Profil na FB

Kiedy robić zakupy za granicą?

Flaga zakupowa Unii Europejskiej

Lato i zima są w większości krajów europejskich czasem atrakcyjnych wyprzedaży. Często możemy coś kupić taniej nawet o 80%! Po tak okazyjnych cenach oferowana jest zwłaszcza odzież, jednak nie tylko. Dlatego może warto skorzystać z możliwości swobodnego przepływu ludzi na terenie UE i zacząć uprawiać tzw. turystykę zakupową?

Kilkudniowy wyjazd, np. do Paryża lub Mediolanu wcale nie jest taki drogi, zwłaszcza gdy skorzystamy z tanich linii lotniczych, a w wcześniej zatroszczymy się o wynajem niedrogiego hotelu – wszystko można załatwić przez Internet. Jednak zanim zdecydujesz się na zakupy za granicą, warto sprawdzić kiedy dokładnie w poszczególnych krajach europejskich mają miejsce sezonowe przeceny. Powinieneś także sprawdzić jakich zasad należy przestrzegać oraz jakie przysługują Ci prawa, gdy kupujesz towary w krajach UE.

KrajWyprzedaż letniaWyprzedaż zimowa
Flaga AustriiAustrialipiec - sierpieństyczeń - luty
Flaga Belgi
Belgia
od 1 do 31 lipcaod 3 do 31 stycznia
Flaga BułgariiBułgarialipiec - sierpieństyczeń - luty
Flaga CypruCyprod 4 lipca i będą trwać przez 45 dniod stycznia do końca lutego
Flaga CzechCzechyPrzełom czerwca / lipca do sierpniaod Bożego Narodzenia przez 2 miesiące
Flaga DaniiDaniaod czerwca do końca sierpniaod 27 grudnia do końca lutego
Flaga EstoniEstoniakoniec czerwca – koniec lipca / początek sierpniastyczeń i luty
Flaga FinlandiiFinlandiaod końca maja do połowy lipca / ew. od połowy czerwca do początku sierpniaprzed świętami Bożego Narodzenia i trwają do początku lutego
Flaga FrancjiFrancjaod końca czerwca do końca lipcaod początku stycznia do połowy lutego
Flaga GrecjiGrecjaod 15 lipca do końca sierpnia oraz 1 - 10 listopadaod drugiego poniedziałku stycznia do końca lutego oraz 1 - 10 maja
Flaga HiszpaniaHiszpaniaod początku lipca do końca sierpniaod 7 stycznia do marca
Flaga HolandiiHolandiazwykle od końca czerwca do sierpniaprzez cały styczeń
Flaga IrlandiiIrlandiaod czerwca do lipcaod Bożego Narodzenia do końca stycznia
Flaga LitwyLitwaod końca lataod stycznia
Flaga ŁotwyŁotwa od połowy okresu letniegood połowy okresu zimowego
Flaga LuksemburgaLuksemburg25 czerwca – 9 lipca2 – 18 styczeń
Flaga MaltyMaltanie ma wyznaczonego terminunie ma wyznaczonego terminu
Flaga NiemiecNiemcyod końca sierpnia do początku wrześniaod końca stycznia do początku lutego
Flaga PolskiPolskaod lipca do końca sierpniaod początku stycznia do połowy lutego
Flaga PortugaliiPortugaliaod połowy lipca do połowy wrześniaod 28 grudnia do 18 lutego
Flaga RumuniiRumuniaod 1 sierpnia do 15 październikaod 15 stycznia do 15 kwietnia
Flaga SłowacjiSłowacjaod Bożego Narodzeniaod czerwca / lipca i trwa do sierpnia
Flaga SłoweniaSłoweniaod 2. poniedziałku lipca i trwa przez 2 miesiąceod 1. poniedziałku stycznia przez 2 miesiące
Flaga SzwecjiSzwecjaod końca czerwca do końca lipcaod Bożego Narodzenia
Flaga WęgierWęgryśrodek lata początek jesienizwykle przez styczeń
Flaga Wielkiej BrytaniiWielka Brytaniabrak konkretnego okresuzwykle od 26 grudnia
Flaga WłochWłochyod lipca do końca sierpniaod 7 lipca przez miesiąc

Jakie miasta przede wszystkim warto odwiedzić?

Jak widać każdy kraj europejski ma charakterystyczny dla siebie okres wyprzedaży posezonowych. Gdzie jednak się wybrać? Otóż zwykle wymienia się 3 duże miasta: Londyn, Paryż oraz Mediolan. Dodajmy do tego Berlin, który także zasługuje, aby o nim wspomnieć, a poza tym jest bardzo blisko od naszej granicy.

Londyn

Stolica Wielkiej Brytanii jest miastem rozmaitych domów towarowych oraz długich ulic handlowych. Na uwagę zasługuje Oxford Street. Przy tej ciągnącej się na prawie 2,5 km ulicy znajdziemy około 300 sklepów takich jak: Debenhams, HMV, John Lewis, House of Fraser oraz Topshop.

Będąc w Londynie obowiązkowo musimy odwiedzić Westfield London. Jest to największe w Londynie centrum handlowo - usługowe, które powstało w 2008 roku. Ta gigantyczna budowla posiada 150 000 m² powierzchni oraz mieści blisko 300 sklepów, które należą chociażby do takich marek, jak: Apple, House of Fraser, Waitrose, Bose, Marks & Spencer, Hackett, Zara, Prada.

Westfield London
Centrum handlowe Westfield London

Z ciekawszych miejsc warto też wymienić luksusowy dom towarowy Harrods. Ci bardziej ciekawi świata oraz jego różnorodności powinni się udać na jeden z pchlich targów w Londynie, np. Petticoat Lane Market (tanio) lub Portobello Market (drogo).

Paryż

Stolica Francji to miasto znanych oraz cenionych projektantów, dlatego znajdziemy tutaj wiele ekskluzywnych butików firmowanych przez takie marki, jak: Hugo Boss, Ralph Laure czy Gucci.

Będąc w Paryżu należy koniecznie odwiedzić znaną ulicę handlową Avenue Montaigne, przy której znajdziemy sklepy: Dior, Chanel, Louis Vuitton, Ralph Lauren, Fendi oraz Valentino.

Wioska La Vallée
Wioska outletowa La Vallée

Warto też udać się do wioski outletowej w La Vallée, która skupia kilkadziesiąt znanych marek.

Mediolan

Miasto to przez wielu zwane jest europejską stolicą mody i to nie bez powodu, bo mieści się tutaj wiele ekskluzywnych marek. Jednak nie znaczy to, że osoba o niezbyt zasobnym portfelu nie znajdzie tutaj czegoś dla siebie. Wręcz przeciwnie, np. przy Corso Buenos Aires (główna ulica na południowym – wschodzie Mediolanu) znajdziemy blisko 350 sklepów z czego znaczna część zaskoczy nas niską ceną, a zwłaszcza w okresie posezonowych wyprzedaży.

Ulica Corso Buenos Aires Ulica Corso Buenos Aires

Berlin

Zakupy w Berlinie mają wiele zalet. Największą z nich jest bliska odległość od Polski. Oczywiście to nie jedyny walor stolicy naszych zachodnich sąsiadów. W okresie wyprzedaży warto odwiedzić sklepy przy ulicy Kurfürstendamm (w skrócie Ku’damm). Na długości 3,5 kilometra mieści się wiele domów towarowych, np. KaDeWe, a także centra handlowe, butiki i to także te należące do znanych na świecie projektantów.

Ulica Ku’damm Ulica Ku’damm

Będąc w Berlinie warto też udać się do outletu B5, który ulokowany jest w pobliżu miasta. Często można kupić tam markowe ubrania za symboliczne kilka Euro.

Jakie masz prawa jako kupujący?

  • Reklamacja - bez względu na to czy towar kupiony był po normalnej cenie czy był przeceniony, to za każdym razem możemy go reklamować. Reklamacja nie może jednak dotyczyć tych wad i usterek, które były przyczyną obniżki ceny.
  • Towaru zwykle nie można zwrócić - jeżeli zakupiony produkt nie spełnia naszych oczekiwań (niepasujący kolor, zły rozmiar), to nie możemy go tak po prostu wymienić lub poprosić o zwrot pieniędzy (nie dotyczy to zakupu przez Internet – tutaj możemy w ciągu 14 dni odstąpić o umowy). Jednak wiele sklepów dbając o swój wizerunek zgadza się na to.
  • Niezgodność towaru z umową - sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru z umową do 2 lat od zakupu.
  • ECK - jeżeli czujemy się pokrzywdzeni przez sprzedawcę, bo ten np. nie chce przyjąć reklamacji, to mamy możliwość zgłoszenia tego do Europejskiego Centrum Konsumenta. Sprawy załatwimy tam w języku polskim – bez względu na to w jakim kraju dokonywaliśmy zakupów.

Dodaj opinię


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.