Profil na FB

Jaki laptop kupić?

W ostatnim czasie obserwujemy intensywny rozwój miniaturyzacji. Pociąga to za sobą rozkwit technologii mobilnych. Komputery stacjonarne powoli są wypierane przez urządzenia charakteryzujące się mniejszymi rozmiarami, niższym zużyciem energii oraz przede wszystkim większą mobilnością.

Jednak spośród tej całej gamy urządzeń najbliższym substytutem dla komputerów PC są laptopy zwane również notebookami. Jednak czy aby na pewno mogą one w pełni zastąpić popularnego peceta? Jakie są zalety laptopów? W jaki sposób ocenić ich parametry? I przede wszystkim – jaki laptop warto kupić? O tym dowiesz się w artykule poniżej.

Zastosowanie

Pierwsze pytanie na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć powinno brzmieć – do jakich celów będę wykorzystywał sprzęt? Obecnie notebooki mają wręcz nieograniczoną ilość zastosowań, począwszy od tych najpopularniejszych, takich jak: Internet, filmy, aplikacje biurowe, gry, a skończywszy na specjalistycznych, np. tworzenie grafiki 3D lub przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń naukowych. Nie trudno zauważyć, iż każde z tych zastosowań będzie wymagało jednostki o różnym poziomie wydajności, co z kolei będzie przekładać się na cenę. Najtańsze modele dostaniemy już za około 1 000 zł. Najwydajniejsze jednostki mogą kosztować nawet w okolicach 10 000 zł.

W dużym uproszczeniu możemy przyjąć następujący podział:

 • 1) 1 000 – 2 000 zł - programy biurowe, Internet, filmy, proste gry
 • 2) 2 000 – 3 000 zł - to co wyżej oraz średnio wymagające gry
 • 3) powyżej 3 000 zł - to co wyżej oraz wymagające gry, obróbka grafiki 3D itd.

Powyższe zestawienie ma jedynie charakter czysto orientacyjny. Możliwa jest np. sytuacja, iż laptop w okolicach 3 tys. zł będzie dysponował bardzo wydajnym procesorem, jednak będzie wyposażony jedynie w grafikę zintegrowaną, a tym samym nie uruchomimy na nim wymagających gier. Ponadto wielkość matrycy, jej rodzaj, ilość portów, rodzaj pamięci masowej itd. również ma wpływ na cenę, a nie przekłada się to bezpośrednio na wydajność urządzenia. Dlatego prawdziwe osiągi sprzętu odkryjemy dopiero wtedy, gdy dokładnie przeanalizujemy jego podzespoły.

Procesor

Przegląd podzespołów powinniśmy zacząć od procesora. W dużej mierze to właśnie od jego wydajności zależy jak skomplikowane aplikacje uruchomimy. Jak już wspomniano wyżej kluczowe są potencjalne zastosowania.

Do komfortowego przeglądania Internetu, oglądania filmów, korzystania z programów biurowych czy uruchamiania prostych gier wystarczą nam najsłabsze jednostki oferowane przez producentów. AMD dla tego segmentu produkuje procesory z serii APU (posiadają dodatkowo wydajną grafikę zintegrowaną). Intel z kolei proponuje jednostki Core i3.

Średnio wymagający (notebooki z drugiej grupy zastosowań) powinni szukać laptopów z procesorami Intel Core i5.

Segment najwydajniejszych laptopów zdominowany jest przez układy Intel Core i7.

Pamięć operacyjna RAM

Ten rodzaj pamięci wykorzystywany jest do przechowywania aktualnie wykonywanych programów. Oczywiste jest więc, że im więcej aplikacji będziemy uruchamiać w tym samym czasie i im bardziej zaawansowane aplikacje to będą, tym pamięć RAM powinna mieć większą pojemność.

Tanie laptopy (te w okolicach 1 tys. zł) posiadają około 2 – 4 GB pamięci RAM. Jeżeli takie urządzenie ma być wykorzystywane do oglądania filmów i surfowania po internecie, czy do pracy na prostych aplikacjach biurowych, to pojemność taka jest jak najbardziej wystarczająca.

W drugim segmencie (laptop średnio – wydajne) dominują pojemności z przedziału 4 – 8 GB. Pojemność 8 GB pozwala zwykle na komfortową pracę z nawet najbardziej rozbudowanymi aplikacjami.

Notebooki z górne półki (w okolicach 3 tys. zł) wyposaża się w pamięci rzędu 8 – 16 GB.

Karta graficzna

Kolejnym istotnym podzespołem jest karta graficzna. Ma ona szczególne znaczenie zwłaszcza, gdy myślimy o uruchamianiu średnio-wymagających oraz wymagających gier lub pracy z grafiką 3D.

Karty graficzne możemy podzielić na:

 • Dedykowane
 • Zintegrowane

Grafika dedykowana

Laptopy z dedykowaną grafiką są zdecydowanie droższe niż te ze zintegrowaną, ale są jednocześnie bardziej wydajne. Taką kartę graficzną możemy teoretycznie wymienić na inną, gdyż występuje jako zewnętrzny moduł (w praktyce jednak taka wymiana nie jest taka prosta). Kartę taką poleca się do zestawów, które mają służyć do obróbki zaawansowanej grafiki, czy do obsługi wymagających oraz średnio-wymagających gier.

Zintegrowana karta graficzna

Tego typu grafika jest zintegrowana z płytą główną (wlutowana w nią). Nie ma możliwości jej wymiany. Jest również zdecydowanie mniej wydajna niż dedykowana. Nie posiada również własnej pamięci RAM, tylko wykorzystuje tę zainstalowaną w komputerze (jeden z głównych powodów mniejszej wydajności). Jest jednak tańsza. Do obsługi internetu, oglądania filmów i uruchamiania prostych aplikacji sprawdzi się znakomicie.

Pamięć masowa

W laptopach montuje się 3 rodzaje pamięci masowej:

 • Dyski HDD
 • Dyski SSD
 • Dyski SSHD

Dysk HDD

To do niedawna niekwestionowany lider wśród pamięci masowych montowanych w laptopach. Jest to urządzenie mechaniczne. Jego podstawowymi elementami są: wirujące talerze pokryte warstwą magnetyczną oraz ruchoma głowica odczytująca bądź zapisująca dane.

Przy wyborze dysku należy kierować się prostą zasadą - im więcej tym lepiej. Zwykle w przypadku laptopów, mamy do czynienia z dyskami o pojemności od 500 GB do nawet 2 000 GB (2 TB).

Jaka pojemność dysku HDD?

W dużej mierze wiele zależy tutaj od tego, do czego będziemy wykorzystywać nasze urządzenie. Pliki generowane podczas prac biurowych (MS Word, MS Excel) zwykle nie są duże. Natomiast multimedia (jeden filmy w formacie DivX, to około 700 MB) czy gry (niektóre potrzebują nawet kilkadziesiąt GB przestrzeni) zajmują zdecydowanie więcej miejsca. Możemy przyjąć również taki wariant, że dane będziemy zapisywać na płytach DVD (Blu-ray), wtedy pojemność dysku twardego może być mniejsza. Jest to jednak rzadko praktykowane.

Dysk SSD

Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem jest montowanie w laptopach dysków SSD. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo duża prędkość odczytu / zapisu (zwykle w okolicach 600 MB/s) oraz bezgłośna praca (nie posiadają żadnych elementów mechanicznych – zbudowane są w oparciu o pamięć typu flash).

Dyski te mają jednak pewną istotną wadą. Są droższe niż dyski HDD oraz dysponują mniejszymi pojemnościami. Dlatego zwykle praktykuje się następujące rozwiązanie. Notebooka wyposaża się w zarówno w dysk HDD (przechowywanie danych) oraz dysk SSD (instalacja systemu operacyjnego). Rozwiązanie takie w wymierny sposób przyspiesza pracę systemy operacyjnego.

Dysk SSHD

Obecnie popularne są także dyski hybrydowe (SSHD). Składają się one z dysku talerzowego (HDD) oraz zintegrowanego z nim dysku SSD, który działa na zasadzie bufora. Takie rozwiązanie również przyspiesza pracę – szybsze uruchamianie systemu oraz aplikacji.

Napęd optyczny

Obecnie standardem są laptopy z zamontowaną nagrywarką DVD. Słowo "nagrywarka" może być mylące, ponieważ sugeruje, że urządzenie to tylko nagrywa płyty DVD, a tak nie jest, gdyż tego rodzaju napęd pozwala także odczytywać płyty DVD oraz CD (które również nagrywa).

Wybór nagrywarki DVD jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ jak na razie na rynku dominują nośniki jakie tego typu napęd właśnie obsługuje (filmy oraz gry są wydawane zwykle na płytach DVD).

Jak pewnie wiesz coraz popularniejsze stają się nośniki Blu-ray. Pozwalają one zapisać nawet 50 GB danych. Obecnie wiele filmów w HD i gier jest już wydawanych na Blu-ray. Zwykła nagrywarka DVD nie jest w stanie odtworzyć tego typu nośników. Dlatego warto wybrać laptopa wyposażonego w nagrywarkę Blu-ray: odtwarza oraz nagrywa płyty CD, DVD oraz Blu-ray.

Matryca

Wybór odpowiedniej matrycy jest ważny głównie z punktu widzenia osoby spędzającej dożo czasu przed laptopem.

Wielkość matrycy

Czym jest wielkość matrycy chyba nikomu nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Jest to po prostu długość jej przekątnej, mierzonej pomiędzy dwoma przeciwległymi rogami. Przekątną ekranu podajemy w jednostkach długości zwanych calami - 1 cal to 2,54 cm.

Charakterystyka laptopów z konkretnymi przekątnymi:

 • 11 cali - są nieduże oraz lekkie (zwykle ważą nieco ponad 1 kg) – dzięki temu są bardzo mobilne. W większości przypadków nie posiadają napędów optycznych. Niewielka klawiatura może utrudniać pisanie
 • 13 cali - najlepszy stosunek mobilności do funkcjonalności. Zdecydowana część tego typu laptopów nie posiada napędów optycznych. Ważą zwykle od 1.5 do 2 kg
 • 15 cali - najczęściej wybierany rozmiar ekranu. Laptopy z taką przekątną ważą w okolicach 2.5 kg. Klawiatura jest na tyle duże, że zapewnia komfortowe pisanie.
 • 17 cali - są duże i ciężkie – ważą około 3 kg co trochę ogranicza ich mobilność. Często pełnią funkcję komputera domowego.
Porównanie rozmiarów ekranów laptopów

Porównanie wielkości ekranów laptopów (ekrany panoramiczne)

Rozdzielczość

To ilość punktów z jakich składa się obraz na matrycy. Im owych punktów będzie więcej, tym obraz pokazywany przez matrycę będzie posiadał więcej szczegółów.

Notebooki mogą być oferowane z następującymi rozdzielczościami:

Rozdzielczość Przekątne [cale]
800×60012
1024×76812, 13.3, 14, 15
1280×80012.1, 13.3, 14.1, 15.4
1440×90014
1280×102414, 15, 15.7
1400×105012.1, 14, 15
1680×105015.4
1600×120014, 15, 16
1920×120015.4, 17, 18.4

Rodzaj powłoki

Mamy do wyboru jeden z dwóch rodzajów powłok w matrycach.

Powłoka matowa

Jej zaletą jest to, że nie odbija światła. Efekt taki osiągnięto dzięki pokryciu ekranu polaryzatorem. Rozwiązanie takie ma jednak swoje słabe strony: obraz jest ciemniejszy oraz ma obniżony kontrast. Ekran matowy sprawdzi się gdy pracujemy w pomieszczeniach o dużej jasności, gdy ekran skierowany jest w stronę okna, albo znajdujemy się poza domem.

Powłoka błyszcząca

Odbija światło. Posiada jednak lepsze odwzorowanie kolorów (obraz nie przechodzi przez dodatkowe filtry).

Matryca matowa kontra błyszcząca

Matryca matowa (na górze), błyszcząca (na dole)

Podsumowując powłoki błyszczące polecane są do domowego użytku – w najgorszym przypadku możemy przejść z laptopem w inne miejsce np. gdy na ekran pada światło żarówki. Z kolei jeżeli myślimy bardziej o mobilnych zastosowaniach, pracy przy różnym oświetleniu, zwłaszcza słonecznym, to powinniśmy wybrać matrycę matową.

Bateria

Każdy laptop ma z założenia działać bez zewnętrznego źródła zasilania. Ma mu to umożliwić bateria, którą posiada. Dlatego też przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak długo możemy pracować na "jednej baterii". Innymi słowy jak długo nasz akumulator jest w stanie "wytrzymać" bez ładowania.

Najlepiej byłoby, aby taka bateria działała możliwie jak najdłużej. Jednak słowo "długo" jest bardzo nieprecyzyjne. Tak więc należy przyjąć, że rozsądne minimum, to około 3 godz. ciągłej pracy bez ładowania.

Co jeszcze?

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

 • System operacyjny - urządzenie możemy nabyć z już zainstalowanym systemem operacyjnym lub bez niego - wtedy będziemy zmuszeni do jego zakupu oddzielnie, a potem do samodzielnego zainstalowania. Istnieje także możliwość wykorzystania darmowego systemu operacyjnego, np. jakaś dystrybucji Linuxa – chociażby Linux Mint
 • Ultrabooki - jest to klasa notebooków dedykowana przede wszystkim mobilnym zastosowaniom. Dlatego od takiego urządzenia wymaga się przede wszystkim: małej wagi (1,6 – 2 kg), płaskiej konstrukcji (max 21 mm), długiej żywotności baterii (blisko 10 godzin) oraz przykuwającego uwagę wyglądu
 • Dodatkowe wyposażenie - przede wszystkim obowiązkowym wydaje się być zakup torby na urządzenie. Opcjonalnym jest zakup myszy komputerowej
 • Gwarancja - zwykle jej czas trwania wynosi 24 miesiące. Jednak po uiszczeniu dodatkowej opłaty możemy ten czas wydłużyć. Istnieje również możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia

Ciekawostki

 • Pierwszy oferowany komercyjnie laptop powstał w 1979
 • Na rynku dominują laptopy o przekątnej ekranu wynoszącej 15 cali
 • Początkowo laptopy miały wielkość notatnika (format A4), dlatego obecnie nazywamy je także notebookami
 • W zależności od przyjętych kryteriów od 1.5% do 8.2% ludzi w Europie i Ameryce Północnej jest uzależnionych od Internetu

Interfejsy

ZłączeUwagiZdjęcie
Złącza USBNiezwykle potrzebne w każdym laptopie. Za jego pomocą podłączymy drukarkę, skaner, mysz, odtwarzacza mp3 lub pendrive. Obecnie najpopularniejsze są dwa standardy USB – 2.0 oraz 3.0. Standard USB 3.0 jest szybszyZłącze s-video dla laptopa
Czytnik kart flashObecnie wiele urządzeń cyfrowych (aparaty, telefony, kamery) wyposażonych jest w karty pamięci. Za pomocą czytnika kart możemy odtworzyć zawartość takiej karty w naszym komputerze. Warto zwrócić uwagę na rodzaj czytanych kart przez czytnikCzytnik kart dla laptopa
Gniazdo HDMIUmożliwia przesyłanie sygnału fonii oraz wizji i to w rozdzielczości HD. Za jego pomocą laptopy łączone są z telewizorem lub monitoremHDMI
Karta Wi-FiUmożliwia bezprzewodowy dostęp do internetu. Warto zwrócić uwagę na to, z jakimi standardami sieci bezprzewodowych współpracuje dana karta (np. 802.11a, 802.11b, 802.11g)Laptopy - WiFi
Gniazdo PCMCIAGniazdo to daje możliwość poszerzenia możliwości naszego urządzenia poprzez zamontowanie dodatkowej karty rozszerzeń (modem, karta sieciowa, karta TV)Złącze pcmcia
Fire-WireTo złącze wykorzystywane jest przede wszystkim do przesyłania filmów z kamer DVFirewire łącze
TV-outMożemy połączyć laptop z telewizoremZłącze tv out
LANZa pomocą tego złącza możemy podpiąć nasze urządzenie do sieci LANZłącze LAN
BluetoothUmożliwia komunikacje bezprzewodową z innymi urządzeniami obsługującymi tego typu transmisję, np. smartfonemBluetooth - port

Opinie o produktach

0[0]
#L S 4 lata temu
Brak informacji o złączu displayPort wykorzystywanym zamiennie z HDMI. Proszę o umieszczenie takiej informacji oraz że istnieją przejściówki HDMI na displayPort i na odwrót. Istotna byłaby jeszcze informacja, że normalnie są one dosyć drogie - w marketach zwłaszcza można znaleźć za 100 zł i to więcej niż przewód HDMI. Istnieją jednak na rynku przejściówki tańczę a wystarczające, trzeba użyć wyszukiwarki.
Odpowiedz
+1[1]
#Marzena 8 lat temu
Lubię bardzo pracę z komputerem, choć na co dzień tego nie wykonuję, ale poprzez to nie mam dużej orientacji ...czym się kierować przy zakupie.
Dzięki tym informacjom mam pojęcie wystarczające jakiego zakupu dokonać.
Bardzo dziękuję
Odpowiedz
+8[8]
#Karolina 9 lat temu
Super bardzo pomocne i aktualne tak trzymać:-)
Odpowiedz
+2[2]
#Lidia 10 lat temu
Dzięki. Te informacje otworzyły mi oczy, na co zwaracać uwagę. W sklepach wciskają ludziom kit. KAŻDY LAPTOP jest idealny !!!!!!!!
Odpowiedz
+3[3]
#Mieczysław 10 lat temu
Dziękuję-informacje te są dla mnie bardzo przydatne, są podane w prosty, czytelny sposób i wyczerpująco. Dla mnie istotne jest to, że rozdzielono jakby użytek profesjonalny od domowego- amatorskiego.
Było by miło gdyby można też było zadawać pytania tą drogą.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz
+1[1]
#Merynos 11 lat temu
Zastanawiam się, czy obecnie czasem nie lepiej opłaca się kupić tableta niż laptopa. Niby ten drugi posiada klawiaturę, co zdecydowanie ułatwia pisanie, jednak nie bez znaczenia jest to, że tablet jest dużo lżejszy, gdyż właściwie cała jego powierzchnia jest ekranem A może kupić smartfona z dużym wyświetlaczem, tak powiedzmy około 5 cali? Jednak chyba to nie to samo. Może ktoś napisze kilka zdań co o tym sądzi? Może ktoś posiada te wszystkie wymienione wyżej urządzenia. Jeżeli tak, to jak się to wszystko sprawdza chociażby w takich zastosowaniach, jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów, jakieś proste gry, pisanie, itd.? A przede wszystkim czy istnieje w ogóle coś takiego jak uniwersalne urządzenie?
Odpowiedz
+2[2]
#Radko 11 lat temu
Pomimo tego, że urządzenia te są podobne, to nie da się kupić jednego, uniwersalnego, gdyż każde z nich ma swoją określoną specyfikę. Przede wszystkim musisz się zastanowić, do czego konkretnie będzie miło Ci ono służyć. Następnie przeczytaj czym poszczególne z nich się charakteryzują i wybierz sprzęt, który będzie optymalny.
Odpowiedz
+1[1]
#Sylwek 11 lat temu
Bardzo ciekawie opisane . Zastanawiam się, czy lepiej opłaca się, i nie chodzi mi tutaj tylko o cenę, kupić lapka, czy może komputer stacjonarny? Żeby kupić dobrego laptopa (czasami lubię trochę pograć w gry), należy sporo wydać, a w każdym bądź razie zdecydowanie więcej, niż za zwykłego kompa. Można je jednak zabierać ze sobą, np. na nudne wykłady Z kolei pecety są tańsze, ale bardziej wydajne. Można je także wyposażyć w duże monitory, co zdecydowanie poprawia komfort grania, więc sam nie wiem.
Odpowiedz
+2[2]
#Miłek 11 lat temu
Pytanie typu, co opłaca się kupić, samochód czy samolot? Wszystko zależy od tego, co będziesz robić. Jak sam piszesz do grania lepiej pasuje Pecet, bo wydajne podzespoły oraz przede wszystkim tańsze. Z kolei "opcja mobilna", to oczywiście możliwość zabieranie urządzenie wszędzie gdzie chcesz. Gdybym to ja stał przed takim "dylematem" jak ty, to skorzystałbym z tego drugiego wariantu. Trochę należałoby więcej wydać, ale miałbym go zawsze przy sobie, a i pograć mógłbym czasem.

P.S. Na wykładach się uczymy, a nie gramy studenci
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.