Profil na FB

Jaki tuner dvb-t kupić?

Nadawanie naziemnego analogowego sygnału telewizyjnego zostało w Polsce wyłączone 31 lipca 2013. Upłynęło więc już sporo czasu od tego momentu, a mimo to wiele osób nadal ma problemy z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Przede wszystkim jest to spowodowane źle dobraną do warunków instalacją antenową. Drugą grupę stanowią osoby, zwłaszcza te starsze, które po prostu nie wiedzą co zrobić, aby przestawić się na odbiorów nowej telewizji.

Sygnały telewizyjne

Sygnał telewizyjny może do nas docierać z różnych źródeł (nadajników naziemnych, satelitarnych, po kablu), a także w różnych technologiach (analogowa, cyfrowa). Generalnie możemy przyjść następujący podział:

  • Telewizja analogowa:
    • Naziemna telewizja analogowa - wyłączona 31 lipca 2013
  • Telewizja cyfrowa:
    • Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) - od 31 lipca 2013 dociera do 95,5% Polaków. Zastąpiła telewizję analogową. Wymaga tunera DVB–T (STB)
    • Telewizja kablowa (DVB-C) - odbierana w sieciach kablowych
    • Satelitarna telewizja cyfrowa (DVB-S) - sygnał pochodzi z nadajników satelitarnych umieszczonych na orbicie okołoziemskiej. Może być bezpłatna lub płatna (Cyfra+, telewizja "n" Cyfrowy Polsat)
    • Telewizja cyfrowa dla urządzeń mobilnych (DVB-H) - to odmiana telewizji DVB-T, która przystosowana jest dla urządzeń mobilnych (smartfony, tablety)

Niniejszy poradnik dotyczy tunerów wykorzystywanych w odbiorze telewizji DVB-T.

Co oferuje DVB-T?

Co tak naprawdę daje nam telewizja cyfrowa? Czy to przypadkiem nie jest kolejny wymóg UE? Czy poprawi to jakość odbioru? Jeszcze nie tak dawno tego typu pytania były powszechne. Całkowite włączenie sygnału analogowego sprawiło, że każdy mógł sam się przekonać co warta jest nowa telewizja. Zdecydowana większość widzów jest pewnie zadowolona z wdrożenia nowej technologii, bo dzięki niej zupełnie za darmo mają dostęp do:

  • Dużo większej liczby kanałów - obecnie 24, a ilość ta będzie rosła
  • Niektóre programy nadawane są w jakości HD
  • Lepsza jakość obrazu niż w technologii „analogowej”
  • Dodatkowe możliwości - EPG (przewodnik po kanałach), czy nawet telewizję na życzenie (VOD).

Podstawowe wymagania

Aby korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej musimy dysponować telewizorem z wbudowany tunerem DVB-T. Jeżeli jednak takowego nie posiadamy, to wcale nie oznacza, że musimy kupować nowy odbiornik. Wystarczy tylko, że dokupimy zewnętrzny dekoder STB (set-top-box) za około 100 zł i podepniemy go do telewizora - w starszym sprzęcie zwykle za pomocą gniazda SCART (eurozłącze).

4world 08180

Przykład tunera DVB-T: 4world 08180

Jednak czy to będzie zewnętrzny tuner, czy wbudowany już w nowy telewizor, to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r urządzenia przeznaczone do obioru w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej powinny spełniać następujące wymagania odnośnie obrazu oraz dźwięku (zgodne ze specyfikacją ETSI TS 101 154 V.1.9.1):

  • 25 Hz H.264/AVC HDTV video
  • MPEG-2 Layer 2 and E-AC-3 audio
  • for a Baseline IRD able to decode up to 1920 × 1080 interlaced 25 Hz video pictures, lub
  • 1280 × 720 progressive 50 Hz video pictures
Wiwa HD-90

Przykład tunera DVB-T: Wiwa HD-90

Obecnie wszystkie sprzedawane telewizory i tunery w Polsce posiadają wbudowany tuner zgodny z powyższymi standardami. Gdyby jednak sprzedawca oferował urządzenie nieprzystosowane do odbioru DVB-T, to ciąży na nim prawny obowiązek poinformowania nas o tym fakcie. My musimy potwierdzić, iż jesteśmy tego świadomi, a mimo to nabywamy takie urządzenie.

Ferguson Ariva T650i

Przykład tunera DVB-T: Ferguson Ariva T650i0

Przeglądając specyfikację należy zwrócić uwagę, aby nasz sprzęt:

  • Obsługiwał standard MPEG-4 AVC/H.264 - kompresja wideo
  • Był kompatybilny ze standardem Dolby Digital Plus (E-AC3) - kompresja audio
  • Miał możliwość skalowania standardu PAL do trybu 720p, 1080i lub 1080p
  • Obsługiwał napisy ekranowe oraz telegazetę
  • Posiadał wbudowany timer - możliwość ustawienia godziny włączenia lub wyłączenia dekodera
  • Miał odtwarzacz multimediów (muzyka, zdjęcia, filmy) - dzięki temu możemy przeglądać w telewizorze zasoby z pendrive'a lub dysku zewnętrznego
  • Miał funkcję QuickFind - szybkie przeszukiwanie kanałów
  • Umożliwiał separację kanałów na listy - TV, radio, ulubione programy
  • Opcjonalnie Smart TV - dostęp do niektórych funkcji oferowanych przez Internet, np. telewizja na życzenie (VOD)

Instalacja antenowa

Instalacja antenowa do odbioru DVB-T nie różni się niczym od tej stosowanej dotychczas w telewizji analogowej (ten sam zakres częstotliwości). Dlatego zwykle nie istnieje konieczność jej wymiany. Jednak jeżeli już się na to zdecydujemy, bo np. siła lub jakość sygnału nie jest zadowalająca, to warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim musimy określić odległość jaka dzieli nas od najbliższego nadajnika, a także z jaką mocą nadaje on sygnał.

NadajnikOdległośćPrzykład anteny
> 50kW
poniżej 15 kmDIPOL 3/21-69 DVB-TDIPOL 3/21-69 dvb-t
od 15 km do 40 kmDIPOL 16/21-60 DVB-TDIPOL 16/21-60 DVB-T
powyżej 40 kmDipol 44/21-69 Tri Digit ECODipol 44/21-69 Tri Digit ECO
< 50kW
poniżej 15 kmDIPOL 16/21-60 DVB-TDIPOL 16/21-60 DVB-T
od 15 km do 40 kmLOG 21-69 DIGITALLOG 21-69 DIGITAL
powyżej 40 kmDipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177

Dobierając antenę do odległości możemy również posłużyć się poniższym zestawieniem - tyczy się on nadajników o znacznej mocy (przynajmniej 50 kW):

  • Antena pokojowa - do 10 km
  • Antena siatkowa - do 30 km
  • Antena kierunkowa - do 50 km
  • Antena kierunkowa z dużym zyskiem - od 30 km wzwyż

Odległość oraz moc nadajnika nie powinna być jednak jedynym wyznacznikiem przy optymalizacji sygnału telewizyjnego. Istotny wpływ na jakość odbioru mają także przeszkody między naszą anteną, a nadajnikiem (wysokie budynki, drzewa). Najprostszą metodą poradzenia sobie z tym wydaje się być podniesienie anteny lub zmiana jej lokalizacji. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wtedy możemy pokusić się o wykorzystanie odbić sygnału, które się kumulują poprawiając odbiór (w przeciwieństwie do sygnału analogowego) – dlatego w niektórych sytuacjach dobre efekty może dać np. skierowanie anteny nie bezpośrednio na nadajnik, a na pobliski budynek, np. blok mieszkalny.

Anteny wyposażane są we wzmacniacze z wbudowanym symetryzatorem, albo same symetryzatory. Zawsze starajmy się próbować odbierać sygnał z wykorzystaniem samego symetryzatora. Jeżeli jednak jakość odbioru nie jest satysfakcjonująca możemy zastosowań wzmacniacz antenowy.

Wejścia / wyjścia

Jak można było już zauważyć, dekodery STB są dosyć rozbudowane pod względem multimedialnym. Zwykle wyposażone są w odtwarzacz multimediów, umożliwiają podłączenie zewnętrznego sprzętu audio, a niektóre model wyposaża się w funkcję Smart TV. To wszystko wymaga stosowania różnego rodzaju interfejsów, których przeznaczenie wyjaśniono poniżej.

Wtyczki tunera DVB-T
Wtyczki tunera DVB-T

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.