Profil na FB

HbbTV czyli z czym to się je?

Zrzut ekranu HbbTV

Nie tak dawno TVP chwaliło się wdrożeniem nowej technologii o nazwie HbbTV. Dobrze pamiętam 2012 roku i jeden z meczów na Euro 2012, kiedy to komentator informował o możliwości śledzenia na ekranie telewizora tych samych statystyk meczowych co on. Wystarczyło mieć tylko telewizor wspierający HbbTV.

Bardzo krótka historia telewizorów

Od lat 20. XX wieku do mniej więcej końca XX wieku, a więc przez około 80 lat, tak naprawdę niewiele zmieniło się na rynku telewizorów. Oczywiście z czasem poprawiano jakość obrazu oraz dźwięku, w latach 50. wprowadzono telewizję kolorową, 20 lat później pojawiła się telegazeta, jednak nadal były to te same telewizory kineskopowe z kilkoma udogodnieniami.

W XXI wieku zaczęły pojawiać się całkowicie nowe technologie budowy telewizorów – odbiorniki plazmowe, LCD, a ostatnio OLED. Duże przekątne ekranu, krystalicznie czysty obraz, płaskie obudowy, to tylko niektóre charakterystyczne cechy nowej klasy odbiorników telewizyjnych.

Wszystko to zbiegło się czasem z upowszechnieniem Internetu, który trafił także do telewizorów.

Czym jest HbbTV?

HbbTV (Hybrid broadcast broadband TV - pol. Telewizja Hybrydowa) to pewnego rodzaju połączenie klasycznej telewizji z możliwościami jakie daje nam Internet. Bynajmniej HbbTV to nie oglądanie YouTube na telewizorze czy przeglądanie stron internetowych, a coś bardziej subtelnego.

Zrzut ekranu pogoda HbbTV
Prognoza pogody w HbbTV

HbbTV pozwala na sprawdzenie programu telewizyjnego, prognozę pogody, wiadomości z kraju i ze świata, streaming muzyki (np. internetowe stacje radiowe), filmów (VOD), ale przede wszystkim HbbTV to dodatkowe informacje na temat aktualnie nadawanego programu, np. statystyki meczowe, obsada filmu itp. Informacje te są przezroczyste i nakładane na obraz.

Statystyki meczowe HbbTV
Statystyki meczowe z HbbTV

HbbTV bywa utożsamiane z telegazetą oraz EPG. Jednak w przeciwieństwie do nich ma dużo bogatszą ofertę oraz prezentuje się dużo lepiej pod względem graficznym. Poza tym do działania potrzebuje podłączenia telewizora do Internetu.

Jak HbbTV działa w praktyce?

W sygnale TV odbieranym przez antenę znajduje się adres strony z aplikacją HbbTV dla danej telewizji, np. http://hbbtv.nadawca-telewizji.pl. Jeżeli telewizor wspiera HbbTV oraz posiada połączenie z Internetem to pobiera i instaluje aplikacje, a na ekranie telewizora pojawia się czerwona kropka (informacja, że HbbTV jest dostępne). Teraz wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, aby uruchomić aplikację.

Informacja o dostępności telewizji hybrydowej
Informacja o dostępności telewizji hybrydowej w TVP

HbbTV 2.0

W październiku 2015, czyli całkiem niedawno, pojawiła się kolejna wersja standardu HbbTV ETSI TS 102 796 V1.3.1, zwana potocznie HbbTV 2.0. Ma on między innymi umożliwiać obsługę języka HTML5 oraz TTML, kompresję wideo H.265/HEVC oraz być przystosowanym do rozdzielczości Ultra HD.

Jak widać w HbbTV 2.0 położono nacisk na efektywniejszy streaming wideo, nowe technologie prezentowania danych tekstowych oraz przystosowanie do pracy z bardzo dużymi rozdzielczościami.

Warto pamiętać, iż HbbTV 2.0 ma być kompatybilny wstecz, czyli na telewizorze wspierającym HbbTV 2.0 uruchomimy aplikacje pisane pod HbbTV 1.0. Nowych telewizorów z HbbTV 2.0 powinniśmy się spodziewać już na początku przyszłego roku.

Gdzie w Europie dostępna jest telewizja hybrydowa?

Nie tylko w Polsce możemy korzystać z HbbTV. Technologia ta wdrożona jest w większości krajów Europy.

W jakich krajach dostępne jest HbbTV?
Gdzie dostępna jest telewizja hybrydowa

Poza Europą z telewizji hybrydowej możemy m.in. korzystać w Nowej Zelandii, USA, Australii oraz Chinach.