Profil na FB

Jaki wypiekacz do chleba wybrać?

Niegdyś pieczenie chleba domowymi sposobami było bardzo popularne. Wykorzystywano do tego głównie piecyki elektryczne, a jeszcze wcześniej piece opalane drewnem. Obecnie z braku czasu wolimy kupować pieczywo w sklepie.

Ostatnio można jednak zauważyć, iż zwyczaj samodzielnego wypieku chleba powraca. Piekąc chleb w domu to my decydujemy jakie składniki się w nim znajdą. Z pewnością nie dodamy żadnych ulepszaczy czy konserwantów. Poza tym możemy korzystać z bardzo wielu - dostępnych choćby w Internecie - przepisów, aby przygotowywane przez nas pieczywo posiadało jak najlepsze walory smakowe. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż zawsze mamy dostęp do świeżych wypieków.

Dzisiaj jednak chcąc piec chleb w domu wcale nie musimy kupować piecyka elektrycznego, a tym bardziej budować pieca na drewno. O wiele prościej jest zakupić elektryczny wypiekacz do chleba. Jest to urządzenie stosunkowo niedrogie oraz proste w obsłudze. W poniższym poradniku dowiesz się właśnie jak wybrać tego typu sprzęt.

Budowa oraz możliwości

Wypiekacze do chleba to bynajmniej nie tylko piecyki o specjalnie wyprofilowanych komorach. Urządzenia tego typu potrafią wyrabiać ciasto, dlatego możemy je traktować jak coś w rodzaju robota kuchennego z funkcją pieczenia.

Pojemniki

Większość dostępnych na rynku wypiekaczy posiada tylko jeden pojemnik. Producenci oferują jednak także modele z dwoma pojemnikami. Warto się także zastanowić nad tym jak duże bochenki będziemy mogli piec. Tutaj rozpiętość jest stosunkowo duża. Większość wypiekaczy oferuje możliwość przygotowywania chleba o masie około 1 kg. Jednak znajdziemy także modele zarówno dużo mniejsze, np. o wielkości 450 gram, jak i dużo większe, np. do około 1 600 gram. Pamiętajmy jednak, iż zwykle mamy możliwość regulacji pojemności wypieków – oczywiście zawsze w dół.

Budowa wypiekacza na podstawie modelu KREA BM350
Budowa wypiekacza na podstawie modelu KREA BM350

Co wybrać? Jeżeli jesteś zmuszony do przygotowywania dwóch rodzajów chleba, bo jeden z domowników może spożywać np. tylko chleb bezglutenowy bądź po prostu preferuje określony typ chleba, to wybierz urządzenie z dwoma pojemnikami. Jednak w większości przypadków sprawdzi się model z jednym pojemnikiem. Co do samej wagi pieczywa, to tutaj wiele zależy od ilości osób stołujących się w domu.

Mieszadła

Do wyboru mamy urządzenia z jednym lub dwoma mieszadłami. W mniejszych wypiekaczach znajdziemy jedno mieszadło, w większych dwa. Należy podkreślić, iż dwa mieszadła to nie tylko możliwość wyrabiania ciasta o większej objętności, ale także gwarancja, że takie ciasto badzie bardzo dobrze wymieszane oraz wyrobione.

Moc

Warto jeszcze wspomnieć o mocy wypiekacza (chodzi tutaj oczywiście o moc silnika wyrabiającego ciasto). Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy zarówno takie, które dysponują mocą 450 Wat, jak i takie o mocy 1 600 Wat. Oczywiście im większe urządzenie, tym będzie ono potrzebowało więcej mocy. Jednak generalnie zaleca się modele dysponujące mocą powyżej 700 Wat.

Programy

Dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w wiele programów, które pozwalają na pieczenie oraz wyrabianie różnego rodzaju ciast.

Program Opis
Normalny (podstawowy) Służy do pieczenia chleba pszennego lub mieszanego, ale z dużą ilością pszenicy. Możliwe pieczenie chleba bez soli (jest zdrowszy, szybciej wyrasta) oraz chleba bezglutenowego (dla osób z celiakią). Do ciasta można dosypywać różne dodatki, jak np. zioła, ziarna maku, sezamu, siemienia lnianego, kawałki wędlin, sera itp. Możliwe także pieczenie ciasta drożdżowego. Program ten jest najczęściej wykorzystywany
Krótki Do bardzo szybkiego (około 2 godziny łącznie z wyrabianiem oraz pieczeniem) przygotowania lekkich, niedużych (maksymalnie do 700 gram) pszennych chlebów. Należy pamiętać, iż bochenek nie powinien zawierać żadnych dodatków typu nasiona, bakalie, zioła, bo takie ciasto dłużej rośnie i może się nie dopiec
Szybki Przystosowany do wypieku chleba z dużą przewagą mąki pszennej nad żytnią. Takie chleb szybko wyrasta i szybko się piecze
Słodki Do wypieku chleba pszennego, ciast, ciastek zawierających w sobie tłuszcz oraz cukier. Za pomocą tego programu możemy przygotować słodkie bułki, ciasto z rodzynkami, bakaliami. Pamiętajmy, że takie ciasto stosunkowo długo rośnie (ze względu na zawartość tłuszczy oraz cukrów), dlatego nie powinno być go zbyt wiele – nie więcej niż 1 kg
Chleb razowy Program przystosowany do wypieku chleba razowego. Mąka na taki chleb wolniej rośnie, dlatego ten etap jest specjalnie wydłużony. Dopuszczalne stosowanie ziaren, np. słonecznika oraz ziół
Ciastka Umożliwia pieczenie ciasta, do którego zamiast drożdży dodaje się proszek do pieczenia
Marmolada Dzięki temu programowi przyrządzimy różnego rodzaju dżemy, powidła, konfitury oraz marmolady
Chleb francuski Do chleba białego (francuskiego) o chrupiącej skórce i bardzo delikatnym, lekki środku
Tost (sandwich) Tym programem przyrządzimy chleb tostowy
Ciasto Wypiekacz tylko wyrabia ciasto, które następnie pieczone jest w normalny sposób, np. w piecyku elektrycznym. Za pomocą tego programu przygotujemy ciasto np. do pizzy, na pączki, kopytka, makarony, chałki, rogale, pierogi itp.
Pieczenie Program umożliwia tylko pieczenie ciasta, dlatego ciasto musimy wcześniej wyrobić sami. Program ten jest też często wykorzystywany do dopiekania ciasta, jeżeli inny program sobie z tym nie poradził

Funkcje

Wypiekacze do chleba dysponują kilkoma interesującymi funkcjami, które ułatwiają korzystanie z urządzenia:

  • Podtrzymywanie ciepła: jedna ze standardowych funkcji. Pozwala na utrzymywanie ciepła w komorze jeszcze długo po zakończeniu pieczenia (zwykle około 60 minut)
  • Opóźniony start: możemy ustawić po upływie jakiego czasu chleb w wypiekaczu ma być gotowy. Dla przykładu o godzinie 21:00 umieszczamy w komorze wypiekacza wszystkie potrzebne składniki, wybieramy opóźniony start na 10 godzin i o godzinie 7:00 rano mamy upieczony, ciepły chleb o czym poinformuje nas sygnalizacja dźwiękowa. Pamiętajmy, iż w przypadku stosowania tej funkcji możemy używać jedynie drożdży w proszku, a do ciasta nie należy dodawać składników, które szybko się psują, np. jajka, mleko
  • Poziomy zarumienienia skórki: dzięki tej funkcji możemy ustawić stopnie zarumienienia skórki. Do wyboru mamy skórkę jasną, o średnim stopniu zarumienienia oraz ciemną
  • Wskaźnik dodawania składników: urządzenie sygnałem dźwiękowym poinformuje nas kiedy jest najodpowiedniejsza chwila, aby dosypać dodatki do ciasta, np. zioła, ziarna słonecznika, siemienia lnianego itp.

Co jeszcze?

Wypiekacz do ciasta powinien posiadać schowek na kabel, co bardzo ułatwi jego przechowywanie. Ponadto przydatne będą nóżki antypoślizgowe, które zapewnią większą stabilność urządzeniu. Po zakończeniu pracy wypiekacz powinien uruchomić sygnał dźwiękowy, który poinformuje nas o zakończeniu pracy.

Pomocne z pewnością okażą się także dodatkowe akcesoria takie jak np. foremki do pieczenia bułek, odmierzacz do składników itp. Prace ułatwi nam także wyświetlacz LCD, który będzie wskazywał czas do zakończenia pracy wypiekacza oraz aktualnie wybrane parametry.

Prosty przepis na chleb z wypiekacza

Potrzebne składniki:

  • 350 ml wody
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • 600 gram mąki pszennej
  • 7 gram suszonych drożdży
  • 1 łyżeczka soli

Przepis (krok po kroku):

  1. Do pojemnika wypiekacza wkładamy: wodę, mąkę, sól, olej oraz drożdże
  2. Wybieramy program normalny oraz wagę 800 gram
  3. Gdy usłyszymy sygnał dźwiękowy wyjmujemy chleb

Jak widzisz przyrządzanie chleba w wypiekaczu jest bardzo proste i nie wymaga dużej wiedzy z zakresu gotowania.

Opinie o produktach

0[4]
#Stały czytelnik 8 lat temu
No, muszę powiedzieć, że urządzenie wygląda bardzo zachęcająco. Jakbym kupił taki wypiekacz o pojemności 1 kg, to mógłbym piec chleb raz na dwa dni. Zastanowię się jeszcze, ale jestem prawie zdecydowany. Dzięki za artykuł, bo jak zwykle bardzo ciekawy :)
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.