Profil na FB

Jaki smartwatch wybrać?

Było tylko kwestią czasu, aż w zegarkach znajdziemy funkcje znane ze smartfonów. Co prawda smartwache – tak właśnie nazywamy tego typu urządzenia – z racji mniejszych rozmiarów posiadają trochę ograniczone możliwości, jednak i tak uświadczymy w nich wiele przydatnych oraz interesujących rozwiązań.

Wyświetlacz

Rodzaje

Ekrany w smartwatchach mogą być wykonane w jednej z dwóch poniższych technologii:

 • E-papier (papier elektroniczny) - dobrze znany z czytników e-booków. Zapewnia bardzo długą pracę na baterii, jednak jest to ekran monochromatyczny (czarno – biały). Bardzo rzadko spotykane rozwiązanie w smartwatchach
 • LCD - o podobnej charakterystyce co w smartfonach

Wyświetlacz

Jak można się domyślić smartwatch z racji ograniczonych rozmiarów posiada ekran o niewielkiej przekątnej – zwykle między 0,7 a 2 cale. Nie jest to bynajmniej wadą, gdyż smartwatch ma być urządzeniem stricte mobilnym umieszczonym tak jak zegarek na dłoni. Dlatego nie może być zbyt duży ani ciężki, aby nie przeszkadzał w codziennych użytkowaniu.

Sony SW2

Sony SW2 z ekranem LCD

Obecnie najliczniejszą grupę stanowią smartwatche o przekątnych oscylujących wokół 1,5 cala.

Rozdzielczość, gęstość pikseli

Obraz na ekranie LCD tworzą maleńkie punktu zwane pikselami. Zwykle podaje się ich ilość w poziomie oraz pionie, np. 320 x 240. Im rozdzielczość będzie większa tym lepiej, gdyż obraz będzie się charakteryzował większą szczegółowością, co jest szczególnie istotne w przypadku tak małych ekranów.

Należy jednak pamiętać, iż rozdzielczość nie jest do końca miarodajnym parametrem, gdyż należy ją skorelować z przekątną ekranu – na większym ekranie piksele będą większe i mimo tej samej rozdzielczości uzyskamy mniejszą szczegółowość. Dlatego, aby wyeliminować ten czynnik podaje się tzw. ilość pikseli na cal (ang. pixels per inch ppi). Dobrze, aby wartość tego parametry wynosiła przynajmniej około 200 ppi (im więcej, tym lepiej).

Pozostałe cechy

Na jakie jeszcze parametry ekranu powinniśmy zwrócić uwagę?

 • Jasność: ekran powinien charakteryzować się odpowiednio dużą jasnością. W przeciwnym razie pojawią się trudności w odczytaniu jego zawartości – zwłaszcza w dobrze nasłonecznionych (oświetlonych) miejscach
 • Czujnik światła: odpowiada za dostosowanie jasności ekranu do jasności panującej na zewnątrz – ekran automatycznie ciemnieje w ciemnych pomieszczeniach, a jaśniej w jasnych
 • Nasycenie: znaczna część smartwatchy pozwala np. na przeglądanie zdjęć. Dlatego przyda nam się ekran charakteryzujący się dobrym nasyceniem barw, np. Super AMOLED (ma on jednak duże zapotrzebowanie na energię)
 • Dotykowy ekran: należy zadbać o to, aby wyświetlacz był odpowiednio. czuły na dotyk – w przeciwnym razie mogą pojawić się trudności z obsługą tak małych ekranów

Komunikacja

Smartwatche wyposażone są w różnego rodzaju złącza, interfejsy oraz metody komunikacji. Głównie wykorzystywane są one do łączenia się ze smartfonem, chociaż nie tylko.

Rodzaj Opis
Bluetooth Pozwala na połączenie smartwatcha ze smartfonem. Dzięki temu możemy odbierać oraz wysyłać SMS-y, odbierać oraz nawiązywać połączenia telefoniczne, a także otrzymywać wiadomości z portali społecznościowych (Facebook, Twitter itd.), a czasami przeglądać również strony internetowe
WiFi Możemy podłączyć się do Internetu poprzez WiFi
NFC Umożliwia np. realizowanie płatności zbliżeniowych, przesyłanie zdjęć między urządzeniami
GPS Smartwatch może być wykorzystany jako nawigacja. Z racji niewielkiego wyświetlacza jej funkcje są ograniczone, jednak w przypadku np. pieszych wędrówek jest to w zupełności wystarczające
GSM/UMTS, 3G Jeżeli urządzenie wyposażone jest w slot na kartę SIM, to nie ma konieczności parowania go ze smartfonem za pomocą Bluetooth. Wystarczy włożyć aktywną kartę SIM, aby możliwe było prowadzenie rozmów, wysyłanie SMS-ów oraz łączenie się z Internetem
USB Do łączenia z komputerem (laptopem)
Ładowarka Smartwatch posiada akumulator, który wymaga okresowego ładowania

System operacyjny

Obecnie w smartwatchach mamy do czynienia z trzema rodzajami systemów operacyjnych:

TypRodzajOpis
Androidnajpopularniejszy system spotykany w smartwatchachAndroid
Tizenw urządzeniach SamsungaTizen
Apple iOSw produktach od AppleApple iOS

Funkcje

Smartwatche to obecnie bardzo rozbudowane urządzenia, zachowujące wysoki stopień interaktywności z użytkownikiem. Znajdziemy w nich wiele ciekawych aplikacji oraz funkcji:

 • Pulsometr - zlicza ilość uderzeń serca w ciągu minuty
 • Czujnik UV, czujnik światła - pierwszy z nich ostrzeże nas o zbyt dużym promieniowaniu UV, a drugi dobierze odpowiednią jasność ekranu
 • Kontrolowanie smartfona - np. obsługa odtwarzacza mp3
 • Moduł GPS - umożliwia nawigację
 • Sterowanie głosem / gestem - niektórzy mogą mieć problemy obsługą niedużych ekranów, więc sterowanie przy użyciu komend głosowych lub gestów może być bardzo pomocne
 • Przeglądarka zdjęć - odczytywanie zdjęć
 • Odtwarzacz filmów - oglądanie filmów
 • Odtwarzacz mp3 - słuchanie muzyki
 • Dyktafon - rejestrowanie dźwięku w pamieci
 • Kamera / aparat - możliwość nagrywania filmów / robienie zdjęć
 • Analiza snu - specjalna aplikacja zapisuje takie parametry snu, jak: jego całkowity czas, okres w bezruchu, godzina wybudzenia itd.
 • Krokomierz (pedometer) – zlicza ilość wykonanych kroków. Po zdefiniowaniu średniej długości kroku urządzenie obliczy przebyty dystans. Dodatkowo wyliczy również ilość spalonych kalorii
 • Inne aplikacje - na smartwatche powstaje coraz większa ilość różnego rodzaju aplikacji począwszy od specjalistycznych, np. umożliwiających dostęp do płatności elektronicznych, a skończywszy na notatnikach, kalkulatorach, grach itp.

Smartwatch ma zwykle możliwość pełnienia funkcji telefonu (rozmowy, SMS-y, Internet). W tym celu albo korzysta z modułu GSM w telefonie (musi być sparowany z nim poprzez Bluetooth), albo z własnego – jeżeli jest taka opcja (wtedy w urządzeniu znajdziemy slot na kartę nanoSIM).

Ergonomia

Smartwatch możemy traktować jako rodzaj zaawansowanego zegarka naręcznego. Jak wiadomo takie urządzenie noszone jest zwykle przez długi czas. Dlatego warto, aby nie przeszkadzało to nam w codziennych czynnościach.

Z tego też względu warto pomyśleć o tym, aby nasz smartwatch był wodoszczelny – zwykle zabezpieczenie to działa na głębokości do około 1 m przez mniej więcej 30 minut. Niby wartości te nie są imponujące, ale np. nie musimy ściągać z ręki naszego gadżetu podczas mycia czy kąpieli w wannie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ciężar urządzenia, który może się wahać od 30 do nawet 130 gram.

Przed zakupem należy także sprawdzić rodzaj materiału z jakiego wykonana została opaska mocująca. Będzie to w większości przypadków guma. Przede wszystkim powinna być ona elastyczna, aby dobrze dopasowała się do kształtu naszej ręki. Poza tym, opaska powinna posiadać odpowiednią ilość otworów do regulacji długości.

Jeżeli chcemy nabyć urządzenie z dużym wyświetlaczem, to warto poszukać modelu z odpowiednio wyprofilowanym (wygiętym) wyświetlaczem, np. tak jak w Samsung Gear S. Dzięki temu ekran nie odstaje od dłoni.

Smartwatche nie posiadają zbyt pojemnych akumulatorów. Dlatego przydatna może być funkcja znana z Samsunga Gear 2, która włącza ekran dopiero, gdy podniesiemy rękę w celu obsługi urządzenia.

Smartwatch wymaga okresowego ładowania akumulatora. Dlatego warto wybierać możliwie jak najpojemniejsze akumulatory. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z urządzenia przez możliwie długi czas. Na rynku spotykane są modele, które działają bez ładowania od 1 do nawet 7 dni.

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.