Profil na FB

Jaki powerbank wybrać?

Współcześnie produkowane urządzenia przenośne (np. smartfony, aparaty, tablety) mają jeden bardzo istotny mankament – wymagają częstego ładowania baterii. W zależności od intensywności eksploatacji takich urządzeń, możemy być zmuszeni do niemal codziennego podłączania ładowarki.

Pewnie nie raz spotkałeś się z sytuacją, że będąc poza domem nagle rozładował Ci się telefon. Wtedy jedynym rozwiązaniem wydaje się być szybki powrót do domo w celu podładowania urządzenia. Jeżeli jedziesz samochodem, to istnieje również możliwość podpięcia ładowarki samochodowej, ale co zrobić, gdy jesteś w podróży, np. autobusem lub znajdujesz się w jakimś innym miejscu, gdzie podłączenie ładowarki sieciowej jest niemożliwe?

Wtedy z pomocą przyjdzie Ci tzw. powerbank (pol. bank energii). Jest to ni mniej ni więcej jak przenośny akumulator litowo-jonowy lub litowo-polimerowy, który ładujemy tak jak np. telefon, czyli za pomocą ładowarki sieciowej. Takie urządzenie z powodzeniem możemy zabrać w podróż, gdzie posłuży nam za przenośną ładowarkę. W poniższym poradniku dowiesz się jak wybrać tego typu sprzęt.

Pojemność

Pewnie zastanawia Cię jak wiele razy możesz naładować telefon, lub jakiekolwiek inne urządzenie, za pomocą „banku energii”. Otóż wszystko zależyod pojemności banku oraz pojemności ładowanej baterii. Na rynku spotykamy powerbanki o pojemności od 1 000 do nawet 20 000 mAh. Z prostego rachunku wynika, że jeżeli dysponujemy smartfonem z baterią o pojemności około 2 500 mAh, to powerbank 10 000 mAh naładuje go 4-krotnie.

Tak to wygląda w teorii, jednak musimy wziąć pod uwagę także niedoskonałości elektroniki użytej w danym powerbanku. Nawet w dobrej klasy urządzeniu straty energii mogą wynosić około 20 – 30%, nie mówiąc już o bardzo tanim sprzęcie, gdzie straty mogą być jeszcze większe. Dla przykładu dobrej klas sprzęt o pojemności 5 000 mAh powinien dwukrotnie naładować baterię o pojemności 2 000 mAh.

A jaką pojemność wybrać? Wiele zależy od tego czego oczekujesz? Jeżeli traktujesz powerbank jako ostatnią deskę ratunku, to wystarczy, że zakupisz sprzęt o pojemności około 2500 mAh. Pozwoli Ci to na jednokrotne naładowanie telefonu. Jeżeli jednak wybierasz się w dalszą podróż i chcesz mieć możliwość wielokrotnego ładowania, to powinieneś wybrać model z pojemnością 10 000 – 20 000 mAh.

Pamiętaj jednak, że większa pojemność oznacza wyższą cenę. Markowy sprzęt o pojemności około 2 000 mAh, to wydatek rzędu 20 – 30 zł. Z kolei za urządzenie z pojemnością około 10 000 mAh przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 100 zł. Miejmy także na uwadze, że wraz pojemnością rośnie również waga. Jednak mając w perspektywie rozładowanie telefonu i utratę kontaktu ze światem, warto chyba zabrać dodatkowe 200 gram, bo tyle ważą mniej więcej powerbanki o pojemności 10 000 mAh.

Złącza (porty)

Zwykle znajdziemy przynajmniej 2 porty - micro USB do ładowania powerbanku oraz USB do ładowania dowolnej baterii. Dodatkowo w wielu urządzeniach montuje się drugi dodatkowy port USB. Ma to uzasadnienie nie tylko praktyczne (możemy ładować dwa urządzenia jednocześnie), ale także funkcjonalne. Otóż jeżeli znajdziemy w danym modelu 2 porty USB, to najprawdopodobniej jeden z nich będzie podawał prąd o natężeniu 1A (stosowany np. w smartfonach, odtwarzaczach MP3 oraz nawigacjach GPS), a drugi o natężeniu 2A (dla np. tabletów).

Porty na podstawie powerbanku urban revolt 8800

Porty od lewej: USB 1A (wyj.) / micro USB (wej.) / USB 2A (wyj.) - na podstawie urban revolt 8800

A czy można podłączyć urządzenie z baterią, która powinna być ładowana prądem 1A do portu 2A? Generalnie tak, ponieważ w takim urządzeniu znajduje się układ regulujący pobór prądu, dlatego bateria pobierze go tyle ile potrzebuje (czasami może pojawić się komunikat o niewłaściwym natężeniu).

Miejmy także na uwadze, że produkty firmy Apple będą potrzebować specjalnego portu lightning (ewentualnie przejściówki z USB – lightning).

Obudowa

Powerbank jest urządzeniem przenośnym, dlatego często ląduje w kieszeni, plecaku, albo torebce. Wymusza to stosowanie wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne obudów. Jednak w praktyce, zwłaszcza w tańszym sprzęcie, jakość użytych materiałów budzi wiele zastrzeżeń (zwykle jest to plastik). Jeżeli bardzo zależy nam na wytrzymałości, to powinniśmy wybrać obudowę aluminiową, albo taką dodatkowo pokrytą gumą, co pozwoli na zamortyzowanie ewentualnych upadków.

Wzmocniona obudowa w LogiLink Mobile

Wzmocniona obudowa w LogiLink Mobile

Jeżeli mamy zamiar używać "banku energii" w bardzo trudnych warunkach, to możemy wybrać specjalnie do tego celu zaprojektowane urządzenie. Na rynku znajdziemy przynajmniej kilka modeli, które oprócz wzmocnionej obudowy będą także charakteryzować się wodoszczelnością, pyłoszczelnością oraz odpornością na wstrząsy.

Podsumowanie

Powerbank to urządzenie stosunkowo proste w budowie oraz obsłudze. Na jego obudowie znajdziemy:

  • Przycisk Power (włączanie/wyłączanie) – nie zawsze występuje
  • Port micro USB do ładowania urządzenia
  • Jeden, dwa, a czasami nawet trzy porty USB (1 lub 2 Ampery), które umożliwiają ładowanie zewnętrznego urządzenia, np. tabletu

Dodatkowo na obudowie umieszcza się także diody LED, które pokazują stopień naładowania powerbanku (gdy wszystkie diody się świecą urządzenie jest w pełni naładowane) - w niektórych modelach funkcję tę pełni wyświetlacz LCD. Warto także wspomnieć o latarce, która znajduje się na wyposażeniu niektórych urządzeń tego typu.

Sygnalizacja pojemności diodami LED

Sygnalizacja pojemności za pomocą diod LED

Zadbajmy także o to, aby powerbank posiadał odpowiednie zabezpieczenia, a zwłaszcza zwarciowe, prądowe, temperaturowe, rozładowanie/przeładowanie, napięciowe. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia ładowanego urządzenia (w markowym sprzęcie zdarza się to niezmiernie rzadko).

Najlepsze opinie ↑

+4[4]
#alek 7 lat temu
Potwierdzam, że coś takiego bardzo się przydaje, zwłaszcza w podróży. Niedawno wracałem z Anglii prawie 30 godzin autobusem i przez większość czasu używałem smartfona (grałem w gry, przeglądałem Internet) i telefon rozładował mi się 3 razy, ale miałem power bank 8 000 mAh i go mogłem potem naładować. W przeciwnym razie nie wiem co robiłbym przez tak dużo czasu.
Odpowiedz

Dodaj opinię o poradniku


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.