Profil na FB

Jaki telefon stacjonarny kupić?

Gdy w 2002 roku ilość aktywnych kart SIM przekroczyła ilość aktywnych abonentów telefonii stacjonarnej wydawało się, że jest tylko kwestią czasu, aż telefony stacjonarne całkowicie znikną z rynku. Od tamtego czasu upłynęło już prawie 15 lat, a mimo to ilość abonentów nadal jest znacząca – około 7 milionów.

Ponadto trzeba dodać, iż powyższe dane tyczą się jedynie telefonów tradycyjnych (PSTN), a do tego należy doliczyć również użytkowników technologii VoIP i to bynajmniej nie tylko tych korzystających z komputera, ale o tym poniżej.

Łączność z aparatem

Zacznijmy może od sposobu połączenia słuchawki z aparatem. Otóż jak pewnie się domyślasz mamy tutaj do wyboru telefony:

  • Przewodowe
  • Bezprzewodowe

Przewodowe

Słuchawka podłączona jest do urządzenia za pomocą skręconego w spiralę kabla. Dlatego jego długość może wynosić od 0,5 do nawet 3 m (kabel się rozciąga).

Przykład telefonu przewodowego Dartel LJ-270

Przykład telefonu przewodowego Dartel LJ-270

  • Najważniejsze zalety:
    • Niskie ceny: już od około 30 zł
    • Słuchawka nie wymaga ładowania: w przeciwieństwie do telefonów bezprzewodowych
  • Najważniejsze wady:
    • Kabel ograniczający zasięg: możemy korzystać z telefonu jedynie w pobliżu aparatu

Bezprzewodowe

Słuchawka komunikuje się z aparatem za pomocą fal radiowych (od 1.88 do 1.90 GHz). Dlatego możemy oddalić się od urządzenia bazowego na stosunkowo dużą odległość – zwykle na około 30 – 50 m w budynku oraz do 200 – 300 metrów na zewnątrz. O tym czy jesteśmy w zasięgu bazy poinformuje nas sygnalizator na wyświetlaczu słuchawki – w postaci charakterystycznych kresek znanych z telefonów komórkowych.

Telefon bezprzewodowy Siemens Gigaset C620

Przykład telefonu bezprzewodowego Siemens Gigaset C620

Należy pamiętać, iż słuchawka wymaga okresowego ładowania (stan naładowania akumulatora widoczny jest na wyświetlaczu). Zwykle maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu wynosi około kilkunastu godzin dla rozmów bądź nawet około 300 dla trybu czuwania. Ładowarka dołączona jest do zestawu (wpinamy ją do gniazdka elektrycznego). Możemy ją podłączyć bezpośrednio do słuchawki lub do stacji dokującej, do której odkładamy słuchawkę.

  • Najważniejsze zalety:
    • Możliwość bezprzewodowej pracy
  • Najważniejsze wady:
    • Wyższe ceny niż telefonów przewodowych: od 50 zł wzwyż
    • Konieczność ładowania: w praktyce nie jest to uciążliwe

Typy telefonów

Pewnie telefon stacjonarny kojarzy Ci się tylko z urządzeniem podpiętym do gniazdka telefonicznego za pomocą złącza RJ-11 (PSTN). Otóż nie tylko takie telefony są dostępne. W powszechnym użyciu jest technologia, która pozwala na przesyłanie dźwięku za pomocą sieci Internet. Zwiemy ją VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) lub po prostu telefonią internetową. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem tego typu jest Skype. Inne mniej znane to na przykład Tango, Viber.

Jakie są koszty telefonii internetowej?
W obrębie danego komunikatora, np. Skype nie płacimy nic. W przypadku telefonowania do sieci PSTN (telefony tradycyjne) zwykle poniżej 10 groszy za minutę
Gdzie mogę skorzystać z telefonii internetowej?
Na większości urządzeń podłączonych do Internetu, czyli na przykład na laptopie lub tablecie. Jednak nie tylko tam, bo okazuje się, że istnieją tzw. telefony IP, za pomocą których możemy korzystać z VoIP (bez używania np. komputera). Takie urządzenie wystarczy tylko wpiąć do routera (zwykle na takim telefonie możemy również korzystać z Internetu tak jak na smartfonie). Co ciekawe istnieje także możliwość skorzystania z VoIP na zwykłym aparacie telefonicznym wystarczy tylko kupić tzw. bramkę VoIP (do gniazda Rj11 podłączamy telefon a do RJ45 Internet).

Dodatkowe

Spotykane obecnie telefony stacjonarne coraz bardziej zaczynają upodabniać się do telefonów komórkowych, o czym możesz przekonać się przeglądając poniższą tabelę.

Funkcja Opis
Wyświetlacz Posiada go część telefonów przewodowych oraz praktycznie wszystkie bezprzewodowe. Wyświetlacz w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z urządzenia. Dzięki niemu łatwo wybierzemy pozycję z książki adresowej, sprawdzimy zasięg słuchawki oraz poziom naładowania baterii, a także skonfigurujemy najważniejsze opcje. W tańszych aparatach (do 200 zł) spotykamy wyświetlacze czarno-białe, które dodatkowo są podświetlany na określony kolor. W droższych modelach dostępne są również wyświetlacze kolorowe – w urządzeniach z wyższej półki cenowej ich parametry (rozdzielczość, ilość kolorów, gęstość pikseli) dorównują wyświetlaczom montowanym w smartfonach
Głośność, dzwonki Regulacja głośności, kilka (kilkanaście) wbudowanych dzwonków, wyłączanie mikrofonu
Książka telefoniczna Możliwość zapisywania w pamięci numerów telefonu z nazwiskami lub tworzenia wizytówek, łatwa edycja, możliwość usuwania kilku pozycji jednocześnie
Rozmowy Informacje o nieodebranych połączeniach, możliwość wybrania ostatniego numeru, na który dzwoniliśmy, odbieranie rozmów dowolnym przyciskiem, informacja kto dzwoni – CLIP (należy pamiętać, iż aby możliwa była identyfikacja rozmówcy należy dodatkową wykupić usługę u operatora), interkom (możliwość podłączenia do jednej bazy kilku słuchawek i komunikowania się między nimi bez ponoszenia dodatkowych kosztów), konferencje (rozmowa jednocześnie z kilkoma osobami – zwykle maksymalnie 5 osób; za konferencje płaci osoba, która ją inicjuje – jeżeli zapraszasz 4 gości, to płacisz za 4 rozmowy)
Automatyczna sekretarka Jeżeli nie możesz odebrać telefonu, bo na przykład jesteś w pracy, to zrobi to za Ciebie automatyczna sekretarka. Zwykle możesz na niej nagrać wiadomość, która przywita Twojego rozmówce. Pamiętaj, aby czas nagrania był dostatecznie długi
Funkcje dodatkowe Data i czas, budzik, możliwość wyboru jednego z kilku języków, kilka poziomów kontrastu

Możliwości

Na poniższym filmie możesz zapoznać się z jednym z najbardziej zaawansowanych telefonów stacjonarnych - Siemens OpenStage 40.

     

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.