Profil na FB

Jaką chłodziarkę do wina kupić?

Kultura picia win w Polsce z każdym rokiem się poprawia. Coraz większą wagę przywiązujemy do tego co pijemy, jak pijemy, znamy coraz lepiej terminologię winiarską, a dla niektórych picie wina staje się wręcz rytuałem. Oczywiście jeszcze wiele brakuje nam do takich krajów jak Francja, albo Włochy, gdzie tradycje winiarskie są bardzo długie, jednak szybko nadrabiamy dystans.

Dlatego nic dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się chłodziarki do win. Urządzenia te pozwalają na przechowywanie trunków w optymalnych warunkach, tzn. odpowiedniej temperaturze, wilgotności oraz zaciemnieniu. Winiarki chronią także przed ryzykiem mechanicznego uszkodzenia butelek.

Jak wybrać odpowiednią chłodziarkę do wina? Przede wszystkim należy znać ich podstawowe parametry, funkcje oraz możliwości. Pozwoli to nam nabyć sprzęt o odpowiedniej dla naszych potrzeb charakterystyce.

Zalety chłodziarek do wina

Wino przede wszystkim powinno leżakować w odpowiedniej temperaturze i to z pewnością nie jest to temperatura ani pokojowa (około 22°C), ani ta osiągana w lodówce (około 4°C). Wina białe, aby zachować odpowiednie walory smakowe oraz aromatyczne, powinny być przechowywane w temperaturze między 9, a 12°C. Z kolei wina czerwone wymagają temperatury między 14, a 19°C.

Aby wino zachowało swoje właściwości konieczna jest też odpowiednia wilgotność powietrza. Optymalną wilgotnością dla win jest ta w granicach 50 – 70%.

Dzięki winiarkom wino będzie przechowywane zarówno w odpowiedniej temperaturze, jak i wilgotności. Poza tym urządzenia te chronią butelki przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabezpieczają przed promieniowaniem UV oraz umożliwiają leżakowanie wina pod odpowiednim kątem nachylenia (w taki sposób, aby korek był mokry, bo w przeciwnym razie wyschnie i się skurczy).

Pojemność

Nie ulega wątpliwości, że przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność chłodziarki. Tutaj bardzo wiele zależy od tego jak dużo butelek wina zamierzamy przechowywać w winiarce. Producenci podają zwykle w specyfikacjach zarówno całkowitą pojemność komory chłodziarki (w litrach), jak również ilość butelek (w sztukach).

Bomann KSW 344

Przykład winiarki na 16 butelek: Bomann KSW 344

Warto pamiętać, iż nie wszystkie butelki są jednakowe. Dlatego zwykle za punkt odniesienia przyjmuje się butelki bordeaux 0,75 l.

Dostępne na rynku chłodziarki oferują bardzo różne pojemności. Spotykamy urządzenia, które są wstanie pomieścić jedynie kilka butelek, np. 4 sztuki, jak również takie, do których włożymy nawet 300 butelek. Ma to swoje odzwierciedlenie również w cenach. Małe winiarki kupimy już za około około 500 zł. Za chłodziarkę mogącą przechowywać powyżej 50 butelek musimy zapłacić już przynajmniej 1 500 zł.

Rozmiary urządzenia

Chłodziarki do wina są na tyle estetycznymi oraz przykuwającymi wzrok urządzeniami, iż znaczna część ich posiadaczy decyduje się na umieszczenie ich w bardzo eksponowanym miejscu, a czasami nawet na ich zabudowę w kuchni.

Winiarka w zabudowie

Chłodziarka do wina w zabudowie

Dlatego przed zakupem należy także rozważyć rozmiary winiarki:

  • Szerokość: małe od 20 do 40 cm; średnie od 40 do 60 cm; duże ponad 60 cm
  • Głębokość: małe od 40 do 50 cm; średnie od 50 do 65 cm; duże od 65 do 80 cm
  • Wysokość: małe od 40 do 80 cm; średnie od 80 do 140 cm; duże od 140 do 220 cm

Pozostałe parametry

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na zużycie energii. Chłodziarka powinna się odznaczać jak najwyższą klasą energetyczną. Na rynku dostępne są winiarki z następującymi klasami energetycznymi: A+, A, B, C, D, E, F, G (najwydajniejsza to oczywiści A+) - co prawda na etykietach umieszcza się również klasę A++ oraz A+++, jednak jak na razie brak chłodziarek do win o tak dużej efektywności energetycznej.

Ponadto chłodziarka do wina powinna być wyposażona w możliwość regulacji temperatury w zakresach przynajmniej od 6 do 18°C, co jak już wspomniano pozwoli uzyskać temperaturę odpowiednią dla danego gatunku oraz rodzaju wina.

Winiarki w środku podzielone są półkami (od 1 do nawet 10). Półki wykonuje się albo z metalowego drugu, albo z drewna. Ważne, aby półki były stabilne oraz odporne na wibracje, które generuje pracujące urządzenie. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulacji wysokości półek.

Warto dodać, iż niektóre winiarki posiadają funkcję stref temperatury. Oznacza, to iż istnieje możliwość ustawienia różnej temperatury na różnych półkach w komorze, co pozwala na przechowywanie win różnego gatunku.

Znaczna część winiarek jest oświetlona od środka (zwykle za pomocą diod LED). Pozwala to na doglądanie wina. Poza tym takie oświetlenie dosyć ładnie się prezentuje.

Przydatny może się także okazać wyświetlacz LCD. Dzięki niemu będziemy mieć podgląd na aktualnie ustawione parametry (wilgotność, temperaturę), a także sama modyfikacja ustawień będzie dużo łatwiejsza.

Oświetlana od wewnątrz winiarka

Oświetlana od wewnątrz winiarka

Powinniśmy także zwrócić uwagę na hałas jaki generuje chłodziarka podczas pracy. Zwykle urządzenia te generują hałas na poziomie około 50 dB. Dla porównania biblioteka to około 30 dB, a normalna rozmowa to mniej więcej 55 dB.

Wnętrze niektórych chłodziarek wyposaża się ponadto w powłokę antybakteryjną.

Opinie o produktach

-2[2]
#Mateusz 7 lat temu
Zapomniałeś wspomnieć o koneserach czy koneserach aspirujących takich jak ja. W moim M3 w piwnicy nie uraczysz więc szafy na wino. Winiarka jest jedyna opcją. Jeśli ktoś ma zasobniejszy portfel to polecam Eurocave francuskie. oprócz takich bajerów jak systemy antywstrząsowe czy blokujące UV, wyglądają obłędnie w salonie z tym swoim bursztynowym podświetleniem. OK 25 tysiaków co i tak wyszło o połowę taniej niż budowa piwniczki na wino u rodziców w ogrodzie.
Odpowiedz
+1[5]
#Darek 8 lat temu
Dobry poradnik. Chłodziarki do wina to bardzo ciekawe urządzenia, a zwłaszcza dla tych, którzy robią wina domowymi sposobami. Tylko, że winiarki są nadal stosunkowo drogie. To znaczy, jeżeli mówimy o niedużych pojemnościach, to do 1 tyś. złotych się coś kupi, ale jak ktoś robi wina na swój własny użytek, takie domowe, to musi zainwestować w coś na kilkadziesiąt sztuk, a wtedy to trzeba wydać z kilka tysięcy, a to już spore pieniądze są. Niemniej jednak pasjonaci win powinni się jak najbardziej zastanowić nad zakupem.
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.