*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarkach cen (większa popularność, wyższa pozycja).
Porady przed zakupem (znacznie parametrów)
Rodzaj:
Pompy powierzchniowe - są umieszczane na powierzchni. Pompują wodę przez wąż ssący. Idealne do nawadniania ogrodów, transportu wody z punktu A do punktu B, czy zasilania systemów nawadniających. Nie nadają się do wyciągania wody z głębokich źródeł.
Pompy zanurzeniowe - są projektowane do pracy pod wodą. Są całkowicie zanurzane w wodzie, którą mają pompować. Są używane do opróżniania zalanych piwnic, zbiorników wodnych, basenów, studni czy do ogólnego odprowadzania wody.
Pompy głębinowe - są zaprojektowane do pracy w głębokich studniach i zbiornikach. Mają długą, wąską konstrukcję, która umożliwia im zejście na dużą głębokość. Idealne do pozyskiwania wody pitnej z głębokich studni, a także do nawadniania w rolnictwie i ogrodnictwie.
Pompy do brudnej wody - konstruowane z myślą o pompowaniu wody zawierającej zanieczyszczenia stałe. Posiadają zazwyczaj większe otwory ssące i mocniejsze silniki. Używane do opróżniania zbiorników z zanieczyszczoną wodą, zalanych obszarów z osadami, a także do pracy w trudnych warunkach przemysłowych.
Pompy do czystej wody - przeznaczone do pompowania wody bez zanieczyszczeń stałych. Charakteryzują się mniejszymi otworami ssącymi niż pompy do brudnej wody. Nadają się do podlewania, przesyłania wody pitnej lub użytkowej, a także do zastosowań domowych i ogrodowych, gdzie woda nie zawiera dużych cząstek stałych.
Pompy szlamowe - zaprojektowane do pracy z bardzo zanieczyszczoną wodą, zawierającą duże cząstki stałe i osady. Pompy szlamowe są wytrzymałe i mają mocne silniki. Są używane w budownictwie, górnictwie oraz w przemyśle do pompowania wody z osadami, szlamem, a także w sytuacjach awaryjnych, jak powodzie czy zalania.
Typ silnika:
Silniki spalinowe - nie wymagają dostępu do zasilania elektrycznego, co sprawia, że są idealne do użytku w miejscach oddalonych lub tam, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony. Zazwyczaj oferują większą moc i wydajność, co pozwala na szybsze przepompowywanie większych ilości wody, nawet przez długi czas. Są preferowane w rolnictwie, budownictwie i ratownictwie, gdzie ważna jest mobilność i zdolność do pracy w trudnych warunkach.
Silniki elektryczne - pracują znacznie ciszej niż silniki spalinowe, a przy tym nie emitują spalin. Chociaż nowoczesne pompy elektryczne są stosunkowo wydajne, to i tak modele spalinowe oferują zwykle duże lepsze osiągi przy przepompowywaniu wody.
Generowana moc: w przypadku pomp spalinowych moc może wahać się od około 2 do 10 KM lub więcej w zależności od modelu i przeznaczenia. Pompy o większej mocy są zdolne do przepompowywania większych ilości wody na większe odległości i wysokości, co czyni je idealnymi do zastosowań wymagających dużej wydajności, takich jak irygacja pól, osuszanie dużych zalanych obszarów, czy szybkie napełnianie zbiorników. Z kolei w przypadku pomp elektrycznych, moc wyrażana jest w watach (W) lub kilowatach (kW) i może wahać się od około 250 W do 2 kW lub więcej. Wyższa moc pozwala na efektywniejsze przepompowywanie wody i jest preferowana w sytuacjach, gdzie potrzebne jest szybkie opróżnianie basenów, zbiorników czy piwnic zalanych wodą.
Do zastosowań domowych i ogrodowych, gdzie wymagana jest przede wszystkim mobilność i wygoda użytkowania, zazwyczaj wystarczające są pompy o mocy od 250 do 750 W. Do bardziej wymagających zastosowań, takich jak szybkie opróżnianie dużych pojemników z wodą, przepompowywanie wody na większe odległości czy pod większym ciśnieniem, zalecane są pompy o mocy 1000 W i więcej.
Wydajność:
Niska wydajność (od 100 do 1000 litrów na godzinę) - są odpowiednie do lekkich prac domowych, takich jak podlewanie ogrodu, opróżnianie małych zbiorników wodnych lub prace z niewielką ilością wody.
Średnia wydajność (od 1000 do 5000 litrów na godzinę) - mogą być używane do większości zastosowań domowych, takich jak szybkie opróżnianie basenów, zbiorników wodnych, lub nawadnianie ogrodów.
Wysoka wydajność (5000 litrów na godzinę i więcej) - są przeznaczone do intensywnego użytkowania i zastosowań wymagających radzenia sobie z dużą ilością wody, jak np. osuszanie zalanych obszarów, przepompowywanie wody na długie dystanse, czy rolnictwo.
Wysokość tłoczenia: określa maksymalną wysokość, na którą pompa jest w stanie podnieść wodę ponad poziom zasilania.
Mieszkam na terenie podmokłym. Dużo już robiłem, żeby jakoś to okiełznać, m.in. mam zrobione odwodnienie pod kostką (jest na całym placu), dałem kratki przed wjazdami do piwnicy i rzeczywiście dużo to pomogło, jednak nadal do garażu czasami wchodzi mi woda, tzn. nie jest to często, jednak jak jest intensywna ulewa - zdarza się tak czasami - to niestety woda wchodzi mi do garażu. Ostatnio latem miałem prawie pół metra, dobrze że byłem w domu, to wyjechałem samochodem, ale jakby mnie nie było, to pewnie zalałoby mi samochód ... Mam taką niedużą pompkę, ale chyba jej wydajność jest zbyt mała, bo kilka godzin wypompowywałem wodę, a przez ten czas woda przelała się do drugiego garażu. Chciałbym kupić nową o naprawdę dużej wydajności. Być może ktoś napiszę, że to nie jest metoda, że trzeba zabezpieczyć garaż, jednak ja już nie mam pomysłu, bo naprawdę zrobiłem bardzo dużo i to w dużym stopniu ograniczyło zalewanie, jednak czasami tak się zdarza, więc jedyna rzecz jaka mi pozostaje, to wypompować to, dlatego właśnie proszę o odzew.
Nie wiem jaki masz ten garaż oraz jaką masz obecnie pompę, ale do takich zastosowań poleca się coś dużego, czyli z wydajnością przynajmniej 50 000 l/godz., a najlepiej żeby miała wydajność taką pod 100 000 l/godz. - wtedy to już naprawdę jest ogromna moc.
Zrób sobie dobre odwodnienie, bo kupowanie wydajniejszej pompy nie spowoduje, że woda nie będzie ci wchodzić do garażu. To co wydasz na tą "wydajniejszą" pompę przeznacz na zrobienie odpływu. Z pewnością byłbyś w stanie zrobić to nawet w swoim zakresie, bo nie jest to skomplikowane. Potrzebujesz tylko odpowiednich rur, kanału gdzie to zakopiesz i kratkę.
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Pokaż więcej...
Zgadzam się na zapisywanie Cookie (możesz również nacisnąć "Krzyżyk", aby wyrazić zgodę):
Opinie o produktach