Profil na FB

Jaki faks wybrać?

Faksy (zwane oficjalnie telefaksami) zaczęły pojawiać się na rynku już w latach 80. XX wieku. Były to rewolucyjne jak na tamte czasy urządzenia. Pozwalały niemal natychmiastowo przesyłać różnego rodzaju dokumenty, mapy, rysunki, schematy itp.

Mogłoby się wydawać, iż wraz z upowszechnieniem się poczty elektronicznej (e-mail) faksy odejdą w zapomnienie – tak jak chociażby maszyny do pisania wyparte przez komputery. Tak się jednak nie stało. Faksy są nadal obecne w biurach lub urzędach. Dlaczego? Są tanie, łatwe w obsłudze i nie wymagają dodatkowej instalacji (wystarczy je podłączyć do gniazdka telefonicznego tak jak zwykły telefon stacjonarny).

Typy faksów

Przeglądając oferty sklepów internetowych z pewnością zauważysz, iż przeważnie sprzedawcy dzielą telefaksy w oparciu o technologię drukowania:

  • Atramentowe
  • Laserowe
  • Termiczne
  • Termotransferowe
TypRodzajOpis
Atramentowe

Przykład: Philips Magic 5 Eco Basic

Cieszą się niewielką popularnością i to mimo niskich cen (już od 200 zł). Drukują powoli, a ceny tuszy są wysokie w porównaniu do samego urządzenia – od kilkudziesięciu do ponad 200 zł. Wydajność kartridży wynosi od 100 do 600 stron. Mimo swoich wad warto się nimi zainteresować – zwłaszcza gdy z faksu korzystamy sporadyczniePhilips Magic 5 Eco Basic
Laserowe

Przykład: Panasonic KX-FL613PD

Najtańsze faksy laserowe kosztują 700 zł. Niby dużo, jednak urządzenia tego typu są tanie w eksploatacji – zwykle pozwalają na wydrukowanie przynajmniej 1000 stron (w niektórych modelach toner starcza nawet na dużo ponad 2000 stron). Same ceny tonerów nie są też zbyt wysokie – dla niektórych modeli już od kilkudziesięciu złotych. Warto też zwrócić uwagę na wysoką jakość wydrukuPanasonic KX-FL613PD
Termiczne

Przykład: Brother FAX-T106

Musimy na nie wydać przynajmniej 300 zł. Wymagają specjalnego papieru termicznego. Standardowa rolka o długości 30 m pozwoli na wydrukowanie 80 – 100 stron (jej koszt waha się między 6 a 10 zł). Dodatkowo potrzebne są kartridże z tuszem. Ich cena wynosi około 100 zł, a wydajność 100 – 200 stronBrother FAX-T106
Termotransferowe

Przykład: Philips Magic 5 Eco Voice Smart

Popularność porównywalna z faksami laserowymi. Ceny już od 200 zł. Charakteryzują się wysoką jakością i trwałością wydruków. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, to są one porównywalne z faksami termicznymiPhilips Magic 5 Eco Voice Smart

Dodatkowe możliwości

Faksy, i to nawet te najtańsze, charakteryzują się wieloma dodatkowymi funkcjami. Przykładem może być wejście na USB. Dzięki temu dokument, który chcemy przesłać niekoniecznie musi mieć formę papierową. Wystarczy pod urządzenie podpiąć pendrive i wybrać plik (np. w formacie doc, pdf), który chcemy przesłać – pojawi się on na ekranie LCD faksu.

W większym biurze pewnie przyda się faks, do którego można byłoby dopiąć dodatkową słuchawkę.

Telefaksy mają również funkcje telefonu. Dlatego warto zadbać o pojemną pamięć numerów telefonicznych – przynajmniej 100 pozycji.

Jeżeli jesteśmy na etapie kompletowania wyposażenia do biura, to może warto kupić tzw. urządzenie wielofunkcyjne? Jest ono połączeniem drukarki, kopiarki, skanera, faksu i telefonu stacjonarnego.

Ponadto cześć faksów oferuje takie funkcje, jak: rozsyłanie dokumentów do wielu adresatów (np. jednocześnie do 20), wysyłanie dokumentów z pamięci, system głośnomówiący, dodawanie nagłówka do faksu (dane firmy, logo) lub polling (faks na rządnie).

Parametry

Faksy posiadają kilka istotnych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • Prędkość przysłania danych (druku): 33 600 b/s, 14 400 b/s, 9 600 b/s, przy czym 14 400 b/s umożliwia transmisję strony w ciągu około 8 sekund
  • Format druku: przeważnie A4, jednak w droższych urządzeniach również A3, A5, A6, B5, B6, Letter oraz Executive
  • Zmiana rozmiaru druku: możemy powiększać lub pomniejszać wielkość druku – np. w zakresie 25 – 400% co 5%
  • Podajnik papieru: im większy tym rzadziej będziemy uzupełniać papier – zwykle około 100 kartek
  • Podajnik oryginałów: jest mniejszy niż dla papieru – zwykle około 20 stron
  • Pamięć stron: przechowywanie w pamięci ostatnio wysłanych bądź odebranych dokumentów, np. 120 wysłanych oraz 170 odebranych

E-faks

A co jeżeli zechcemy wysyłać faksy bezpośrednio z komputera? Oczywiście istnieje taka możliwość. Wystarczy zakupić tzw. fax-modem (koszt od 20 do 80 zł). Urządzenie to podpinamy albo pod port USB (zewnętrznie), albo za pomocą złącza PCI (wewnętrznie). Fax-modem podłączamy bezpośrednio pod linię telefoniczną. Po podpięciu urządzenia i zainstalowaniu sterowników uruchamiamy program „Faksowanie i skanowanie” (system Windows) i rozpoczynamy wysyłanie lub odbieranie faksów. Jeżeli do tego dodamy jeszcze skaner i drukarkę, to otrzymamy pełnowartościowy faks zarządzany z pozycji komputera.

Fax-modem podłączany przez USB

Fax-modem podpinany pod USB

A co jeżeli nie posiadamy fax-modemu i nie chcemy go kupować? W Internecie funkcjonuje kilka serwisów, które pozwalają na wysyłanie faksów. Wystarczy zarejestrować się na takiej stronie, podać swoje dane, wybrać numer i uiścić comiesięczną opłatę abonamentową. Dodatkowe koszty, to te związane z wysyłaniem faksów (tak jak przy tradycyjnym faksie).

 

Dodaj opinię o poradniku


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.