Profil na FB

Jaką kabinę prysznicową kupić?

Kabiny prysznicowe coraz częściej zastępują w łazience wanny. Dlaczego? Przede wszystkim wymagają dużo mniej miejsca - dla przykładu standardowa kabina ma wymiary 90 x 90 cm, a dla porównania wanna zwykle 170 x 75 cm. Za kabinami przemawia także mniejsze zużycie wody oraz oszczędność czasu.

Nie można jednak nie pamiętać o wadach. Przede wszystkim kabiny prysznicowe nie są polecane osobom starszym oraz dzieciom, gdyż wymagają pozycji stojącej podczas mycia. Jednak i na to jest rozwiązanie – odpowiednio głęboki brodzik. Nie należy również zapominać, że znaczna część z nas po prostu lubi wejść do wanny dla zwykłego relaksu, co oczywiście w przypadku posiadania dodatkowego brodzika jest możliwe, jednak nie jest tak komfortowe jak kąpiel w wannie.

Jeżeli już zdecydujemy się na kabinę, to czeka nas jeszcze wybór tego właściwego modelu. A to wcale nie jest takie proste. Kabiny różnią się wielkością, kształtem, rodzajem użytych materiałów, dodatkowymi funkcjami. Jednak w poradniku poniżej dowiesz się jaką kabinę prysznicową kupić, aby była odpowiednia dla Ciebie oraz Twojej łazienki.

Wymiary

Przede wszystkim należy zastanowić się jakie wymiary (długość × szerokość) powinna mieć kabina. Oczywiście wybór powinien być tutaj podyktowany ilością wolnego miejsca w łazience. Na szczęście na rynku dostępne są modele o bardzo różnej wielkości.

Największa popularnością cieszą się wymiary 90 × 90 cm. Trochę mniej popularne są kabiny 80 × 80 cm, 100 × 100 cm (do dużych łazienek) oraz najrzadziej wybierane 70 × 70 cm (do bardzo małych łazienek). Wśród ofert znajdziemy także kilka niestandardowych rozmiarów, np. 80 × 120 cm.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o wysokości i nie bez powodu, gdyż jej wybór jest kwestią bardzo indywidualną. Wśród dostępnych na rynku modeli wysokość oscyluje zwykle między 175, a 200 cm.

Kształty

Kabiny prysznicowe oferowane są w bardzo wielu różnych kształtach.

Kształty kabin
Kształty kabin

Największym zainteresowaniem cieszą się kabiny kwadratowe, prostokątne oraz półokrągłe. Dużo mniej na rynku jest kabin asymetrycznych, okrągłych, owalnych oraz pentagonalnych (pięciobocznych).

Sposób otwierania drzwi

Kolejną rzeczą, nad którą powinniśmy się pochylić podczas zakupu jest sposób otwierania drzwi. Tutaj do wyboru mamy kilka wariantów.

DrzwiOpisZdjecie
SkrzydłoweDziałają tak jak zwykłe drzwi w domu. Dostępne są w dwóch wariantach – otwierane do zewnątrz (wymagają wtedy wolnego miejsca przed kabiną) lub do wewnątrz (rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku większych kabin). Mogą mieć jedno skrzydło lub dwaDrzwi skrzydłowe
WahadłoweOtwierają się zarówno do środka jak i na zewnątrz. Oś obrotu drzwi jest lekko przesunięta w stronę środkaDrzwi wahadłowe
PrzesuwanePrzesuwają się na specjalnych rolkach oraz prowadnicach równolegle do kabiny. Rozwiązanie sprawdza się w przypadku niewystarczającej ilości miejsca przed kabinąDrzwi przesuwane
HarmonijkowePodobne do przesuwnych, jednak składają się z dwóch lub więcej elementówDrzwi harmonijkowe
Walk-inNie posiadają drzwi. Sprawdzają się w przypadku dużych łazienekDrzwi walk-in

Umiejscowienie kabiny

Najlepiej już na etapie projektowania łazienki zastanowić się, gdzie będzie usytuowana kabina. W przeciwnym razie razie będziemy musieli iść na pewne kompromisy. Tak czy inaczej mamy do wybory 3 podstawowe rodzaje kabin:

  • Narożne: najpopularniejszy typ kabiny. Przystosowana do zamontowania w rogu łazienki. Mogą przyjmować różne kształty (kwadratowe, prostokątne, asymetryczne, półokrągłe)
  • Przyścienne: możemy je montować praktycznie w dowolnym miejscu łazienki przy ścianie. Wśród dostępnych kształtów mamy do wyboru – prostokątne, kwadratowe, asymetryczne, półokrągłe oraz owalne
  • Wnękowe: kabina znajduje się w specjalnie przystosowanej do tego wnęce. Najtańsze rozwiązanie, bo w zasadzie to musimy zakupić jedynie drzwi

Materiał, wykonania

Drzwi oraz ścianki kabiny wykonuje się z albo ze szkła, albo z polistyrenu. Szkło wbrew pozorom jest tutaj materiałem stosunkowo odpornym na uszkodzenie (jest hartowane oraz posiada grubość 6 – 8 mm), a w razie stłuczenia rozpada się na nieostre, bardzo drobne kawałki. Dodatkowo niektórzy producenci dodają na szkło specjalną powłokę ułatwiającą czyszczenie oraz utrudniającą osadzenie się kamienia. Samo szkło może być przezroczyste, matowe lub z naniesionymi wzorkami, np. kroplami wody.

Z kolei polistyren jest przede wszystkim tańszy w wytworzenie, dlatego obniża koszty całej kabiny. Dodatkowo jest bardziej odporny na różnego rodzaju pęknięcia, jednak łatwo ulega zarysowaniu.

Płyty ze szkła lub polistyrenu umieszcza się w ramkach plastikowych (niezbyt wytrzymałe, ale niedrogie) lub aluminiowych (droższe, ale trwalsze).

Z brodzikiem czy bez?

Kabina może stać bezpośrednio na płytkach lub na brodziku. Jeżeli z kabiny będziemy korzystać tylko i wyłącznie, aby wziąć prysznic, to brodzik nie jest nam potrzebny. Jeżeli jednak w domu są osoby starsze, małe dzieci lub my sami chcemy czasami mieć namiastkę wanny, to bez brodzika się nie obejdzie. Musimy pamiętać także o doborze odpowiedniej głębokości brodzika – najczęściej spotykane w sprzedaży są brodziki o głębokości około 15 cm, jednak dostępne są także modele, które posiadają głębokość nawet 35 cm.

Kabina z brodzikiem oraz bez

Kabina z brodzikiem po lewej (GALLA) oraz bez brodzika po prawej (ELEGANCE)

Same brodziki wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, akrylu (od 150 zł), konglomeratu (od 400 zł), ceramiki (od 300 zł) lub stali emaliowanej (od 150 zł). Stal emaliowana jest najtrwalsza.

Co jeszcze?

Warto wspomnieć, iż istnieją specjalne kabiny prysznicowe, które są montowane bezpośrednio na wanie (tzw. kabiny nawannowe). Jest to idealny kompromis, gdy posiadamy małą łazienkę, a chcielibyśmy mieć zarówno wannę jak i kabinę. Takie kabiny sprzedawane są zwykle razem z wannami, jednak można je także zamontować na już posiadaną wannę.

Kabiny prysznicowe z wyższej półki mogą posiadać wbudowane radio lub odtwarzacz MP3. W modelach dla bardziej wymagających możemy także spotkać funkcję hydromasażu.

Najtańsze kabiny prysznicowe kupimy już za około 500 zł. Jednak dobrej klasy sprzęt, to wydatek mniej więcej 1 500 zł. Ceny bardziej luksusowych modeli mogą sięgać 7 tys. złotych, a czasami nawet i więcej.

Najlepsze opinie ↑

+2[2]
#Monk 8 lat temu
Ja mam w łazience zarówno kabinę jak i wannę. Jednak gdybym miał wybierać, to kupiłbym ... możliwie dużą kabinę z jak najgłębszym brodzikiem. Właściwie to wtedy miałbym i jedno i drugie. Brodzik taki z 40 cm głęboki oraz odpowiednio szeroki i długi spokojnie może "udawać" wannę. Oczywiście nie rozłożę się w nim jak w wannie, ale można komfortowo siedzieć i wszystko co trzeba jest zakryte :) Jednak najlepiej to mieć i jedno i drugie, żeby nie było wątpliwości.
Odpowiedz

Dodaj opinię o poradniku


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.