Profil na FB

Jaki telefon komórkowy wybrać?

Pierwsze próby zaprojektowania telefonu, który umożliwiałby bezprzewodowe połączenie, miały miejsce już w latach 40. oraz 50. ubiegłego wieku. Zaowocowały one stworzeniem w 1956 roku przez szwedzką firmę Ericsson urządzenia, które moglibyśmy nazwać protoplastą telefonu komórkowego. Urządzenie to ważyło około 40 kg, a kształtem oraz wielkością przypominało walizkę podróżną. Cena również była imponująca, bo porównywalna z dobrej klasy samochodem.

Kolejny przełom nastąpił w 1973 roku, kiedy to firma Motorola zaprezentowała swój przenośny telefon analogowy - Motorola DynaTAC. Dopuszczony go jednak do użytku dopiero 21 sierpnia 1983. Kosztował wtedy około 4 tyś. dolarów i ważył prawie 1 kg. Umożliwiał prowadzenie rozmowy przez około 0,5 godziny. Przez pierwszy rok istnienia na rynku, nabyło go około 12 tyś. osób.

Obecnie urządzenia tego tupu przeszły duże przeobrażenie. Początkowo wykorzystywane były tylko do prowadzenia rozmów, później pojawiła się możliwość wysyłania wiadomości tekstowych (pierwszą wiadomość SMS wysłano 3 grudnia 1992 roku), a współcześnie stanowią prawdziwe centra rozrywki mobilnej - umożliwiają, poza prowadzeniem rozmów oraz wysyłaniem wiadomości SMS, wykonywanie zdjęć cyfrowych, surfowanie po Internecie, wysyłanie wiadomości e-mail, oglądanie filmów, uruchamiania gier, posiadają wbudowany moduł GPS, który daje możliwość nawigacji, a także spełniają funkcję urządzeń PDA (mini komputer).

Podstawowe informacje

Dane techniczne

Procesor

Kluczowym podzespołem w telefonach komórkowych jest procesor. To od jego wydajności zależy w dużej mierze uzyskany poziom multimedialności. Im CPU będzie bardziej wydajny, tym więcej zaawansowanych aplikacji (np. gry) możemy uruchomić w tym samym czasie. Główny parametr określający wydajność tego podzespołu, to częstotliwość taktowania.

Krótka historia

Na początku 2001 roku procesory w "komórkach" taktowały z szybkością kilkudziesięciu Mhz . Dla przykładu - Nokia 9210 dysponowała jednostką o nazwie ARM920T, która pracowała z szybkością 52 Mhz. Cztery lata później, a więc w roku 2005, telefony komórkowe osiągały już taktowanie na poziomie 200 Mhz, np. procesor w Nokii N91 z 220 MHz. W 2009 roku to już taktowanie na poziomie 600 Mhz, np. iPhone 3GS.

Jakie taktowanie obecnie?

Współcześnie (2011 rok) standardem są CPU o taktowaniu wynoszącym około 1000 Mhz, np. Samsung GT-i9000 Galaxy S.

Procesory wielordzeniowe

Nie tak dawno zaczęły pojawiać się w urządzeniach mobilnych CPU z dwoma rdzeniami, np. Tegra 2 firmy NVIDIA (taktowanie 1 GHz na rdzeń). Jednostki takie zapewniają bardzo dobrą wydajność.

Jednak 2 rdzenie to dopiero początek. Firma NVIDIA zapowiedziała w lutym 2011 procesor z 5 rdzeniami , który dedykowany jest oczywiście dla urządzeń mobilnych.

Pamięć RAM

To tutaj ładowane są aktualnie uruchamiane aplikacje. Im dysponujemy większą pamięcią RAM, tym jesteśmy w stanie uruchomić więcej zaawansowanych aplikacji jednocześnie. Obecnie standard to od 512 MB do 1GB.

Pamięć wbudowana

To tutaj przechowywane są wszelkie dane, np. gry, muzyka, programy, zdjęcia. Jej pojemność może być bardzo różna. Począwszy od kilkunastu MB, a skończywszy na kilkunastu GB , np. 8, lub 16 GB w Samsungu SGH-i900 Omnia. Jeżeli nasz telefon posiada slot na kartę pamięci, to nie musimy zbytnio zwracać uwagi na wielkość pamięci wewnętrznej, gdyż możemy ją rozbudować wykorzystując wejście na kartę pamięci. Jeżeli jednak urządzenie, którym jesteśmy zainteresowani nie posiada możliwości zamontowania dodatkowej pamięci, to należy zwrócić szczególną uwagę na pojemność pamięci wewnętrznej, gdyż nie będzie możliwości jej rozbudowy.

Możliwość rozbudowy pamięci

Pamięć można rozbudować poprzez zamontowanie dodatkowej karty pamięci, np. microSD. Nie zawsze jest jednak taka możliwość. Dlatego przed zakupem, należy zwrócić uwagę czy będziemy mieć możliwość rozbudowy pamięci. Ponadto należy również sprawdzić, jaką maksymalną pojemność karty, obsługuje telefon, którym jesteśmy zainteresowani.

Wyświetlacz

Przekątna

Przekątną ekranu wyraża się w calach (1 cal, to 2,54 cm). Mierzymy ją pomiędzy dwoma przeciwległymi rogami wyświetlacza. Duży wyświetlacz, to większy komfort pracy (większe ikony, napisy). Jednak wraz ze wzrostem przekątnej, rosną również rozmiary całego urządzenia.

Rozdzielczość

Obraz na wyświetlaczu zbudowany jest z maleńkich punktów, zwanych pikselami. Rozdzielczość, to ilość takich punktów w poziomie oraz pinie. Przykładowa rozdzielczość, to np. dla Nokii N8 640 x 360, co oznacza, że w poziomie takich punktów jest 640, a w pionie 360. W takim razie z ilu punków składa się cały obraz na tym wyświetlaczu? Wystarczy pomnożyć ilość punktów w poziomie (tutaj 640) przez ilość punktów pionie (tutaj 360), czyli 640 x 360 = 230 400. Wynika z tego, że obraz na ekranie Nokii N8 składa isę z 230 400 punktów.

Na co wpływa rozdzielczość? Na ilość szczegółów, jakie pokazuje nasz ekran. Im rozdzielczość jest większa, tym na naszym wyświetlaczu zobaczymy więcej szczegółów.

Rodzaje

Tradycyjne

Gdy na rynku zaczęły pojawiać się smartphony, wydawało się, że tradycyjny telefon komórkowy szybko znikną z rynku. Nic bardziej mylnego, gdyż wersje "tradycyjne" mają się bardzo dobrze i nic nie wskazuje, aby miało się to szybko zmienić.

Sony Ericsson C510

Sony Ericsson C510

Co tak naprawdę charakteryzuje ten typ urządzeń? Przede wszystkim, to że ekran oraz klawiatura tworzą swego rodzaju jedną całość.

Dotykowe

Ostatnio telefony dotykowe robią prawdziwą furorę. Jednak czy tak naprawdę warto je kupować? To zależy. Jeżeli dużo piszemy, np. wiadomości SMS, to nie warto. Ponadto dla wielu osób, zwłaszcza w przypadku ekranu z niewielką przekątną, obsługa takiego urządzenia może stanowić problem. Jednak możemy znaleźć tutaj również wiele plusów. W urządzeniach z ekranem dotykowym zwykle brak klawiatury, co daje możliwość zastosowania większych wyświetlaczy, co z kolei daje większy komfort pracy oraz poszerza multimedialne możliwości naszego urządzenia, np. przyjemniej oglądać filmy na 4 calowym panoramicznym ekranie niż np. na 2,5 calowym.

Slider (wysuwany)

Podobne do telefonów tradycyjnych. Jednak klawiatura schowana jest pod ekranem. Jeżeli jej potrzebujemy, to po prostu ją wysuwamy. Trzeba przyznać, że rozwiązanie bardzo interesujące, gdyż pozwala znacząco zmniejszyć rozmiary urządzenia, gdy to nie jest używane.

QWERTY

Telefony z klawiaturą QWERTY polecane są zwłaszcza osobą dużo piszącym wiadomości SMS czy korzystającym z sieci społecznościowych (pisanie komentarzy, opisów). Tak duży komfort pisania możliwy jest dzięki zastosowaniu tzw. klawiatury QWERTY, gdzie po pierwsze każdej literze (poza znakami diakrytycznymi, np. ś,ź,ć) przypisany jest oddzielny klawisz, a po drugie klawisze te ułożone są zgodnie z tzw. standardem QWERTY (układ klawiszy taki sam jak na w klawiaturze komputera).

3 smartphony z dużymi wyświetlaczami

Blackberry 8900 (klawiatura QWERTY)

Z klapką

Kiedyś bardzo popularne. Obecnie jest ich na rynku coraz mniej. Charakterystyczna jest tutaj tzw. klapka z klawiaturą, która umożliwiała składanie urządzenia na pół (klapka przykrywała wtedy ekran).

Smartphone

W coraz większym stopniu rozbudowują one swoją pozycję na rynku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwości tych urządzeń, to zrozumiemy przyczynę tego zjawiska.

Smartphony, to urządzenia, w których połączono funkcję telefonu komórkowego, z tzw. komputerem kieszonkowym (PDA). Wiele z nich jest tak bardzo rozbudowanych, że możliwość wykonywania rozmów telefonicznych wydaje się być tylko dodatkową funkcją takiego urządzenia.

3 smartphony z dużymi wyświetlaczami

3 urządzenia typu smartphone

Większość smartphonów zapewnia możliwość: surfowania po Internecie, w tym również dostęp do portali społecznościowych, odbierania oraz wysyłania poczty elektronicznej, wykonywania zdjęć cyfrowych oraz nagrywania filmów. W wielu modelach znajdziemy również wbudowany moduł GPS , który umożliwia wyznaczanie aktualnej lokalizacji oraz w przypadku zastosowania specjalnego oprogramowania, również nawigację. Jednak to również nie wszystko co potrafią te urządzenia. Większość smartphonów potrafi czytać dokumenty w formatach takich jak PDF, czy tych spotykanych w pakiecie biurowym MS Office. Posiadają one również funkcjonalność bardzo typową dla urządzeń PDA, a mianowicie tzw. zarządzanie informacją osobistą. Warto również wiedzieć, że wiele urządzeń tego typu posiada również możliwość dostępu do bezprzewodowej sieci Wi-Fi (za pomocą hotspotów), która zwykle łączy się z siecią Internet.

Dla seniora

Ten typ został zaprojektowany z myślą o ludziach starszych . Zwykle posiada bardzo ograniczoną ilość funkcji (możliwość wykonywania rozmów, wysyłanie wiadomości sms, zegar, stoper, niektóre modele posiadają również aparat fotograficzny) oraz dużą, czytelną klawiaturę, a także zwykle monochromatyczny wyświetlacz.

Komunikacja

Wiadomości

SMS (Short Message Service)

Umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych przy wykorzystaniu sieci komórkowej. Obecnie wszystkie produkowane telefony komórkowe umożliwiają wysyłanie jak i odbierania wiadomości SMS. Pierwszego SMS-a wysłano 3 grudnia 1992 roku. Początkowo zakładano, że tego typu wiadomości będą wykorzystywane przez operatorów sieci do kontaktów z klientem, w celach poinformowania np. o zmianach w cennikach, bądź awariach sieci. Jednak SMS-y stały się bardzo szybko popularne, zwłaszcza wśród młodszych klientów.

Maksymalna długość jednej wiadomości SMS, to 160 7-bitowych znaków, lub 140 8-bitowych znaków. Jednak dzięki wykorzystaniu technologii CSMS, można zwiększyć tę wielkość do około 900 znaków. Działa to w ten sposób, że zanim wiadomość SMS zostanie wysłana, jest dzielona na krótsze, a u odbiorcy telefon znów dokonuje scalenia, dzięki temu wiadomość widoczna jest w jednej całości. Większość obecnie produkowanych aparatów posiada możliwość obsługi CSMS.

EMS (Enhanced Message Service)

EMS to rozwinięcie technologii SMS. Daje ona możliwość dołączania do SMS-a multimediów (jednak w bardzo okrojonej formie), takich jak: grafika (format WBMP), animacje, efekty dźwiękowe (10 predefiniowanych) czy melodyjki (format iMelody - maksymalna pojemność 128 B).

EMS, to również możliwość formatowania tekstu: kursywa, podkreślanie, pogrubienie, wyrównanie do lewej, wyrównanie do prawej, justowanie, wielkość czcionki.

MMS (Multimedia Messaging Service)

Umożliwia odbieranie, jak i wysyłanie multimediów, takich jak: animacje, krótkie filmy, zdjęcia czy dźwięk. MMS to nie bezpośrednie rozwinięcie technologii SMS. Przesyłanie multimediów z wykorzystaniem MMS opiera się o pakietową transmisję danych GPRS. Teoretycznie wielkość MMS-a mogłaby być nieograniczona, jednak z przyczyn technicznych operatorzy zwykle nakładają ograniczenie do 300 KB.

E-mail

Obsługa poczty elektronicznej w telefonie komórkowym staje się coraz bardziej powszechna. Dostęp do naszego konta pocztowego mamy, podobnie jak w komputerze, zarówno z poziomu specjalnego programu zwanego klientem poczty elektronicznej, jak i z poziomy strony internetowej.

Zdecydowanie wygodniej korzystać z klienta poczty, który zwykle dołączony jest razem z oprogramowanie naszego aparatu. Mamy również możliwość zainstalowanie innego programu typu klient poczty, oczywiście kompatybilnego z systemem operacyjnym. Zwykle konfiguracja poczty w przypadku korzystania z klienta poczty sprowadza się do podania:

  • Domeny dostawcy poczty
  • Swojej nazwy konta pocztowego
  • Hasła do konta mailowego
  • Serwera poczty wychodzącej (SMTP) oraz numeru portu (zwykle 25)
  • Serwera poczty przychodzącej (POP3, IMAP4, lub FbTransport) oraz numeru portu (zwykle 110 dla POP3)

Czasami klient poczty posiada wbudowane domyślne ustawienia poczty, dla najpopularniejszych dostawców Internetu. Wtedy w konfiguracji należy tylko wybrać domyślnego dostawcę, np. Gmail oraz swój adres email oraz hasło. Pozostałe ustawienia (serwery poczty, numery portów), zostaną wczytane automatycznie.

Transmisja danych

GPRS (General Packet Radio Service)

GPRS, to technologia przesyłania danych z wykorzystaniem pakietów (strumień danych dzielony jest na części, zwane pakietami, a następnie za pomocą łączy komunikacyjnych przesyłany). W standardzie GPRS, prędkość transmisji wynosi od 30 do 80 kb/s. Zwykle płacimy nie za okres czasu, gdy GPRS był aktywny, a za ilość przesłanych danych. Często GPRS nazywamy technologią 2.5G, gdyż jest pewnego rodzaju ogniwem pośredniczącym pomiędzy technologią 2G, a 3G.

GPRS zwykle wykorzystujemy do łączenia z Internetem. Dostępny w sieciach GSM.

EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution)

To następca technologii GPRS, czasami używa się w odniesieniu do EDGE pojęcia EGPRS (Enhanced GPRS). W porównaniu do poprzednika (GPRS), technologia EDGE daje możliwość przesyłania danych z niemal trzykrotnie szybciej ( 236.8 kbit/s). Ponadto w zależności od warunków w jakich przebiega transmisja, prędkość ta może być zmieniana dynamicznie. W odniesieniu do technologii EDGE, stosuje się również pojęcie 2.75G.

Zwykle EDGE wykorzystuje się w tzw. usłudze mobilnego Internetu. Dostępny jest w sieciach GSM.

WCDMA

Technologia ta zapewnia przepustowość dochodzącą do 384 kbit/s.

WCDMA należy do technologii 3G. Dostępny w sieci UMTS.

HSDPA (High Speed Downlink Packet Access)

HSDPA zapewnia prędkość przesyłania danych w stronę terminala z szybkością sięgającą 21,6 Mbit/s! Tak dużą szybkość uzyskuje się jednak w specyficznych warunkach.

Często technologię tą nazywamy również siecią 3.5G. HSDPA dotyczy sieci UMTS.

Inne metody komunikacji

A2DP

Często przeglądając specyfikację spotykamy się z określeniem A2DP. O czym on mówi? Otóż jest to jeden z profili Bluetooth, który określa sposób przesyłania dźwięku w wysokiej jakości, np. pomiędzy słuchawką Bluetooh, a telefonem.

Rodzaje złącz

USB

Jedno z najczęściej wykorzystywanych złącz w aparatach. Umożliwia podłączenie urządzenia do komputera oraz wymianę z nim danych, np. przesyłanie zdjęć, muzyki, filmów, aplikacji, aktualizację oprogramowanie, synchronizację ustawień itd. W standardzie USB 2.0 maksymalna prędkość transmisji wynosi 480 Mbit/s, a więc około 60 MB/s.

Irda

Umożliwia przesyłanie danych w paśmie podczerwonym. Dzięki temu łączu, telefony komórkowe mogą komunikować się z każdym urządzeniem, które wyposażono w podobny interfejs, np. z komputerem, drukarką. Prędkość transmisji z wykorzystaniem tego interfejsu wynosi: do 115 kb/s w standardzie IrDA 1.0 oraz do 4 Mb/s w standardzie IrDA 1.1.

Maksymalna odległość pomiędzy komunikującymi się urządzeniami, nie może przekraczać 3 metrów. IrDA powoli ma coraz mniejsze znaczeni, w komunikacji bezprzewodowej, głównie za sprawą rozwoju technologii Bluetooth.

Bluetooth

Bardzo popularny standard przesyłania danych. Obecnie większość produkowanych aparatów posiada wbudowany interfejs Bluetooth.

Zasięg

Technologia Bluetooth oferuje trzy klasy mocy, które determinują zasięg.

  • Klasa 1, moc 100 mW - zasięg nawet do 100 m
  • Klasa 2, moc 2,5 mW - zapewnia zasięg do 10 m (najczęściej stosowana)
  • Klasa 3, moc 1 mW - maksymalny zasięg to 1 m (wykorzystywana najrzadziej)

Maksymalna przepustowość

  • Wersja 1.0 - do 21 kb/s
  • Wersja 1.1 - do 124 kb/s
  • Wersja 1.2 - do 328 kb/s
  • Wersja 2.0 - do 2,1 Mb/s, a po zastosowaniu Enhanced Data Rate, prędkość wzrosła do 3,1 Mb/s
  • Wersja 3.0 + HS - do 24 Mb/s
  • Wersja 3.1 + HS - do 40 Mb/s

Wejście na kartę pamięci

Wejście na kartę pamięci w znaczący sposób zwiększa możliwości telefonu komórkowego. Dzięki jego wykorzystaniu, możemy w znaczącym stopniu zwiększyć pojemność pamięci, jaką dysponuje nasze urządzenie. Obecnie na rynku istnieje przynajmniej kilku liczących się producentów kart pamięci. Jednak zwykle nasz aparat jest kompatybilnym tylko z jednym typem. Dlatego przed zakupem takiej karty, powinniśmy sprawdzić jaki jej konkretnie rodzaj jest kompatybilny z naszym sprzętem. Ponadto, kupując "komórkę", powinniśmy również zastanowić się nad tym, jak dużą pojemność karty możemy zamontować, jeżeli w ogóle możemy!

MicroSD (TransFlash)

TransFlash to obecnie najmniejsza produkowana karta pamięci. Jej wymiary, to 11 mm × 15 mm × 1 mm. Maksymalna pojemność wynosi 32 GB. W zależności od klasy, karta microSD dysponuje różnymi prędkościami.

karta MicroSD przykład karty

Karta microSD

  • Klasa 2, to prędkość 16 Mb/s, co daje nam około 2 MB/s
  • Klasa 4, to prędkość 32 Mb/s, co wynosi 4 MB/s
  • Klasa 6, to szybkość 48 Mb/s, czyli 6 MB/s
  • Klasa 10, to szybkość 80 Mb/s, a więc 10 MB/s

O tym z jaką klasą microSD mamy do czynienia, świadczy cyfra arabska, która została umieszczona w okręgu na karcie.

MiniSD

Również wykorzystywana w urządzeniach mobilnych. Jest trochę większa od microSD. Wymiary MiniSD wynoszą: 21,5 mm × 20 mm × 1,4 mm.

MMC

Karta posiada następujące rozmiary: 24 mm × 32 mm × 1,4 mm. Pojemność z kolei od 16 MB do 2 GB.

Karta MMC

Karta MMC

MS Micro (M2)

Zaprojektowana przez Sony. Używana w telefonach Sony Ericsson. Obecnie M2 występuje w trzech wersjach.

  • Standard/Duo - pojemność od 4 MB do 128 MB
  • PRO/PRO Duo - pojemność od 64 MB do 32 GB
  • Micro (M2) - pojemność od 64 MB do 16 GB

Systemy operacyjne

Kupując telefon, należy zwróć uwagę na jego system operacyjny. To od niego zależą w dużej możliwości naszego urządzenia, np. rodzaje aplikacji jakie uruchomimy.

Android OS

Android, to systemem operacyjnym, który oparto na jądrze Linux. Od 2005 roku rozwijany przez Google i rozprowadzany na licencji GNU.

Główna zaleta tego oprogramowania, to ogromna ilość aplikacji, które z nim współpracują (obecnie ponad 250 tyś.!). Aktualna wersja tego oprogramowania, to wersja 2.3.6 (Gingerbread) (2011 rok). Obecnie 43% smartphonów działa pod kontrolą systemu Android.

Przykłady telefonów systemem Android: LG Optimus One, LG Swift Black, HTC Desire, Motorola DEFY, Nexus One, Samsung i5700, Sony Ericsson Xperia X10.

Symbian

Symbian, to nazwa dla systemu operacyjnego typu OpenSource, bibliotek, które zostały do niego dołączone, a także interfejsów użytkownika oraz specyfikacji dotyczących programów narzędziowych, które zostały wyprodukowane przez konsorcjum Symbian. W skład tego konsorcjum wchodzą tacy producenci telefonów komórkowych, jak: Nokia, Sony Ericsson, Motorola oraz Siemens.

Na bazie Symbiana powstały m.in. takie interfejsy użytkownika, jak: Series 60, Series 80 (już nierozwijany) oraz Series 90, a także UIQ.

Na platformę Symbian można pisać aplikacje w wielu różnych językach, np. Java, albo C++. W 2010 roku ten system miał 22% udziałów w rynku urządzeń typu smartphone.

Windows Mobile

Windows mobile zaprojektowany został przez Microsoft. Telefony komórkowe (smartphone'y), to nie jedyne urządzenia, które działają pod kontrolą tego systemy. Windows Mobile instalowany jest również w takich urządzeniach, jak: PocketPC, palmtopy, palmofony. Ani system operacyjny Windows Mobile, ani aplikacje dedykowane dla niego, nie będą działały na komputerach PC (za wyjątkiem emulacji). Aktualna wersja, dla smartphone'ów, to Windows Mobile 6.1 Standard (październik 2011).

iOS (iPhone OS)

Wykorzystywany takich urządzeniach, jak: iPad, iPhone oraz iPod touch. System ten powstał w oparciu o Mac OS X 10.5.

Zestaw narzędzi dla programistów został udostępniony bezpłatnie. Jednak jeżeli chcemy publikować aplikacje, to musimy uiścić coroczną opłatę członkowską, która wynosi USD $99 dla osób indywidualnych, lub USD $299 (opłata zakładowa). Oprogramowanie może być udostępniane za darmo, lub odpłatnie (cenę ustala producent aplikacji). Jednak w takim przypadku, musi przekazać 30% dla Apple Inc. Oprogramowanie rozprowadzane jest tylko przez iTunes.

Funkcje dodatkowe

Funkcje głosowe

Radio

Warto zwrócić uwagę także na radio FM, które na pewno uprzyjemni nam wolne chwile. Co konkretnie może mieć tutaj znaczenie? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy radio posiada możliwość zapamiętywania stacji, funkcję RDS (np. pokazuje nazwę stacji) oraz czy istnieje możliwość nagrywania audycji radiowych do pamięci telefonu.

Dyktafon

To również bardzo przydatna funkcja, która umożliwia rejestrowanie dźwięku przez mikrofon. Jeżeli "komórka" posiada dyktafon, to warto również sprawdzić, czy czas zapisu nie został ograniczony przez producenta, np. do 1 minuty.

MP3

Praktycznie każdy nowa "komórka" posiada wbudowany odtwarzacz MP3. Jednak nie warto poprzestawać tylko na sprawdzeniu czy urządzenie, którym jesteśmy zainteresowani posiada go, lub nie. Przed zakupem należy również sprawdzić, jakimi możliwościami dysponuje odtwarzacz MP3, np, tworzenie playlisty, możliwość "przeskakiwania" do konkretnego miejsca odtwarzanego utworu czy możliwość ustawienia losowego odtwarzania utworów. Warto również sprawdzić jakie formaty dźwięku jest w stanie obsłużyć odtwarzacz. Poza MP3 są to zwykle, WMA, Ogg Vorbis.

Aparat fotograficzny

Obecnie bardzo trudno znaleźć telefon komórkowy, który nie posiadałby wbudowanego aparatu fotograficznego. Oczywiście jakość zdjęć wykonywanych takim aparatem trochę odbiega od tego co oferują "kompakty", ale i tak jest zadowalająca.

Rozdzielczość

Rozdzielczość, to podstawowy parametr, na jaki powinniśmy zwrócić naszą uwagę. Informuje on nas, o ilości punktów, tzw. pikseli, z których składa się zdjęcie. Zwykle podawany jest w postaci całkowitej sumy takich punktów na zdjęciu (słynne megapiksele), lub jako ilość punktów w pionie oraz poziomie, np. punkty w pionie x punkty w poziomie.

Dla przykładu posłużmy się rozdzielczością 2690 x 1994 . Zapis ten oznacza, że zdjęcie wykonane aparatem o takiej rozdzielczości, będzie miało 2690 punktów w pionie oraz 1994 punkty w poziomie. Teraz, aby obliczyć całkowitą sumę tych punktów na zdjęciu, należ pomnożyć ilość punktów w pionie, przez ilość punktów w poziomie, czyli 2690 x 1994 = 5 363 860 punktów. Z kąt się jednak wzięły te megapiksele? Wykorzystujemy je, aby uprościć zapis. Mega, to przedrostek oznaczający wielokrotność o mnożniku 106, czyli 1 milion, czyli 5 363 860, co w przybliżeniu wynosi około 5,36 Megapiksel.

Na co wpływa rozdzielczość? Na ilość szczegółów. Większa rozdzielczość, to więcej punktów tworzących obraz, a więc zdecydowanie wierniejsze odwzorowanie szczegółów. Obecnie za standard możemy uznać rozdzielczość na poziomie 5 Megapikseli.

Zoom

W aparatach montowanych w "komórkach", mamy do czynienia z zoomem cyfrowym. Nie radzę zwracać uwagi na ten parametr. Zbliżenie, które uzyskamy stosując zoom cyfrowy jest tylko pozorne, gdyż jego działanie polega nie na zmianie ogniskowej (zoom optyczny), a na programowym "wycinaniu" fragmentu obrazu oraz rozciąganiu tego fragmentu, do wielkości pełnego kadru. Owszem, uzyskujemy pozorne przybliżenie obrazu, jednak kosztem utraty szczegółowości (obraz składa się wtedy z mniejszej ilości pikseli).

Lampa błyskowa

To również bardzo duże udogodnienie. Pozwala wykonywać zdjęcia przy słabym oświetleniu.

ISO

Często aparaty w "komórkach" dysponują możliwością ustawienia tzw. wartości ISO. O czym mówi ten parametr? O czułości matrycy . Im wartość ISO przyjmuje wyższą wartość (większa czułość matrycy), tym możemy robić zdjęcia przy słabszym oświetleniu. Z kolei mocniejsze oświetlenie zmusza do zmniejszenia wartości ISO (mniejsza czułości matrycy). "Komórki" dysponują zwykle możliwością regulacji wartości ISO od 50 do 800.

Kamera wideo

Zwykle telefony komórkowe dysponują również możliwością nagrywania filmów wideo. Jakość takich filmów pozostawia wiele do życzenia, jednak w niektórych zastosowaniach to wystarczy.

Rozdzielczość

Tutaj analogicznie, jak w przypadku aparatów cyfrowych. Rozdzielczość to ilość punktów (pikseli), z których składa się film. W przypadku filmów mamy do czynienia z trochę mniejszymi rozdzielczośćami, chociaż niektóre modele, np. Samsung i9100 Galaxy S II, pozwalają na nagrywanie filmów w jakości HD (1920 x 1080)!

Format zapisu

Pliki wideo zapisywane są w różnych formatach. Zwykle są to jednak pochodne standardu MPEG-4.

Moduł GPS

Ostatnio coraz więcej telefonów wyposaża się w moduł GPS. Dzięki niemy, możemy wykorzystać nasze urządzenie jako nawigację. Wystarczy tylko zainstalować odpowiednie oprogramowanie kompatybilne z systemem operacyjnym, np. AutoMapa dla systemu Windows Mobile.

Dual Sim

Jeżeli dysponujesz dwoma numerami telefonu, a nie chcesz nosić ze sobą dwóch aparatów, to rozwiązanie Dual Sim jest właśnie dla Ciebie. Dzięki Dual Sim jeden aparat obsłuży dwa numery.

Opinie o produktach

0[4]
#Albin 11 lat temu
A propos futurystycznych wizji, to ciekawie wygląda pomysł Nokii, która pracuje nad urządzeniem, które zmieniałoby kolor w zależności do tony głosu naszego rozmówcy, a wiec w pewnym sensie reagowałby na emocje. To jednak tylko taka ciekawostka i raczej nie będzie można mówić o nowej generacji telefonów.
Odpowiedz
0[4]
#Ridick 11 lat temu
Tradycyjne telefony komórkowe odchodzą już powoli do przeszłości. Obecnie na topie są smartfony. Mają mnóstwo zalet, począwszy od możliwości surfowania po internecie, przez multimedialne gry, możliwość nawigacji, a skończywszy na dobrej jakości zdjęciach. Mimo tego jakość nie mogę się do nich przekonać. Być może dlatego, że wychowałem się na Nokii 3310? Czasami jednak tak jak @lalu zastanawiam się jak będzie wyglądał smartfon (telefon) za powiedzmy 10, albo 20 lat. Być może będzie to coś kształtem przypominające chociażby długopis i generujące jakiś hologram jak już napisano wyżej, który będzie po pierwsze dawał możliwość zarządzania urządzeniem, a po drugie generował sylwetkę osoby, z którą rozmawiamy? Wiem, że to wygląda jak scena z filmu si-fi, ale kto wie?
Odpowiedz
0[4]
#Dug 11 lat temu
To o czym piszesz, to kwestia przyzwyczajenia. Mnie też początkowo wydawało się, że będę miał trudności z trafieniem na jakąś ikonkę na ekranie, nie mówiąc już o poszczególnych literach, podczas pisania esemesów Okazało się jednak, że nie mam z tym żadnych problemów, a co ciekawe w wielu względach jest nawet wygodniej niż wcześniej na tradycyjnym telefonie Co tu dużo mówić - trzeba iść z duchem czasu i korzystać z tego co daje nam współczesna technologia
Odpowiedz
0[4]
#Nie wiem 12 lat temu
Co byście polecili do 400 zł? Powinien mieć ekran dotykowy około 3 calowy, aparat przynajmniej 3 Mpx, dobrze aby miał GPS, ale to tylko tak opcjonalnie. No i oczywiście bluetooth. Jak byłaby jeszcze możliwość w takiej cenie, to karta WiFi mogłaby być.

Ewentualnie, jakby za 400 zł nie można było znaleźć nic ciekawego, to zadowoliłbym się telefonem z klawiaturą, ale żeby dysponował tym, o czym napisałem powyżej, a zwłaszcza dużym, czytelnym ekran.
Odpowiedz
+1[5]
#Ulepek 12 lat temu
Na przykład Nokia Asha 306, albo Samsung Corby II. Jednak w takiej cenie, to trudno o coś konkretnego, chyb że nie masz jakichś specjalnie wygórowanych wymagań.
Odpowiedz
+2[6]
#lalu 12 lat temu
Ale to musiało fajnie wyglądać, jak ktoś szedł z taką walizką. Zamiast w podróż zabierać ubrania i inne przydatne rzeczy, to jedną torbę należało przeznaczyć na "telefonik". Swoją drogą, zastanawiające jest co przyniesie przyszłość, np. w perspektywie 50 lat. Dzisiaj furorę robią dotykowe wyświetlacze, a za jakiś czas, co będzie królować? Może urządzenia pokazujące naszego rozmówce w postaci hologramu, lub w ogóle może sam hologram zastąpi interfejs?
Odpowiedz
0[4]
#asf 12 lat temu
Niektórzy ludzie spędzają tak dużo czasu z telefonem, że przydałyby im się taki dodatkowy bagaż - niektórzy moi znajomi są w stanie wypisać nawet 500 smsów dziennie, co dla mnie jest trudne do ogarnięcia, bo nie chciałoby mi się nawet liczyć tyle, a co dopiero pisać tyle wiadomości
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.