Jaką baterię do telefonu wybrać?
Zwykle nie przywiązujemy do tego szczególnej wagi, ale dobra bateria, to podstawa w każdym telefonie komórkowy. Im telefon bardziej zaawansowany (duży wyświetlacz, szybki procesor) tym, bateria będzie zużywać się szybciej.
Spis treści
Litowo-Jonowe (Li-Ion)
Obecnie najczęściej wykorzystywana bateria w telefonach komórkowych. Jedną elektrodę zbudowano z porowatego węgla, a drugą z tlenków metali. Elektrolitem są tutaj sole litowe, które zostały rozpuszczone w mieszaninie organicznej. Ten typ akumulatora jest w stanie wytworzyć napięcie 3.6 V. Są ponadto wydajniejszy od stosowanych wcześniej niklowo-metalowo-wodorowy (NiMH). Dla porównania, w baterii NiMH, można było zmagazynować dwa razy mniej energii, w tej samej objętości oraz wadze. W akumulatorze litowo-jonowym brak jest efektu pamięci oraz oraz tzw. efektu leniwej baterii.
Ważne informacje
- Bateria litowo-jonowa nie wymaga formowania
- Akumulator Li-ion, powinien być ładowany jak najszybciej po rozładowaniu oraz w miarę możliwości często. Ważna uwaga - jeżeli mamy zamiar nie używać baterii Li-ion przez dłuższy czas, to powinniśmy rozładować ją do poziomu około 40% ! W przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo, że akumulator ulegnie uszkodzeniu.
- Należy unikać przechowywania tego typu baterii w miejscach o wysokiej temperaturze, np. we wnętrzu samochodu. Akumulatory te wystawione na działanie wysokiej temperatury, mogą wybuchnąć, zapalić się, lub elektrolit w nich zawarty może wyciec. Należy unikać również niskiej temperaturze.
- Powinniśmy unikać całkowitego rozładowania baterii!
litowo-Polimerow (Li-Pol)
Wykorzystano tutaj polimery przewodzące oraz stopy litu. Budową bardzo przypominają baterie litowo-jonowe. Zastosowanie w budowie baterii Li-Pol polimerów spowodowało, że cechują się one dużą giętkością oraz tym, że są bardzo płaskie (ogniwa elektryczne mogą mieć nawet kilka milimetrów!). Jednak dużym minusem jest tutaj to, że bateria Li-Pol jest bardzo podatna na uszkodzenia. Nawet bardzo krótkie przedłużenie ładowania może spowodować trwałe uszkodzenie akumulatora. Dlatego, aby nie dopuścić do tego, stosuje się złożone układy elektroniczne, które nadzorują proces ładowania. Przeciętna pojemność takiego akumulator, to w przypadku telefonów komórkowych około 3000 mAh.
Pojemność baterii
Baterie do telefonów komórkowych, oczywiście do innych urządzeń również, charakteryzuje zwykle taki parametr jak pojemność.. Dokładniej chodzi tutaj o pojemność ogniw galwanicznych. Pojemność baterii mówi nam o tym, przez jaki okres czasu, akumulator jest w stanie zasilać obwód elektryczny prądem o podanym natężeniu, czyli Q[Ah] = I[A] * t[h], gdzie Q - całkowity ładunek elektryczny, I - natężenie prądu, t - czas. Przykład 3000 mAh.
Opinie o produktach
Akumulatory np ołowiowe wymagały formowania.
Co ciekawe też miałem kiedyś taką sytuację, że zakupiłem baterię w sklepie i zasugerowano mi, aby ją sformatować po rozładowaniu. Cóż, uśmiechnąłem się i wyszedłem