Profil na FB

Jaką obudowę PC wybrać?

Obudowa komputera jest czymś w rodzaju zamkniętego pudła, które mieści poszczególne podzespoły komputera. Zwykle jej zakup nie powinien nastręczać nam trudności. Warto jednak posiadać chociaż minimalną wiedzę na jej temat, zwłaszcza jeżeli chodzi o oferowane rozmiary. W przeciwnym razie może okazać się, że np. płyta główna, czy karta graficzna, którą zakupiliśmy nie zmieści się w obudowie.

Typy obudów

Chodzi tutaj przede wszystkim o rozmiary obudów oraz ich ułożenie. Możemy wyróżnić 3 podstawowe typy:

  • Tower (pol. wieża)
  • Desktop (pol. pulpit, stacjonarny)
  • Specjalne

Tower (wieża)

Są to obudowy pionowe – stąd ich nazwa (wieża). W chwili obecnej są najczęściej wykorzystywane, głównie ze względu na funkcjonalność. W obrębie tego typu może wyróżnić 3 podgrupy:

  • Big tower (pol. duża wieża)
  • Midi tower (pol. średnia wieża)
  • Mini (pol. miniaturowa wieża wieża)

Big tower

Dysponuje największymi rozmiarami spośród obudów typu Tower (wysokość nawet do 60 cm). Rzadko stosowana w komputerach typu PC. Natomiast często spotykana w zastosowaniach serwerowych. Tak duże rozmiary dają możliwość wykorzystania bardzo bogatego wyposażenia, np. dwóch płyt głównych, wielu kart graficznych, kilku dysków, lub napędów optycznych (posiadają dużo zatok 5.25” - zwykle dużo powyżej 5).

Cooler Master Storm Stryker White

Obudowa Big Tower Cooler Master Storm Stryker

Big Tower wybierana jest też często przez osoby, które muszą dysponować bardzo wydajnym sprzętem, który zwykle przybiera duże rozmiary, bądź musi być montowany w kilku egzemplarzach – np. karty graficzne. Dlatego też czasami ich odbiorcami są graficy komputerowi, lub gracze.

Midi tower

Najczęściej nabywany typ obudowy. Pomieści większość standardowych podzespołów jakie są obecnie oferowane, w tym najpopularniejszy format płyt – ATX. Wysokość obudowy Midi Tower wynosi zwykle około 50 cm. Wiele zależy od konkretnego egzemplarza, ale zwykle obudowy te oferują 2 zatoki typu 3.5”oraz 4 zatokami 5.25”.

Zalman Z9 U3

Obudowa Midi Tower Zalman Z9 U3

Mini tower

Najmniejsza obudowa typu Tower. Dysponuje też najmniejszą ilością zatok – zwykle 4 (pod dwie zatoki 3.5 oraz 5.25 calowe). Spotykane są też egzemplarze z 4 zatokami 5.25 cali przy braku zatok 3.5 calowych. Rozmiary takiej obudowy są mniejsze niż 40 cm. W Mini Tower montuje się zwykle płytę główną w formacie – micro-ATX.

ModeCom Harry2 Mini

Obudowa Mini Tower ModeCom Harry2 Mini

Polecana przede wszystkim tym, którzy nie potrzebują wydajnych jednostek – zintegrowana karta graficzna, średniej klasy procesor, jeden dysk twardy oraz napęd optyczny. Innymi słowy Mini Tower sprawdzi się w przypadku zastosowania sprzętu dedykowanego dla typowo domowych, bądź biurowych zastosowaniach, np. Internet, programy biurowe itd. (niedużo podzespołów, niska temperatura).

Desktop (pulpit, stacjonarny)

W przeciwieństwie do typu Tower, tutaj obudowa leży poziomo na biurku, a zwykle służy jako „podstawka” pod monitor (dlatego nie wymagane jest specjalne biurko komputerowe). Obudowa Desktop nie posiada dużych rozmiarów (porównywalne do Mini Tower), dlatego też jej zastosowania są ograniczone do tych, które nie wymagają wydajnych układów, np. biuro.

Antec ISK 300 150-EC

Obudowa Desktop Antec ISK 300 150-EC

Specjalne

  • Slim Tower - jest to wieża typu Tower, dlatego też ustawiana jest pionowo. To co zasługuje na uwagę, to fakt, że obudowy te są bardzo wąskie, dlatego nie wymagają dużo miejsca.
  • SFF (małoformatowa) – montuje się w nich zwykle płyty mini-ITX. Kształtem przypominają sześcian.
  • HTPC (ang. Home Theater Personal Computer) – kształtem przypominają obudowy desktopowe, jednak na tym podobieństwo się kończy. HTPC są przystosowane dla tzw. komputerów multimedialnych, które umożliwiają podłączenie między innymi zestawu kina domowego lub telewizora. Zwykle mają możliwość sterowania za pomocą pilota, a także dysponują dużym, kolorowym wyświetlaczem LCD. Komputery HTPC mogą z powodzeniem zastąpić odtwarzacz DVD czy Blu-ray.

Złącza

Przy zakupie obudowy powinniśmy także zwrócić uwagę na rodzaje złącz, które znajdują się zwykle na przednim panelu. Standardowo powinny to być 2 złącza typu USB, najlepiej w wersji 3.0 oraz wtyki audio (na słuchawki oraz mikrofon).

Przedni panel obudowy komputerowej

Panel z USB + słuchawki + mikrofon

Opcjonalnie możemy szukać także obudowy z interfejsami FireWire (urządzenia pamięci masowej, kamery) oraz e-SATA (dyski zewnętrzne).

Jakość

Obudowy wykonywane są z bardzo różnych materiałów o odmiennych właściwościach oraz odporności na uszkodzenia oraz odkształcenia. Zwykle na rynku spotykamy obudowy stalowe z elementami plastikowymi. Jednak istnieją także warianty dużo droższe o lepszych właściwościach, np. aluminiowe, akrylowe, bądź wykonane z pleksi. W przypadku tych ostatnich materiałów chodzi raczej o względy estetyczne (pleksi jest przezroczyste), niż praktyczne.

Kolejną istotną kwestią jest sama jakość wykonania. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy składowe, np. czy ściany boczne dobrze przylegają do pozostałych elementów. Wiele tańszych obudów wykonanych jest z bardzo cienkiej stali, która ma tendencję do odkształcania się. Dlatego nawet pozornie spasowane elementy mogą z czasem zdeformować.

W tańszych obudowach istnieje też problem z gwintami, które często się zrywają. Pojawiają się wtedy spore problemy i to zarówno natury estetycznej (odstające boki obudowy), jak również praktycznej (wibracje nieprzykręconego dysku twardego lub napędu optycznego).

Nie jest to regułą, ale zwykle droższe obudową są bardziej starannie wykonane.

Na co zwrócić uwagę?

Dodatkowe funkcje

Obudowa może dysponować wieloma dodatkowymi funkcjami oraz udogodnieniami. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla wydajnych jednostek, może być zakup obudowy z wbudowanym wyświetlaczem LCD. Na jego ekranie zobaczymy aktualne parametry komputera, np. prędkość obrotowa wentylatorów lub temperaturę kluczowych podzespołów.

Dobrym rozwiązaniem jest także wbudowany czytnik kart. Oczywiście takowy można zamontować w większości obudów, jednak tracimy wtedy jedną z zatok.

Wydajne jednostki, temperatura

Istnieją pewne charakterystyczne wykorzystania komputerów, które wymagają zastosowania specyficznych obudów. Przykładem mogą jednostki potrzebujące dużej wydajności, np. serwery, bądź komputery dla graczy. Układy takie generują dużą ilość ciepła, które musi być w efektywny sposób odprowadzane. Zwykle robi się to za pomocą wentylatorów. Jednak wiatraczki montowane na procesorze, zasilaczu oraz karcie graficznej mogą nie wystarczyć. Wtedy mogą okazać się konieczne dodatkowe wentylatory montowane w obudowie komputera. Oczywiście standardowa obudowa nie oferuje takiego rozwiązania, dlatego musimy poszukać dedykowanych rozwiązań. Niektóre obudowy posiadają aż 5 miejsce, gdzie możemy zamontować wentylatory.

Na rynku spotykane są także pojedyncze modele, które przystosowane są do zamontowania układu chłodzącego cieczą.

Co kupić?

Producenci oferują nam bardzo wiele różnych modeli różniących się kształtem, wielkością, ilością zatok, dodatkowymi funkcjami itd. Co wybrać? Przede wszystkim obudowa jest takim elementem komputera, który warto zobaczyć przed zakupem. Na zdjęciu bardzo trudno ocenić jakość wykonania, a o to właśnie w dużej mierze chodzi.

Po drugie należy pamiętać o przeznaczeniu samego komputera. Wydajne jednostki będą wymagały dużej obudowy, która pomieści poszczególne podzespoły. Z kolei w komputerze biurowym sprawdzi się mniejsza obudowa.

Należy także pamiętać o tym jaki format płyty będziemy kupować. Z naszego punktu widzenia formaty płyt różnią się wielkością i o ile do większych obudów zwykle założymy mniejsza płytę (o ile producenci zamontowali odpowiednie otwory na śruby), o tle mniejsze obudowy nie pomieszczą dużych płyt, np. tych w standardzie ATX. Zwykle jednak w specyfikacji obudowy znajdziemy standardy płyt, które są obsługiwane.

A co z ceną? Zwykle przyjmuje się, że obudowy (bez zasilacza), na które musimy wydać około 200 zł są stosunkowo dobrej jakości. Nie jest to jednak regułą.

A co z samym zasilaczem? Otóż przeglądając oferty nie trudno zauważyć, iż niektóre obudowy oferowane są z wbudowanym już zasilaczem. Czy wato je kupować? Odpowiedź brzmi – NIE WARTO! Dlaczego? Większość takich zestawów oferowanych jest z zasilaczami wątpliwej jakości. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup zasilacza oraz obudowy oddzielnie.

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.