Profil na FB

Jakie biurko wybrać?

Pierwsze biurka zaczęły pojawiać się we Francji około 400 lat temu. Służyły przede wszystkim jako pulpity do pisania oraz czytania. Charakteryzowała je masywna budowa oraz duża ilość dodatkowych półek i szuflad.

Obecnie biurka to przede wszystkim miejsce na komputer oraz współpracujące z nim urządzenia peryferyjne, chociaż nadal znajdziemy wiele modeli stylistyką i funkcjami przypominające biurka sprzed wielu lat.

Rodzaje

Poszczególne biurka różnią się między sobą wyglądem, wykorzystanymi do budowy materiałami, kolorem, dodatkowymi funkcjami itp. Zwykle dzielimy je jednak w oparciu o ich kształt.

  • Prostokątne - tradycyjne z prostokątnym blatem, mogą być umieszczone w dowolnym miejscu pokoju. Dominują w sklepach
  • Kwadratowe - blat w kształcie kwadratu. Niezbyt często spotykane
  • Wielokątne - blat w kształcie wielokąta. Bardzo rzadko spotykane
  • Narożne - przystosowane do umieszczenia w rogu pomieszczenia. Mają zwykle duże blaty
    Biurko narożne TARO

    Narożne: TARO

Biurka możemy też podzielić ze względu na zastosowanie. W oparciu o to kryterium wyróżniamy:

  • Dla dzieci - charakteryzują je nieduże rozmiary, czasami mają możliwość regulowania wysokości blatu oraz jego nachylenia
    Dziecko przy biurku

    Dla dzieci Moll z regulowanym kątem nachylenia blatu

  • Uniwersalne do domu (komputerowe): zdecydowanie dominują na rynku. Zwykle przystosowane dla zestawu komputerowego
    Biurko uniwersalne

    Uniwersalne (komputerowe)

  • Do biura: posiadają podobną charakterystykę do biurek uniwersalnych, jednak są zwykle od nich dużo większe. Mają też więcej dodatkowych półek i schowków
  • Do gabinetu: duże, masywne biurka, często w stylu retro. Posiadają dużą ilość półek, szuflad i schowków, które dodatkowo mogą być zamykane na klucz

Biurka dzielimy także ze względu na styl wykonania:

  • Klasyczne: prosta budowa, zachowane proporcje, niskie ceny. Wykonywane z płyty MDF, płyty laminowanej, płyty wiórowej
  • Retro: stylizowane na mebel w starym stylu, niektóre modele bogato zdobione. Wykonywane z płyty MDF lub drewna
    Biurko wykonane w stylu retro

    W stylu retro

  • Nowoczesne: dużo elementów stalowych, często dodatkowo chromowanych, ostre kształty, czasami szklane blaty. Wykonywane z drewna, płyty laminowanej, płyty MDF, płyty wiórowej, metalu, szkła, skóry, aluminium, stali nierdzewnej, filcu, ABS, tworzyw sztucznych, PVC
    Szklane biurku w nowoczesnym stylu

    Ze szklanym blatem

  • Dla najmłodszych: różnokolorowe, czasami z motywami z bajek lub filmów, nieduże rozmiary. Wykonywane z płyty laminowanej, płyty MDF, płyty wiórkowej lub drewna

Parametry

Półki i szafki

Biurko może składać się jedynie z nóg oraz blatu (np. niektóre w nowoczesnym stylu). Zwykle jednak posiada wiele dodatkowych szuflad i półek – od 1 do nawet nawet 10.

Urządzenia peryferyjne

W przypadku biurek dedykowanych dla zestawu komputerowego należy wyposażyć się w mebel posiadający odpowiednią ilość półek oraz zatok, w których możemy umieścić, poza oczywiście jednostką centralną, także urządzenia peryferyjne, np. skaner, drukarkę. Czasami w biurkach taką półkę na drukarkę umieszcza się tam, gdzie powinny spoczywać nogi. Jest to rozwiązani niepolecane. Dużo lepszym pomysłem jest umieszczenie drukarki (skanera) albo na blacie (musi być wtedy odpowiednio duży), albo na półce nad monitorem.

Jednostka centralna

Bardzo przydatna jest odpowiednia wnęka, gdzie umieścimy jednostkę centralną. Dobrze, aby była odpowiednio szeroka (około 10 cm luzu) lub ewentualnie posiadała otwory wentylacyjne. Czasami tego typu wnęki są zamykane na klucz, np. gdy takie biurko stoi w miejscu publicznym, np. bibliotece.

Klawiatura i mysz

Do umieszczenia klawiatury przyda się wysuwana półka. Powinna być odpowiednio duża, aby zmieściła się na niej także myszka. Zwróćmy uwagę także na same prowadnice. Powinny być solidnie wykonane i dopasowane – nigdy nie kupujmy biurka z prowadnicami plastikowymi, a tylko metalowe!

Kable

Komputery posiadające dużą dużą ilość urządzeń peryferyjnych (drukarka, skaner, faks, router, itp.) powinny dysponować wyciętymi otworami na blacie, z tyłu bądź boku biurka, a także dodatkowe kanały, którymi wyprowadzimy kable za zewnątrz (zwykle do listwy zasilającej). Oczywiście tyczy się to biurek wykonywanych z całych płyt – zwłaszcza tych klasycznych.

Otwór na kabel w blacie

Otwór na kable w blacie

Wysokość

Niektóre biurka, a zwłaszcza te dziecięce, posiadają możliwość regulowania wysokości na jakiej znajduje się blat. Rozwiązanie to nie jest często spotykane, chociaż zalecane.

Wielkość

Odpowiednio duży blat to podstawa. Co będzie się znajdować na naszym biurku? Tylko monitor, a może jeszcze urządzenie wielofunkcyjne? Czy na biurku będziemy robić także inne rzeczy oprócz korzystania z komputera? Na przykład czytać książki, odrabiać lekcje itp.

Kółka

Biurka pod nogami mogą posiadać dodatkowo kółka. Powinny one dysponować blokadą, aby uniemożliwić samoczynne przesuwanie się biurka.

Ergonomia

Niewłaściwe dopasowanie wymiarów biurka do naszego wzrostu oraz rodzaju pracy jaką wykonujemy będzie mieć niewątpliwie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego tak ważny jest dobór blatu o odpowiedniej szerokości (odległość od monitora) oraz wysokości – regulacja wysokości samym fotelem tylko częściowo rozwiązuje problem.

Ergonomia pracy przy komputerze
Ergonomia pracy przy komputerze

Co wybrać?

Przede wszystkim zastanów się do czego będziesz wykorzystywał biurko. Jeżeli będziesz przy nim tylko czytał książki lub odrabiał lekcje, to nie potrzebujesz biurka komputerowego z wysuwaną półką na klawiaturę i wnęką na jednostkę centralną. Nie potrzebujesz wtedy także biurka w stylu retro z wykwintnymi wykończeniami za kilka tysięcy złotych.

Zastanów się także nad designem. Z poradnika wiesz już, że istnieją między innymi biurka klasyczne, retro oraz nowoczesne. Nawet jeżeli do gustu przypadnie Ci np. coś w stylu retro, to niekoniecznie musi to pasować do aktualnego wystroju Twojego pokoju.

Niezwykle istotne jest także zaplanowanie swojego budżetu. Rozpiętość cenowa biurek jest bardzo duża. Zwykłe klasyczne kupimy już za około 100 zł. Te bardziej wyszukane, to wydatek rzędu 300 – 500 zł. Biurka w stylu retro mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Ciekawostki

Istnieją bardzo specyficzne biurka przystosowane do ściśle określonych zastosowań. Na filmie poniżej możesz zapoznać się z meblem zaprojektowanym specjalnie dla gracza.

 

Opinie o produktach

+3[7]
#WiKi 9 lat temu
Nie kupujcie najtańszych biurek z marketów za kilkadziesiąt złotych. Będzie się Wam wydawało, że trafiliście na super okazję, ale w rzeczywistości coś takiego rozleci się po kilku miesiącach. Już zaraz po złożeniu okaże się, że cała konstrukcja jest bardzo niestabilna i chwieje się na boki, kołki wypadają z otworów, odchodzi okleina, a płyta wiórowa się po prostu kruszy. Lepiej dołożyć i kupić coś solidnego. A co do samego poradnika, to bardzo interesujący i czytelny.
Odpowiedz
-2[2]
#Grzegorz 9 lat temu
Chyba nie spodziewałaś się, że za kilkadziesiąt złotych dostaniesz coś solidnego. Jaka cena taki towar :)
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.