Profil na FB

Rynek e-commerce w liczbach

Miniaturka z wykresem

Nieco ponad 20 lat temu w Internecie pojawił się pierwszy sklep online. Należał on do sieci Pizza Hut. Pewnie mało kto spodziewał się, że za 20 lat globalna sprzedaż w Internecie przekroczy bagatela 1 bilion dolarów.

Sprzedaż globalna 2013 – 2018 (detaliczna)

W 2014 roku sklepy internetowe sprzedały towary o wartości około 840 mld dolarów. Rok później globalna sprzedaż sięgnęła już ponad 990 mld dolarów, co daje wzrost rok do roku na poziomie prawie 15%.

Globalny wzrost rynku e-commerce - wykres

źródło: www.statista.com

Szacuje się, iż w 2018 roku wartość sprzedaży osiągnie 1 500 mld dolarów. Liczby te być może brzmią dla wielu bardzo abstrakcyjnie, dlatego warto porównać to z polskim PKB. Otóż w 2014 roku wytworzyliśmy dobra i usługi o łącznej wartości 547,8 mld dolarów, a więc w 2018 roku globalna sprzedaż za pomocą Internetu będzie wyższa prawie trzykrotnie niż obecny polski PKB.

Największe rynki e-commerce na świecie

Nie trudno się domyślić, iż wartość sprzedaży online w poszczególnych krajach będzie ściśle powiązana z zamożnością obywateli oraz zaludnieniem danego państwa.

Największe rynki ecommerce na świecie - mapa

źródło: growwithtrellis.com

Największy rynek e-commerce to rynek chiński - sklepy internetowe w Państwie Środka sprzedały towary o wartości 426 mld dolarów (prawie tyle co całe polskie PKB). Drugie miejsce w zestawieniu przypadło USA (305 mld). Ostatnią pozycję na podium zajęła Wielka Brytania – 82 mld dolarów.

Rynek e-commerce w Polsce

A jak dużo przez Internet kupują Polacy? Czy dużo brakuje nam do światowej czołówki?

Sprzedaż online w Polsce - wykres

W 2011 sklepy w Polsce sprzedały towary i usługi o wartości 18,20 mld złotych. Szacuje się, iż w 2015 roku wartość ta urośnie do ponad 30 mld złotych. Warto zwrócić uwagę na bardzo dużą dynamikę wzrostów.

źródło: www.research-pmr.com

Co najchętniej kupujemy online?

A jeżeli już kupujemy przez Internet, to co najchętniej wybieramy? Dane w poniższej tabeli, chyba nikogo nie zaskoczą.

KategoriaProcent internautów
Elektronika 77%
Usługi 76%
Moda i odzież 76%
Książki 73%
Muzyka i gry 62%
Sprzęt AGD 59%
Kosmetyki 57%
Meble 53%
Sport 52%
Zabawki 49%
Artykuły spożywcze 45%

źródło: www.statista.com

77% internetowych konsumentów kupuje elektronikę, a 76% nabywa online różnego rodzaju usługi. Równie wysoko mamy odzież (76%) oraz książki (73%). Najrzadziej, i to chyba nie jest zaskoczeniem, kupujemy artykuły spożywcze – 45%.

Ilu internautów kupuje coś przez Internet?

Jaki odsetek Internautów kupuje coś przez Internet? W Polsce jest to 62%. A jak jest w innych państwach na świecie?

Ile Polaków korzystających z Internetu kupuje przez Internet - wykres

źródło: www.statista.com

75% Hindusów korzystających z Internetu robi zakupy online. Z kolei Szwajcarzy, co jest pewnym zaskoczeniem, kupują przez Internet bardzo rzadko – tylko 45% Szwajcarów, którzy mają dostęp do Internetu robi z jego wykorzystaniem zakupy.

Najlepsze opinie ↑

+3[5]
#ytt 8 lat temu
Przez Internet owszem kupujemy bardzo dużo, ale to dopiero początek. Moim zdaniem handel tradycyjny będzie z czasem coraz bardziej marginalizowany - nie daje mu więcej niż 30% udziałów w ciągu najbliższych 10 lat. Nawet handel produktami spożywczymi będzie coraz bardziej popularny.

Obecnie jest problem z transportem. Dla niektórych artykułów nawet jeden dzień to jest dużo. Jednak bardzo wiele zmieni się, gdy upowszechni się transport dronami. Przykładowo zamawiam pączki o godzinie 7 rano, a o 8 już dron zostawia mi śniadanie na schodach.

A poza tym, to nawet nie musimy osobiście zamawiać. Są przecież lodówki podłączone do Internetu, które zamawiają same określone produkty, gdy ich zabraknie. Podsumowując najbliższe lata to coraz większa automatyzacja handlu internetowego, szybszy transport (zwłaszcza dronami) oraz sukcesywny wzrost sprzedaży drogą elektroniczną.
Odpowiedz
+3[3]
#paw 8 lat temu
Jesteś zbyt dużym optymistą. Zgadzam się, że e-handel będzie z czasem coraz popularniejszy, bo tak mówi zdrowy rozsądek oraz wszelkie prognozy. Jednak sprzedaż tradycyjna nigdy nie odejdzie w cień, a na pewno nie w ciągu 10 lat. To wymaga zmiany pokoleniowej, innego nastawienia do kupowania oraz przede wszystkim innego podejścia do transportu - niekoniecznie dronami. Zastanów się jakby wyglądało nasze niebo, gdyby codziennie rano 50 tyś. Warszawiaków zamówiło śniadanie w ten sposób?
Odpowiedz

Dodaj opinię


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.