuższymi przerwami w dostawie prądu. Dlatego warto zwrócić uwagę przez jak długi czas nasza lodówka jest w stanie utrzymać niską temperaturę bez zasilania. Wartość ta jest bardzo różna zwykle jednak wynosi kilkanaście godzin.

Temperatura zamrażalnika

Również bardzo istotny parametr, szczególnie dla osób dużo eksploatujących ten element lodówki. Zwykle temperaturę chłodzenia zamrażalnika oznaczamy za pomocą gwiazdek.

  • 1 gwiazdka - temperatura około - 6° C
  • 2 gwiazdka - temperatura około - 12° C
  • 3 gwiazdka - temperatura około - 18° C
  • 4 gwiazdka - temperatura około - 24° C

Technologia No Frost

Przez wielu uważana za niepotrzebny dodatek, lecz niesłusznie. Funkcja No Frost zapobiega powstawianiu szronu lub lodu wewnątrz komór. Dzięki temu nie ma potrzeby okresowego rozmrażania urządzenia.

Jak działa No Frost?

Brak lodu lub szronu zapewnia cyrkulacja powietrza wewnątrz lodówki, która usuwa wilgoć do specjalnego parownika. Tam jest ona zamieniana w lód. Parownik zwykle umieszczony jest w tylnej części obudowy. Tam lód jest podgrzewany i wyparowuje lub spływa do specjalnego zbiornika.

Zewnętrzny panel sterujący

Nowsze urządzenia posiadają wbudowany panel sterujący z wyświetlaczem LCD. Za jego pomocą jesteśmy w stanie wybrać w prosty sposób dostępne funkcje, np. szybkie chłodzenie lub ustawić wartość konkretnego parametru, np. temperaturę. Aktywowane opcje są oczywiście na bieżąco pokazywane na wyświetlaczu.

Electrolux Infinity I-Kitchen

Panel LCD na podstawie: Electrolux Infinity I-Kitchen

Warto jeszcze wiedzieć, iż na rynku istnieją pojedyncze modele, które posiadają wbudowane wyświetlacze LCD, które umożliwiają oglądanie filmów lub nawet przeglądanie Internetu.

Dwa agregaty

Nagłówek ten dotyczy chłodziarko - zamrażarek (za chwilę przekonasz się dlaczego) Za utrzymanie niskiej temperatury w każdej lodówce, odpowiada tzw. agregat, który dostarcza tzw. czynnik chłodzący do obiegu urządzenia. Ponadto za regulację temperatury odpowiada tzw. termostat. Jeżeli nasze urządzenia posiada tylko komorę chłodzącą, to nie ma sensu montować dwóch agregatów oraz dwóch termostatów.

Co innego, gdy mówimy o chłodziarko - zamrażarce. Tutaj zamontowanie dwóch niezależnych agregatów jest jak najbardziej uzasadnione. Dzięki takiemu rozwiązaniu, temperatura w obu komorach będzie nadzorowana przez dwa niezależne układy, co umożliwi bardzo precyzyjne ustawienie temperatury dla poszczególnych komór. Poza tym, jeżeli przez dłuższy czas nie korzystamy z jednej z komór, np. zamrażalnika, to możemy ją po prostu wyłączyć, zmniejszając tym samym rachunki za prąd. Warto jednak pamiętać, iż dostępność dwóch agregatów oznacza zwykle wyższą cenę o około 10 – 15% niż w przypadku porównywalnych modeli o jednym agregacie.

Dodatkowe funkcje / wyposażenie

Każda lodówka posiada wiele dodatkowych funkcji oraz możliwości. Niektóre z nich mają jak najbardziej praktyczne uzasadnienie. Zdarzają się jednak też takie, które są tylko zbędnym gadżetem, za który nie warto przepłacać .

Ochrona bakteryjna

Wnętrze chłodziarki lub zamrażarki pokrywa się specjalną substancją, która niszczy bakterie znajdujące się na powierzchni. W niektórych przypadkach aż 75% drobnoustrojów zostaje wyeliminowanych!

Pojemniki na nabiał

Specjalne pojemniki, które przystosowane są do przechowywania nabiału, tj. masła lub sera.

Pojemniki na warzywa

Dedykowane pojemniki, w których możemy umieścić warzywa.

Wbudowane radio

Niektóre modele posiadają wbudowane radio FM. Możemy nim sterować z pozycji panela wbudowanego w drzwi.

Szybkie zamrażanie / chłodzenie

Przydatna funkcja. Pozwala na szybie obniżenie temperatury w komorze chłodziarki lub zamrażarki. Zwykle stosujemy tę funkcję po włożeniu nowych produktów. To przez jaki czas ma być aktywne szybkie chłodzenie (mrożenie), wybieramy w panelu sterowania, np. 12 godzin.

Regulacja wysokości półek

Jeżeli dysponujesz chłodziarką, w której nie ma możliwości regulacji wysokości półek, to pewnie wiesz w jak dużym stopniu ogranicza to możliwości przechowywania w niej pojemników o różnych rozmiarach. Sytuacja taka nie ma miejsca, jeżeli dysponujesz sprzętem, który ma możliwość regulacji wysokości, gdyż możemy powiększyć odstępy i włożyć pojemnik, który normalnie by się nie zmieścił.

Dozownik dla napojów

Specjalny pojemnik, do którego wlewamy napój, aby go schłodzić.

Najlepsze opinie ↑

0[0]
#Dariusz 2 lata temu
Ja właśnie ostatnio zakupiłem MPM i jest naprawdę rewelacyjna.
Odpowiedz
0[0]
#morty 2 lata temu
U nas (i zapewne nie tylko u nas) zapotrzebowanie na pojemność skoczyło gwałtownie wraz z pandemią. Teraz mamy już od tygodnia nowego multispace'a Electroluxa z nowej serii, pojemniejszego, ale w poprzednim starociu bywał problem z miejscem pod koniec.
Odpowiedz
0[0]
#Dariusz 3 lata temu
przydatny, konkretnie napisany
Odpowiedz

Dodaj opinię o poradniku


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.