Profil na FB

Jaki router kupić?

Niegdyś routery WiFi były stosunkowo drogie, zapewniały niezbyt stabilne połączenie oraz pokrywały niewielkie obszary. Obecnie wiele się zmieniło. Wszystko za sprawę coraz szerszej gamy urządzeń mobilnych wyposażanych w karty WiFi, które wymusiły ewolucję routerów bezprzewodowych.

Rodzaje routerów

Mówiąc ogólnie, zadaniem każdego routera jest rozdzielanie ruchu sieciowego pomiędzy kilka urządzeń (dokładniej, to router łączy sieci komputerowe).

Urządzenia mogą być podpięte do routera przewodowo (zwykle są to warianty kabla UTP z wtyczką RJ-45), bądź bezprzewodowo (za pomocą fal radiowych o określonej częstotliwości - Wi-Fi).

Właśnie sposób komunikacji routera ze sprzętem do niego podłączonym, np. smartfonem, bądź laptopem, jest zwykle podstawowym kryterium podziału tego typu urządzeń.

Obecnie na rynku dominują routery bezprzewodowe, które dodatkowo wyposażone są w porty pozwalające na przewodowe podłączenie urządzeń.

Łącza WAN

Łącza WAN wykorzystywane są do podłączenia routera do Internetu. Określenie jakie złącze wykorzystuje nasz dostawca internetowy jest kluczowe przy zakupie routera. Zwykle wyróżniamy 3 typy złącz:

  • RJ-45
  • RJ-11
  • Internet mobilnych

Łącze RJ-45

Jest zwykle spotykane u dostawców tzw. internetu radiowego (osiedlowego). Ponadto niektórzy dostawcy telewizji kablowej oferują dostęp do Internetu z wykorzystaniem tego typu złącza. Medium transmisyjnym (kabel) jest tutaj popularna „skrętka”.

Złącze RJ45

Złącze RJ45

Łącze RJ-11

Kolejnym często spotykanym łączem WAN jest RJ-11. Korzystają z niego operatorzy telekomunikacyjni na czele z Orange Polska (wcześniej Telekomunikacja Polska).

Ponadto, bardzo istotnym jest, aby nasz router dysponował modemem ADSL2+.

Na końcu musimy sprawdzić, czy posiadamy linię analogową, czy cyfrową. Informacja taka pozwoli nam określić tzw. Annex. Jeżeli nasza linia jest analogowa, to będzie to Anex A. Z kolei linia cyfrowa (ISDN) wymaga Anexu B (możemy to sprawdzić albo w umowie, albo dzwoniąc na infolinię naszego ISP).

Złącze RJ11

Złącze RJ11

Internet mobilny

Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się internet mobilny dostarczany zwykle przez operatorów sieci komórkowej. Routery, które obsługują tego typu Internet mogą posiadać już wbudowany modem 3G/4G (wtedy wystarczy tylko włożyć kartę SIM), lub mogą współpracować z zewnętrznymi modemami 3G/4G. Urządzenia tego typu możemy zwykle podłączyć za pomocą portu USB do komputera.

Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze fakt, iż niektóre routery mogą posiadać wszystkie wymienione wyżej łącza WAN.

Dodatkowe możliwości

Routery posiadają zwykle wiele dodatkowych opcji oraz udogodnień, które ułatwiają korzystanie z Internetu.

Antena

Spotykana w każdym routerze WiFi. Od jej mocy zależy w dużej mierze jakość oraz maksymalne pokrycie sygnałem. Podstawowym parametrem anten jest tzw. zysk energetyczny, np. 8 dBi. Na rynku mamy do czynienia z dwoma rodzajami anten:

  • Wewnętrzna - wbudowane w urządzenie. Obecnie coraz popularniejsze
  • Zewnętrzna - znajduje się na zewnątrz urządzenia. Niektóre modele posiadają możliwość odłączenia takiej anteny i zamiany na inną, która np. oferuje lepszy zysk energetyczny.

Warto pamiętać, iż jeżeli zdecydujemy się na dołączenie innej anteny do routera (jeżeli istnieje taka możliwość), to musimy pamiętać o typie wejścia antenowego jakim dysponuje nasze urządzenia (sprawdzimy w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia). Zwykle jest to złącze MHF. Inne mniej popularne, to: RP-SMA, lub MMCX.

Ponadto należy mieć na uwadze, iż coraz większa ilość routerów na rynku dysponuje nie jedną anteną, a np. 3. Spotyka się także kombinacje 3 x 3 (trzy anteny do odbioru sygnału oraz trzy do jego wysyłania). Rozwiązanie takie daje duże lepsze rezultaty (większe pokrycie sygnałem, mniejsza ilość martwych stref, stabilniejszy sygnał).

Funkcja hosta

Niektóre routery z górnej półki posiadają specyficzne możliwości. Otóż mogę one pełnić rolę mini serwerów NAS. Wystarczy, że do odpowiedniego portu USB dołączymy pendrive, lub dysk zewnętrzny. Dzięki temu możemy udostępniać zasoby użytkownikom będącym w naszej sieci (wszystkim, bądź tylko wybranym).

Router jako klient P2P

Na rynku można spotkać routery, które posiadają wbudowanych klientów wybranych sieci P2P! Dzięki temu sam router (bez włączonego komputer!) jest w stanie pobierać (bądź wysyłać) dane z określonej sieci P2P i zapisywać je na podpiętym do niego urządzeniu, np. dysku zewnętrznym, lub pendrive'ie.

Router z bramką VoIP

Dzięki tej funkcji mamy możliwość podłączenia tradycyjnego aparatu telefonicznego do VoIP (umożliwia telefonowanie za pomocą internetu).

WMM (Wireless Multimedia) i QoS – Quality of Service

WMM ustawia priorytety dla przesyłania danych poprzez ich podział na 4 kategorie: (pobieranie danych w tle, wysoki priorytet, wideo oraz głos).

Z kolei QoS umożliwia ustawienie bardziej dokładnych priorytetów dla poszczególnych rodzajów danych.

Standardy radiowe LAN

Fale radiowe pomiędzy naszymi urządzeniami (laptopy, smartfony itd.), a routerem mogę być przesyłane za pomocą różnych standardów. Różnica pomiędzy nimi sprowadza się przede wszystkim do częstotliwości fali oraz przepustowości.

Musimy także pamiętać o tym, aby standard Wifi, który oferuje nasz router był także obsługiwany przez urządzenie, które do niego podłączamy.

  • 802.11a - max. przepustowość: 54 Mb/s; częstotliwość: 5 Ghz
  • 802.11b - max. przepustowość: 11 Mb/s (w praktyce 5,5 Mb/s); częstotliwość: 2,4 GHz
  • 802.11g - max. przepustowość: 54 Mb/s; częstotliwość: 2,4 GHz
  • 802.11n - max. przepustowość: 300 Mb/s dla częstotliwość: 5 Ghz oraz 150 Mb/s dla częstotliwości: 2,4 GHz
  • 802.11ac - max. przepustowość: nawet do 1 Gb/s!

Który standard wybrać? Otóż obecnie najpopularniejszym standardem jest 802.11n. Powodem tego jest duża przepustowość łącza (do 300 Mb/s) oraz odporność na zakłócenia.

Standardy przewodowe LAN

Umożliwiają przewodowe połączenie z naszą kartą sieciową. Obecnie możemy wyróżnić 2 podstawowe typy standardów przewodowych LAN. Różnica między nimi sprowadza się głównie do oferowanej przepustowości:

  • Fast Ethernet (100Base-T) - zapewnia transmisję z maksymalną prędkością wynoszącą 100 Mb/s
  • Gigabit Ethernet (GbE, Gigabit LAN, 1 GigE) - prędkość transmisji do 1 Gb/s

Bezpieczeństwo

Sieci bezprzewodowe są szczególnie narażone na różnego rodzaju ataki. Wcale nie należą do rzadkości sytuacje, kiedy to sieć nie posiada żadnego zabezpieczenia! Wtedy każde urządzenie, które znajdzie się w zasięgu naszego routera WiFi może się do niego podłączyć i korzystać z naszego łącza.

Co jednak powinniśmy zrobić, gdy router jest już podłączony i skonfigurowany? Wbrew pozorom wystarczy niewiele, aby ustrzec się przed potencjalnymi atakami.

  • Zmień SSID - sama informacja o SSID nie sprawi jeszcze, iż ktoś będzie w stanie włamać się do naszej sieci. Zwykle jednak fabryczny SSID pozwala określić z jakim urządzeniem mamy do czynienia, bo jest to np. nazwa modelu. Wiedzy o tym z jakiego routera korzystamy może sprawić, iż potencjalny intruz będzie w stanie wykorzystać do włamania pewne znany i zwykle ogólnodostępne informacje na temat błędów w oprogramowaniu danego modelu.
  • Zmień hasło oraz login - niezwykle istotne zalecenie. Fabryczne hasła oraz loginy są zwykle takie samy dla określonych modeli!
  • Aktualizacja oprogramowania - zalecane zwłaszcza bardziej doświadczonym użytkownikom. Zabieg ten pozwoli usunąć potencjalne luki w oprogramowaniu.
  • Szyfrowanie WPA2-PSK - stosuj szyfrowanie WPA2-PSK. Nie pozwalaj na uwierzytelnianie za pomocą WEP (można go złamać w bardzo krótkim czasie!).
  • Włącz filtrowanie po adresach MAC - opcjonalnie
  • Dezaktywuj WPS - wiele routerów ma go włączone domyślnie. Mechanizm ten posiada jednak pewną lukę, który umożliwia zdobyć PIN WPS, na podstawie którego można określić klucz WPA/WPA2.

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.