Poniżej zaprezentowano ranking płyt głównych stosowanych w komputerach PC. Zestawienie jest systematycznie aktualizowane. Po kliknięciu w odnośnik, który jest przyporządkowany do konkretnego produktu, zostaniesz przekierowany na stronę, gdzie znajdziesz listę sklepów internetowych, które posiadają wybraną przez Ciebie płytę główną.
*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarkach cen (większa popularność, wyższa pozycja).
Porady przed zakupem (znacznie parametrów)
Rodzaj chipsetu: w dużym skrócie chipset odpowiada za przepływ danych pomiędzy poszczególnymi podzespołami, zamontowanymi na płycie głównej. Chipsety możemy podzielić na te zaprojektowane dla procesorów Intel oraz dla AMD. Co pewien czas każdy z producentów wypuszcza kolejne generacje procesorów, np. Intel Skylake (6 generacja), albo AMD Bristol Ridge (7 generacja). Chipsety produkuje się właśnie pod konkretną generację procesorów. Co istotne dla każdej generacji wypuszcza się kilka chipsetów. Rodzaj chipsetu wpływa np. na ilość obsługiwanych portów USB, możliwość zmiany zegara procesora, liczbę slotów SATA itp.
Rodzaje magistrali: wymieniono tutaj ilość oraz wersje magistrali PCI. Obecnie na płytach montuje się magistrale PCI-E (2.0 lub 3.0) - dla karty graficznej, PCI-E x1 (dla kart rozszerzeń, ma zastąpić PCI) oraz PCI (dla kart rozszerzeń, powoli wychodzi z użycia).
Socket: jest to złącze, w którym montujemy procesor. Zwykle nowa generacja procesora, to nowy socket. Dla przykładu Intel Skylake - socket LGA 1151. W przypadku AMD sockety są często kompatybilne w obrębie różnych generacji (platform).
Standard: płyty główne oferowane są w różnych standardach (formatach). Wyróżniamy: extended ATX, ATX, micro ATX, mini ITX. Różnica pomiędzy nimi sprowadza się przede wszystkich do rozmiarów. Największy jest format E-ATX, a najmniejszy mini ITX. Jak możesz przekonać się w zaprezentowanym rankingu, wśród najpopularniejszych płyt dominują formaty ATX oraz micro ATX.
Wejścia na RAM: informacje na temat: ilości slotów na pamięć RAM (2, 4, 6), rodzaju obsługiwanej pamięci (DDR3, DDR4), maksymalnej pojemności RAM (np. max, 64GB) oraz na temat obsługiwanej częstotliwości pamięci (np. 1600 / 1333 / 1066 MHz).
Karta muzyczna: rodzaj zainstalowanej na płycie głównej zintegrowanej karty dźwiękowej.
Wbudowa grafika: informacja czy płyta główna dysponuje zintegrowaną kartą graficzną, albo czy obsługuje układy graficzne zintegrowane z procesorem.
Technologie: obsługa dodatkowych technologii, np. CrossFire, SLI, Dual Channel
Karta sieciowa (ang. NIC): informacje o zintegrowanej z płytą karcie sieciowej.
Interfejsy napędów: ilość oraz wersja złączy SATA (do podpięcia dysków HDD lub SSD).
Składam sobie zestaw komputerowy. W temacie jestem tak średnio zorientowany, tzn. wcześniej byłem lepiej, ale z braku czasu niestety nie jestem już na bieżąco z wszystkim. Jednak mimo tego raczej jestem w stanie podołać zadaniu..., a przynajmniej tak mi się wydaje - zwłaszcza z małą pomocą innych. Otóż zastanawiam się nad płytą główną, a dokładniej to nad wyborem podstawki. Rozważam AM4 oraz Socket 1700 lub 1200. Od razu powiem, że jest to zestaw niedrogi - w sumie mam zamiar wydać około 2500 zł za samą jednostkę. Podstawka jest dla mnie tak ważna, gdyż chciałbym w jak największym stopniu przystosować zestaw do rozbudowy. Na płytę zarezerwowałem 500 zł. Innymi słowy ta platforma ma obsługiwać procesory, które będą pojawiały się za 2 - 3 lata, żebym w razie potrzeby mógł sobie wymienić na nowszy i małym kosztem wpłynąć na znaczny wzrost wydajności.
Linia AM4 jest wygaszana. Lada moment pojawia się nowa platforma AMD na rynek konsumencki - AM5. Jak możesz to poczekaj, bo będzie ona kontynuowana z pewnością przez kilka następnych lat - jak i poprzedniczka. Jeżeli mówimy o Intelu, to Socket 1700. Jednak jak ma to być raczej budżetowy zestaw, to szedłbym w AMD, ale musisz trochę poczekać.
Potrzebuję jakąś niedrogą, ale w miarę dobrą płytę główną z podstawką 1150. Kompletuję zestaw pod i7 4770, ale procesor i karta pochłonęły większość mojego budżetu, więc na płytę już niewiele mi została (300 zł). Dodam, że nie będę bawił się w podkręcanie, więc nie musi to być coś z najwyższej półki - ważna jest dla mnie przede wszystkim stabilność pracy.
Szukam czegoś dobrego z socket 1155. Zestaw będzie pracował z procesorem i5 3570. Oczekuję 4 wolnych gniazd dla RAM, sata III, USB w wersji 3 i zintegrowanej grafiki. Komputer będzie wykorzystywany w zastosowaniach domowych, więc nie potrzebuję rozbudowanej płyty, a jedynie stabilnej. W grę wchodzi także cena - dobrze, aby była jak najniższa.
Nie oszczędzajcie na płytach głównych, a zwłaszcza zwracajcie uwagę na rodzaj chipsetu. Istotna jest również ilość slotów na pamięć RAM oraz standard PCI-E. Dobra płyta to lepsze możliwości rozbudowy zestawu w przyszłości, a także lepszy overclocking
Masz 100% rację. Jednak wiele osób nie zawraca sobie w ogóle tym głowy. Dlaczego? Pewnie dlatego, że trudno jest zauważyć bezpośredni wpływ płyty na wydajność zestawu. Jednak jej pośredni wpływ jest ogromny, bo dobrze dobrana, da możliwość modyfikacji zestawu przez najbliższych kilka lat. Innymi słowy podzespoły, które pojawią się w przyszłością będą nadal kompatybilne z dobrze dobraną płytą.
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Opinie o produktach