Profil na FB

Jaką szczoteczkę do zębów kupić?

Systematyczne mycie zębów pozwala zapobiec próchnicy oraz chorobom dziąseł. Niby każdy o tym wie, lecz nie każdy się do tego stosuje, a jeżeli już, to często nie robi tego we właściwy sposób. Dlatego tak ważne jest dobranie szczoteczki odpowiedniej dla naszego wieku, stanu uzębienia oraz ogólnej kondycji dziąseł.

W poniższym poradniku poznasz podstawowe rodzaje szczoteczek do zębów, dowiesz się na co zwracać uwagę przy ich wyborze, a także zaznajomisz się z ich podstawową charakterystyką.

Ręczne

Szczoteczki, które najczęściej dbają o higienę naszej jamy ustnej, to tzw. szczoteczki ręczne (manualne). Zwykle dzielone w oparciu o ilość włosia na główce.

RodzajOpisPrzykłady
WielopęczkoweTo one dominują w naszych domach. Na główce szczoteczki znajduje się kilkanaście pęczków włosia (zwykle 2 – 5 na szerokość oraz do kilkunastu na długość główki). Pęczki mogą być ułożone na powierzchni główki albo w równych rzędach, albo naprzemiennieSzczoteczka wielopęczkowa
PęczkowePodobne do wielopęczkowych, jednak mają od nich mniejsze główki – około 3 rzędy pęczków na szerokość oraz do 5 na długośćSzczoteczka pęczkowa

Elektryczne

Droższe od szczoteczek ręcznych, jednak według wielu przeprowadzonych testów lepiej radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej. Głowice szczoteczek elektrycznych mogą wykonywać różnego rodzaju ruchy:

RodzajOpisPrzykłady
RotacyjneGłowica obraca się wokół własnej osiRotacyjna głowica
OscylacyjneNaprzemienne ruchu – raz w prawo raz w lewoOscylacyjna głowica
PulsacyjneBardzo szybkie ruchy pulsacyjne do tyłu i do przoduGłowica pulsacyjna

Obecnie trudno jest znaleźć szczoteczkę, której głowica wykonuje tylko i wyłącznie jeden rodzaj ruchu. Popularne są kombinacje, np. rotacyjno - oscylacyjne, rotacyjno - pulsacyjne lub rotacyjno – oscylacyjno – pulsacyjne (system 3D).

Jak można zauważyć poniżej szczoteczka elektryczna składa się z dwóch podstawowych części: masywnej rączki, wewnątrz której jest umieszczony silnik oraz akumulator (ew. baterie) oraz końcówki, na końcu której znajduje się główka pokryta włosiem.

BRAUN ORAL-B Professional Care 1000

Szczoteczka elektryczna: BRAUN ORAL-B Professional Care 1000

Istnieją szczoteczki elektryczne, które dodatkowo wyposażone są w tzw. irygator. Pozwala on na usuwanie resztek jedzenie z przestrzeni międzyzębowych. System ten tworzy pojemnik na wodę (ew. płyn do dezynfekcji) oraz specjalna końcówka zakończona dyszą, z której wydobywa się płyn pod ciśnieniem, który skutecznie usuwa pokarm z zakamarków naszych zębów, a z którym nie była sobie w stanie poradzić szczoteczka. Dobrze, aby zestaw do irygacji pozwalał na regulację siły strumienia wody.

W komplecie wraz ze szczoteczką dostajemy zwykle tylko jedną końcówkę czyszczącą. Należy pamiętać, iż końcówki powinniśmy wymieniać maksymalnie co 3 miesiące. Dodatkowo możemy dokupić końcówki o specyficznym kształcie (dostosowanym do naszego stanu uzębienia, aparatu ortodontycznego) lub zastosowaniach, np. do wybielania zębów.

Specjalistyczne

Szczoteczki tego typu wykorzystywane są w przypadku różnego rodzaju chorób lub dysfunkcji w obrębie jamy ustnej.

RodzajOpisPrzykłady
Ortodontyczne

Przykład: Curaprox CS 5460

Pozornie niewiele się różnią od szczoteczek manualnych. W rzeczywistości posiadają trochę inne włosie. Otóż na zewnątrz pęczki są dłuższe oraz bardziej sztywne. Z kolei w środku główki włosie jest krótsze oraz bardziej miękkie. Takie rozwiązanie pozwala dokładnie czyścić obszary między zębami, a drutami aparatuPrzykład szczoteczki ortodontycznej
Jednopęczkowe (do implantów)

Przykład: Curaprox CS 1006

Ich główkę tworzy zaledwie jeden pęczek włosia. Są to szczoteczki przystosowane do czyszczenia pojedynczych zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Zalecane przede wszystkim osobom posiadającym krzywe lub zachodzące na siebie zęby – można łatwo czyścić różne zakamarki. Szczoteczka jednopęczkowa sprawdzi się także u osób posiadających aparat na zębachPrzykład szczoteczki jednopęczkowej
Międzyzębowe

Przykład: Curaprox CPS

Umożliwiają czyszczenie szczelin między zębami (spełniają analogiczną rolę do nici dentystycznych)Przykład szczoteczek międzyzębowych
Pooperacyjne

Przykład: CURAPROX CS Surgical Mega-Soft

Przeznaczone dla osób po zabiegach dentystycznych lub chirurgicznych, np. po usunięciu zęba. Charakteryzuje je przede wszystkim bardzo miękkie oraz delikatne włosiePrzykład szczoteczki pooperacyjnej

Soniczne oraz ultradźwiękowe

Te dwa typy szczoteczek są bardzo zbliżone pod względem działania. Zarówno jedne jak i drugie czyszczą zęby generując dźwięki o wysokiej (soniczne) lub bardzo wysokiej częstotliwości (ultradźwiękowe).

Dźwięki te wprawiają w wibracje płyn (ślina, pasta), co z kolei powoduje powstawanie maleńkich bąbelków (kawitacja), które docierają do miejsc niedostępnych dla szczoteczek manualnych czy nawet elektrycznych. Efekt ten pozwala także na rozbijanie płytki nazębnej.

Dodatkowo szczoteczki ultradźwiękowe dzięki falom o bardzo wysokiej częstotliwości (nawet do 1,6 MHz) – rozbijają długie łańcuchy bakterii, co dezynfekuje jamę ustną.

Philips HX6511/50

Szczoteczka soniczna: Philips HX6511/50

Jak można zauważyć na powyższym zdjęciu zewnętrzna budowa szczoteczki sonicznej nie różni się od elektrycznej. Na uwagę zasługuje jednak inna główka – nie jest okrągła, a podłużna jak w szczoteczce manualnej.

Charakterystyka

Zarówno szczoteczkę manualną jak i elektryczną możemy scharakteryzować za pomocą kilku parametrów.

Ilość włókien / twardość szczoteczki

Szczoteczki mogą zawierać bardzo różną liczbę włókien. Zwykle jednak ich ilość mieści się między 1 000 - 7 000, a grubość między 0,15, a 0,30 mm. Co istotne im włókien będzie więcej, tym ich grubość będzie mniejsza, a tym samym szczoteczka będzie bardziej delikatna.

  • Soft (miękka): grubość włosia między 0,15, a 0,20 mm. Z racji swojej delikatności zalecane dla osób z chorobami dziąseł, co ma zapobiec ich dodatkowemu uszkodzeniu podczas szczotkowania
  • Medium (średnia): średnica pojedynczego włosia wynosi 0,20 – 0,25 mm. Szczoteczki o średniej twardości wybierane są najczęściej
  • Hard (twarda): do tej grupy zaliczamy szczoteczki, w których grubość włosia oscyluje wokół 0,30 mm. Ten typ szczoteczek polecany jest osobom, które posiadają zdrowe dziąsła, jednak z racji swojej diety (częste picie kawy, palenie papierosów) posiadają skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego

Wielkość szczoteczki

Wbrew obiegowej opinii nie ma czegoś takiego jak standardowa wielkość szczoteczki. Długość główki powinna być uzależniona od szerokości zębów. Przyjęło się, że główka nie powinna być większa niż szerokość 3 zębów.

Częstotliwość pracy (elektryczne, soniczne)

Głowice szczoteczek elektrycznych, jak zresztą wspomniono wyżej, wykonuj wiele bardzo szybkich ruchów rotacyjnych, pulsacyjnych lub oscylacyjnych. Z kolei szczoteczki soniczne (ultradźwiękowe) drgają z bardzo dużą częstotliwością:

  • Szczoteczki soniczne: 25 000 - 42 000 drgań / minutę
  • Szczoteczki ultradźwiękowe: około 90 mln drgań / minutę
  • Ruchy rotacyjne: 7 500 - 9 000 ruchów / minutę
  • Ruchy pulsacyjne: 12 000 - 40 000 ruchów / minutę

Zasilanie oraz waga (elektryczne, soniczne)

Szczoteczki elektryczne do działania potrzebują zasilania elektrycznego. Jest ono dostarczane albo za pomocą baterii, albo akumulatora. Baterie oczywiście gdy się zużyją należy wymienić na nowe. Akumulator z kolei można ładować wielokrotnie (za pomocą ładowarki dołączonej do zestawu).

Przed zakupem należy sprawdzić jak długo szczoteczka jest w stanie pracować na jednym ładowaniu (jednej baterii). Zwykle czas ten wynosi od 20 do 30 minut dla szczoteczek elektrycznych. Jeżeli dzienni myjemy zęby rano oraz wieczorem przez 2 minuty (zalecany czas), to akumulatora nie musimy ładować (wymieniać baterii) przez 5 dni (20 minut) lub 7,5 dnia (30 minut).

Szczoteczki soniczne (ultradźwiękowe) nie zużywają tak dużej ilości energii, dlatego będziemy musieli ładować je co około 2 – 3 tygodnie.

Porównanie

Jaką szczoteczkę wybrać? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Z wielu badań wynika, iż szczoteczki soniczne (ultradźwiękowe) charakteryzują się najlepszymi właściwościami – dobrze radzą sobie z czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, niszczą bakterie, efektywnie usuwają płytkę nazębną itd. Ich cena jest jednak stosunkowo wysoka i nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek.

Dużo tańsze, ale również polecane przez specjalistów są szczoteczki elektryczne, jednak niektórzy twierdzą, iż złe szczotkowanie (nieodpowiedni kąt, zbyt duży nacisk) mogą powodować odsłanianie szyjek zębowych. Oczywiście nie u każdej osoby taki efekt będzie zaobserwowany tym bardziej, że szczoteczki tego typu wyposaża się w czujnik siły nacisku, który zatrzymuje ruchy szczoteczki w przypadku zbyt agresywnego użytkowania.

A co ze szczoteczkami manualnymi? Te przede wszystkim są najtańsze (powinny być jednak wymieniane co około 3 miesiące). A czy skuteczne? Uważa się, że dobrze dobrana szczoteczka manualna przy odpowiednim sposobie czyszczenia pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, a tym samym chroni przed chorobami dziąseł oraz zębów.

Rodzaj / porównanieManualnaElektrycznaSoniczna / ultradźwiękowa
Cena od 10 zł od 30 zł dla dzieci / od 50 zł dla dorosłych od 250 zł
Częstotliwość ładowania Nie potrzebują zasilania 5 – 7 dni 2 – 3 tygodnie
Dokładność Zadowalająca i dobra przy dobrze dobranej główce Dobra i bardzo dobra Bardzo dobra
Usuwanie płytki nazębnej Zadowalające przy dobrze dobranych rozmiarach główki Dobre i bardzo dobre Bardzo dobre
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych Średnie Dobre Bardzo dobre
Delikatność Można dobrać odpowiednią miękkość włosia Końcówki o różnej twardości włosia. Jednak niewłaściwe użytkowanie szczoteczki może przyczynić się do odsłonięcia szyjek zębowych Zęby są czyszczone nie tyle mechanicznie, co za pomocą dźwięków o wysokiej częstotliwości, co ogranicza konieczność intensywnego dociskania szczoteczki do minimum

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.