Profil na FB

Przemysł militarny w życiu codziennym

Wojsko

Każdego roku świat przeznacza na zbrojenie miliardy dolarów. Większość z nas sądzi, iż pieniądze te nie służą niczemu innemu poza straszeniem swoich sąsiadów. Nic bardziej mylnego. Wiele opracowywanych technologii prędzej czy później trafiają do świata cywilnego i staje się jego nieodłączną częścią.

Można tutaj podać całe mnóstwo różnych przykładów. O niektórych pewnie słyszałeś już wcześniej. Jednak wiele rzeczy na pewno Cię zaskoczy.

Amerykański system GPS

Niewiele osób wie, że GPS został zaprojektowany przez Departament obrony Stanów Zjednoczonych. Miało to miejsce na początku lat 70. XX wieku. Był to jak wiadomo okres tzw. „Zimnej Wojny”, czyli czas napięcia polityczno – militarnego pomiędzy krajami należącymi do Układu Warszawskiego, a państwami NATO. Zarówno jeden, jak i drugi blok starał się podkreślić swoją przewagę, zwłaszcza tą na polu wojskowym. Jednym z pomysłów było skonstruowanie systemu nawigacji, który jako punkty odniesienia wykorzystywałby satelity, dzięki czemu istniałaby możliwość pokrycia zasięgiem całej Ziemi.

Satelita systemu GPS
Satelita systemu GPS

Dlatego też początkowo GPS był systemem stricte wojskowym wykorzystywanym przez państwa NATO. Do udostępnienia swojej technologii cywilom skłoniła Amerykanów katastrofa lotu Korean Air 007. Miała ona miejsce w 1983 roku nad terytorium byłego ZSRR. Samolot pasażerski koreańskich linii lotniczych zboczył z kursu i znalazł się w przestrzeni powietrznej Związku Radzieckiego w odpowiedzi na co został zestrzelony przez myśliwce. Wydarzenie to zostało potępione na całym świecie. Aby w przyszłości nie dopuścić do tego typu katastrof, 16 września 1983 roku prezydent USA Ronald Reagan ogłosił udostępnienie systemu GPS cywilom.

Sieć Internet

Chyba najbardziej powszechny wynalazek, który powstał za sprawą Departamentu Obrony USA. Współczesny Internet wywodzi się bezpośrednio z sieci ARPANET. Jak i w przypadku systemu GPS, tak i tutaj najważniejszym motywem podjęcia prac nad siecią APRANET była groźba konfliktu zbrojnego z ZSRR, a zwłaszcza tego najbardziej niszczycielskiego, czyli wojny atomowej.

Amerykanie zastanawiali się, czy można opracować sieć komputerową, która nie posiadałaby centralnego zarządzania. Chodziło tutaj o to, aby w wyniku zniszczenia, np. poprzez działania wojenne, znacznej części sieci, nadal istniała możliwość komunikacji pomiędzy dowolnymi węzłami. Innymi słowy dane miałby krążyć po sieci, aż do momentu znalezienia połączenia, które nie zostało uszkodzone.

Projekt zakończył się sukcesem. Początkowo do sieci należały tylko ośrodki akademickie i wojskowe. W 1980 roku nastąpiło rozdzielenie sieci ARPANET na część wojskową oraz akademicką.

System operacyjny UNIX

System operacyjny o nazwie UNIX pewnie niewielu osobom coś mówi. Sytuacja rozjaśni się, jeżeli wspomni się, iż w oparciu o ten system powstał m.in. Linux, Android oraz iOS.

Z kolei protoplastą systemu UNIX był Multics, który powstał w Massachusetts Institute of Technology i był w dużej mierze finansowany przez agencję DARPA, która należy do Departamentu Obrony Zjednoczonych

USENIX
USENIX – stowarzyszenie rozwijające systen UNIX

Celem projektu, który zaowocował powstanie UNIX'ab było stworzenie systemu, którego charakteryzowałaby ciągłość działania oraz możliwość przechowywania danych o zróżnicowanej tajności.

Drony (UAV)

Dron jest statkiem latającym, który nie potrzebuje pilota na pokładzie. Gdy słyszymy słowo „dron”, to mamy na myśli statek uzbrojony, lub przynajmniej rozpoznawczy, ale zawsze wykonujący zadania typowo wojskowe.

Mało kto wie, że drony są z powodzeniem wykorzystywane cywilnie, np. wykonują liczne pomiary atmosfery, obserwują obszary podbiegunowe, lub patrolują lasy. Ostatnio pojawił się także pomysł, aby drony dostarczały niewielkie przesyłki kurierskie (patrz film powyżej)!

Cyfrowe kamery wideo

Mało kto by przypuszczał, że także kamery cyfrowe mają pewien związek z wojskiem. Dokładniej, to ich powstanie wiąże się z początkiem podboju kosmosu. Gdy zaczęto wysyłać na orbitę okołoziemską pierwsze satelity szpiegowskie, to pojawił się pewien istotny problem. Otóż nie za bardzo wiadomo było jak przesyłać na Ziemię filmy nakręcone przez kamery. Najbardziej oczywistym pomysłem było zrzucanie takich filmów na Ziemię, jednak było to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, bo filmy mogły trafić w niepowołane ręce, bądź po prostu zaginąć.

Dlatego też NASA skonstruowała satelitę KH-11 Kennan, która rejestrowała obraz i w czasie rzeczywistym przesyłała dane cyfrowo na Ziemię.

Komputery

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w czasach II Wojny Światowej zaczęły powstawać pierwsze superkomputery.

  • Z3 - powstał w 1941 w Niemczech
  • Colossus - wyprodukowany w 1943 roku w Wielkiej Brytani. Łamał szyfry Enigmy
  • ENIAC - skonstruowany między 1943 a 1946 rokiem w USA
Superkomputer Colussus
Superkomputer Colussus

Co jeszcze?

Przemysłowi zbrojeniowemu zawdzięczamy ponadto: kuchenkę mikrofalową, Siri (osobisty asystent działający w Apple iOS i odpowiadający na pytania), sterowanie urządzeniami na odległość oraz po części rozszerzoną rzeczywistość.

Oczywiście w tym artykule nie wymieniono wszystkich urządzeń, pomysłów, czy technologii, które przywędrowały do nas „z wojska”. Z pewnością istnieją jeszcze inne, a wiele powstanie w przyszłości.

Dodaj opinię


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.