Profil na FB

Google Glass, czyli si-fi wkracza w nasze życie

Okulary Google Glass

Oglądając filmy si-fi często zastanawiałem się, czy wizje świata tam przedstawione mają szanse się ziścić. Obecnie jestem przekonany, że w większości przypadków nawet pozornie absurdalne pomysły twórców fantastyki naukowej, prędzej czy później staną się częścią realnej rzeczywistości.

Przykładów jest mnóstwo. Ja jednak chciałbym się skupić na ostatnim produkcie giganta wśród wyszukiwarek, czyli firmy Google. Otóż mowa oczywiście o osławionych okularach Google Glass. Gdy pierwszy raz zobaczyłem ich zdjęcie, a było to około rok temu, bardzo szybko skojarzyła mi się postać Geordi La Forge, który był głównym mechanikiem na statku Enterprise w kultowej serii filmów Star Trek.

Geordi La Forge

Główny mechanik USS Enterprise-D oraz USS Enterprise-E

Dlaczego jednak Google Glass jest tak niezwykłe? No właśnie dlatego, że na naszych oczach wizje twórców si-fi sprzed kilkudziesięciu lat stają się czymś realnym. Na chwile obecną Google Glass jest dostępny tylko dla wybranych deweloperów, którzy muszą zapłacić 1.5 dolarów za sztukę. Jednak jest niemal pewne, że w przyszłości, gdy okulary trafią do masowej sprzedaży, ich cena spadnie i osiągnie wartość smartfonów z wyższej półki cenowej.

Co potrafi Google Glass?

Pytanie kluczowe - co ma nam do zaoferowania nowy produkt giganta z Mountain View? Motywem przewodnim jest tutaj tzw. rozszerzona rzeczywistość, czyli połączenie świata rzeczywistego, z wirtualnym. Wyobraź sobie, że patrzysz przez okulary i widzisz jak najbardziej rzeczywisty świat, a w lewym górnym rogu twojego pola widzenia, wyświetla się wirtualna, półprzezroczysta ramka z informacjami o aktualnej pogodzie, bądź mapa dojazdowa do wybranego przez Ciebie miejsca.

Rodzaje informacji jakie mogą być wyświetlane w Twoim polu widzenia przez Google Glass są tak naprawdę nieograniczone i będą zależeć właściwie tylko od Twórców aplikacji. Mogą to być aktualności ze świata, wybrane przez Ciebie zdjęcie, artykuł z Internetu itd. Okulary od Google mają także techniczną możliwość rozpoznawania ludzkich twarzy w tłumie, jednak z powodów prawnych funkcja ta została zablokowana.

Oprócz tego Google Glass będzie posiadał takie same możliwości jak zwykły smartfon, czyli telefonowanie, robienie zdjęć, nagrywanie filmów oraz przeglądanie Internetu. Urządzenie będzie sterowane głosem. Wyobraź sobie, że zadajesz pytanie odnośnie chociażby pewnego wydarzenia historycznego, a po chwili przed Twoimi oczami pojawia się jakiś artykuł z zasobów internetowych, który bardzo dokładnie opisuje dane wydarzenie. Warto także wspomnieć, iż nowy produkt od Google nie będzie posiadał słuchawek. Dźwięk będzie przedostawał się do naszych uszów bezpośrednio z ramki okularów. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. /b>przewodnictwa kostnego.

Prawdopodobne parametry

  • System operacyjny: Android
  • Rozdzielczość ekranu: 640x360
  • Aparat cyfrowy: 5 MPix
  • Kamera cyfrowa: obraz w jakości 720p
  • Pamięć wewnętrzna: 16 GB
  • Pamięć RAM: 682 MB
  • Inne: Bluetooth, Wi-Fi 802.11b/g, micro USB, przewodnictwo kostne dźwięku

Dodaj opinię


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.