*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarkach cen (większa popularność, wyższa pozycja).
Porady przed zakupem (znacznie parametrów)
Pojemność:
120 - 256 GB - taka pojemność jest odpowiednia do instalacji systemu operacyjnego, podstawowych aplikacji (np. biurowych), a także prostych gier. Często takie pojemności są popularnym wyborem jako dyski, na których zainstalowany jest tylko system operacyjny, co zapewnia szybki start i działanie komputera, z kolei na drugim, większym dysku przechowywane są dane.
500 GB - 1 TB - takie pojemności są dobrym kompromisem dla większości użytkowników komputerów, oferując wystarczającą przestrzeń do przechowywania większej liczby aplikacji, gier, dokumentów i średniej wielkości kolekcji multimediów. Są także odpowiednie dla zaawansowanych użytkowników i graczy.
2 TB i więcej - są przeznaczone dla profesjonalistów i użytkowników wymagających dużej przestrzeni do przechowywania dużych zbiorów danych, takich jak materiały wideo w wysokiej rozdzielczości, duże projekty graficzne lub obszerne biblioteki gier. Takie pojemności preferowane są także w środowiskach serwerowych.
Interfejs: w powyższym rankingu ujęte są tylko dyski SSD działające w oparciu o interfejs SATA. Jego najnowszą generacją jest SATA III. Oferuje on maksymalną prędkość transferu do 6 Gb/s. SATA III jest kompatybilne wstecz z urządzeniami SATA I i SATA II. SATA III zapewnia wystarczającą przepustowość dla większości zastosowań domowych i biurowych. Chociaż dyski SSD z interfejsem SATA nie oferują tak wysokich prędkości transferu jak modele NVMe wykorzystujące PCIe, nadal stanowią one doskonały wybór dla większości użytkowników, zapewniając szybki dostęp do danych oraz ogólną wydajność systemu.
Format: w przypadku dysków SSD podłączanych przez interfejs SATA, mamy do czynienia z formatem 2,5 cala. Dyski SSD w tym formacie zazwyczaj mają standardową szerokość około 69,85 mm i głębokość około 100 mm, z wysokością różniącą się w zależności od modelu, ale często nie przekraczającą 7-9,5 mm.
Odczyt: interfejs SATA III oferuje teoretyczną prędkość dochodzącą do 6 Gb/s, co w tym przypadku odpowiada około 600 MB/s. W praktyce, większość dysków SSD podłączanych przez SATA III osiąga prędkości odczytu w zakresie od 450 do 550 MB/s. Należy pamiętać, że rzeczywista prędkość odczytu może zależeć od wielu czynników, w tym od typu kontrolera SSD, użytej pamięci flash (np. TLC, MLC, SLC), a także od oprogramowania i ogólnej konfiguracji systemu komputerowego. Mimo że dyski SSD z interfejsem SATA III nie oferują tak wysokich prędkości odczytu jak nowsze dyski NVMe podłączane przez interfejs PCIe, nadal stanowią one znaczącą poprawę wydajności w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych (HDD) i są wystarczające dla większości zastosowań domowych i biurowych.
Zapis: sytuacja analogiczna jak w przypadku prędkości odczytu, z tym że tutaj większość dysków oferuje prędkość zapisu na poziomie od 300 do 500 MB/s. Jest to oczywiście znacznie mniej niż w przypadku pamięci działających w oparciu o interfejs PCIe, jednak dla użytku domowego / biurowego takie prędkości są jak najbardziej akceptowalne, gdyż zapewniają wysoki komfort pracy.
Muszę mieć dysk zewnętrzny do przechowywania kopii tymczasowych. Już tłumaczę o co mi chodzi. Jestem kamerzystą - robię różne projekty, tzn. nagrywam filmy na weselach i innych imprezach okolicznościowych, robię filmiki promocyjne itd. Nie zwracałem na to uwagi wcześniej - po prostu przechowywałem wszystko na moim dysku w komputerze. Kilka tygodni temu doszło do awarii mojego dysku. Była ona na tyle poważna, że informatyk nie był sobie w stanie poradzić z odzyskaniem danych. Dopiero profesjonalna firma przywróciła mi wszystko co było na dysku. Kosztowało mnie to jednak bardzo dużo pieniędzy. Musiałem je zapłacić, bo były tam nagrania z wesel, których po prostu nie mogłem utracić ... . Dlatego teraz chcę się zabezpieczyć i każdy projekt, który będę montował dla klienta będę po prostu zapisywał także na dysku zewnętrznym i przechowywał go tam, aż nie oddam finalnego projektu. Zwykle mam w folderze około 100 GB różnych materiałów, które obrabiam. Jednak oczywiście chcę dysk dużo większy, taki przynajmniej 500 GB, a może nawet 1 TB. Dysk ma być wykonany w technologii SSD, żeby zapis / odczyt był dosyć szybki. Co jeszcze jest dla mnie istotne, to jego odporność na uszkodzenia i niezawodność. Piszę o tym wszystkim, żeby pokazać specyfikę swojej pracy oraz dokładnie przybliżyć do czego będę wykorzystywał mój dysk, żebyście mogli mi dopasować najbardziej odpowiedni model.
Taki dysk zewnętrzny będzie z pewnością jakimś rozwiązaniem, jednak lepszym pomysłem byłoby wyposażenie się w serwer NAS (z dwoma dyskami w RAID 1), wpięcie go w sieć lokalną i zrzucanie tam automatycznych kopii zapasowych, np. raz dziennie. Wtedy jakbyś włożył tam 2 x 4TB, to na pewien czas by starczyło miejsce, a jakbyś np. dał zapisywanie w pętli, to stare kopie zapisywane byłyby nowymi. Wtedy nie musiałbyś się o nic martwić.
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Opinie o produktach