Profil na FB

Jaki robot kuchenny kupić?

Historia robotów kuchennych sięga początku lat 70. XX wieku. Oczywiście przez ten czas wiele się zmieniło w ich budowie, wyglądzie i wykorzystaniu. Jednak cel zawsze pozostał ten sam – stworzyć urządzenie o jak najszerszym spektrum zastosowań.

W większości współczesnych robotów zrobimy koktajl, ubijemy śmietanę, posiekamy warzywa, wymieszamy ciasto, a nawet zmielimy kawę lub mięso, a także wyciśniemy sok z owoców.

Czym jest robot kuchenny?

Podstawowym zadaniem każdego robota kuchennego jest zastąpienie jak największej ilości urządzeń. Dlatego zwykle na jego wyposażeniu znajdziemy:

 • Malakser - siekanie (rozdrabnianie) produktów, np. cebuli. Dodatkowe tarcze pozwolą nam na: cięcie na plastry (np. ogórki na mizerię), szatkowanie (np. marchew na surówkę) lub tarcie (np. ziemniaki)
 • Blender kielichowy - miksuje oraz rozdrabnia. Przygotujemy dzięki niemu koktajle, albo zupy kremowe
 • Misę z mieszadłem - wykorzystywana do ugniatania ciasta, ubijania np. jajek, śmietany
 • Sokowirówkę - pozwoli na szybkie przygotowanie soku ze świeżych owoców
 • Inne - przykładem mogą być: wyciskarka do owoców, młynek do kawy, maszynka do mielenia mięsa, maszynka do makaronu itd.

Rodzaje

Wyróżniamy dwa podstawowe typu robotów kuchennych:

 • Z misą (planetarne)
 • Bez misy

Z misą

Posiadają dużą miskę (czasami nawet 7 litrową), która przede wszystkim wykorzystywana jest do mieszania różnych produktów, np. masy na ciasto. Nad misą umieszczone jest tzw. gniazdo główne, w którym montuje się odpowiednie końcówki mieszające (hak do ciasta, trzepaczka, końcówka typu K itd.). Roboty tego typy wyposaża się też w dodatkowe przystawki, które dopina się do gniazd dodatkowych umieszczonych na górze korpusu – np. blender kielichowy, malakser, sokowirówkę, młynek do kawy, maszynkę do mięsa itd.

Roboty typu planetarnego dominują w tej grupie urządzeń.

Planetarne

Mieszadła umieszczone nad misą poruszają się nie tylko wokół własnej osi, ale także wykonuje dodatkowo niewielki ruchy koliste (jak planety wokół Słońca) – podobnie jak w urządzeniach stosowanych na przemysłową skalę. Rozwiązanie to sprawia, że mieszanie jest szybsze oraz dokładniejsze.

Kenwood Chef Titanium KMC010

Przykład robota z misą: Kenwood Chef Titanium KMC010

Roboty planetarne to niezwykle zaawansowane urządzenia posiadające bardzo duże możliwości rozbudowy – jeżeli brakuje nam jakieś przystawki, to po prostu ją kupujemy.

Ceny podstawowych modeli planetarnych zaczynają się od około 500 zł, a w zaawansowanych rozwiązaniach dochodzą nawet do 3 000.

Planetarne z możliwością gotowania

Niektóre modele są tak bardzo zaawansowane, iż czasami wyposaża się je w miniaturowe płyty indukcyjne, które są w stanie także podgrzewać produkty (czasami nawet do 150 °C) – oczywiście dostępna jest możliwość bardzo precyzyjnej regulacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu przygotujemy np. zupę bezpośrednio w misce robota.

Roboty z płytą grzewczą mogą kosztować nawet 4 500 zł.

Bez misy

Możemy je podzielić na dwie grupy:

 • Z jednym gniazdem (kompaktowe) - podłącza się do niego w zależności od potrzeb jedną z przystawek: malakser, blender kielichowy lub inne
 • Z dwoma gniazdami (wieloczynnościowe) - jedno dla malaksera, a drugie dla rozdrabniacza (blendera) – ew. inne przystawki dostępne w zestawie, np. sokowirówka

Podział ten wynika z faktu, iż poszczególne przystawki są przystosowane do pracy z różnymi prędkościami. Dla przykładu blender potrzebuje wyższych obrotów, a malakser niższych. Dlatego problem ten rozwiązuje się na dwa wyżej wspomniane sposoby: poprzez zamontowanie dwóch silników o różnych prędkościach bądź poprzez wykorzystanie jednego silnika, który ma możliwość wyboru pracy w jednej z dwóch prędkości.

Jeżeli robot na wyposażeniu posiada malakser oraz inne przystawki, ale brak jest blendera, to takie urządzenie nazywamy po prostu malakserem.

Oczywiście tego typu roboty, to nie tylko blender oraz malakser. W zależności od poziomu zaawansowania znajdziemy także wiele innych, dodatkowych przystawek, np. służących do mielenia kawy lub wyciskania soku.

Bosch MCM68861

Robot bez misy z przystawkami (blender, malakser, wyciskarka, trzepaczka)

Ceny już od 150 zł - malakser oraz 3 tarcze, blender oraz wyciskarką do soków. Dobrze wyposażone urządzenie kupimy już za 350 – 500 zł. Najdroższe spotykane modele kosztują około 1 500 zł.

Możliwości

Roboty kuchenne mają z założenia być urządzeniami wielofunkcyjnymi i takim właśnie są. Poniżej możesz zapoznać się z ich potencjalnymi możliwościami.

Rodzaj robotaOpis
Robot z misą (planetarne)Główne:
ubijanie piany, mieszanie, ucieranie, ugniatarka do ciasta
Pozostałe:
sokowirówka, maszynka do mięsa, maszynka do szatkowania, maszynka do tarcia, młynek do kawy, nadziewarka do kiełbasy, wyciskarka do owoców, maszynka do makaronu, sorbetiera (do lodów), przecierak, płyta indukcyjna
Roboty bez misyGłówne:
mieszanie, młynek do kawy, siekanie, krojenie na plastry, tarcie, ucieranie, rozdrabnianie
Pozostałe:
sokowirówka, ubijaczka, zagniatanie ciasta, obieraczka, frytkownica, wyciskarka do soków, maszynka do mięsa, przecierak

Parametry

Najistotniejszymi parametrami są: moc oraz ilość obrotów w ciągu minuty.

Moc

Od jej wartości zależy jak długo urządzenie może pracować bez wyłączania oraz z jak twardymi produktami sobie poradzi. Orientacyjnie możemy sami obliczyć maksymalny czas pracy w jednym cyklu. Wystarczy, że podzielimy moc wyrażoną w Watach przez 100 i otrzymamy przybliżoną długość pracy w minutach. Przykład: 600 W / 100 = 6 minut. Należy jednak pamiętać, iż jest to wartość szacowana. Informacje o dokładniej długości pracy uzyskamy przeglądając specyfikację dostarczoną przez producenta.

Roboty z miską posiadają od 250 do nawet 1500 W. Z kolei te bez misy od 350 do 1300 W.

Ilość obrotów w ciągu minuty

Szybkość obracania się końcówek mieszających może być bardzo różna. W przypadku robotów z miską jest ona niższa i wynosi od 20 do 350 obr. / min. Natomiast w malakserach prędkość ta jest zdecydowanie większa, bo może dochodzić nawet do 16 tys. na minutę.

Istotne jest nie tylko to jak wiele obrotów urządzenie jest w stanie osiągnąć, ale również to czy istnieje możliwość ich regulacji. W zależności od modelu poziomów tych może być od 2 do nawet 12. Czasami, np. w niektórych malakserach, istnieje tylko jedna prędkość obrotów. Spotykane są też rozwiązania z płynną regulacją prędkości.

Niezwykle przydatny może być też tzw. tryb pulsacyjny – posłuży on rozdrobnieniu produktów o twardej, ale kruchej konsystencji, np. lodu.

Pamiętaj także o trybie turbo. Funkcja ta przez krótki czas umożliwia pracę na bardzo wysokich obrotach. Pozwoli to rozbić np. powstające w mieszanym cieście gródki.

Misy oraz pojemniki

Należy pamiętać, iż pojemność robocza mis lub pojemnika jest zwykle trochę niższa niż ta podawana w opisach.

Roboty bez misy (wieloczynnościowe, kompaktowe)

Przede wszystkim chodzi tutaj o pojemnik malaksera oraz blendera. Ten pierwszy może mieć pojemność od 1,5 do 3 litrów. Z kolei kielich rozdrabniacza ma zwykle 1 - 2 litry.

Wyżej wymienione pojemniki wykonuje się albo ze szkła hartowanego, albo odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego.

Roboty z misą (planetarne)

Miski dostępne są zwykle z pojemnościami od 4 do 7 litrów. Wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej. Chociaż czasami do ich produkcji wykorzystuje się również szkło hartowane. Dobrze, aby taka miska posiadała skalę, która pozwoli nam na jej precyzyjne napełnienie.

Co jeszcze?

Kupując robota kuchennego należy także zwrócić uwagę na:

 • Bezpieczeństwo - końcówki (mieszadła) powinny mieć możliwość wyjęcia tylko w przypadku gdy urządzenie jest wyłączone. Istotna jest także dostępność mechanizmu, który będzie chronił przed przegrzaniem, a w konsekwencji spaleniem silnika – urządzenie powinno samo się wyłączyć w newralgicznym momencie. Ponadto powinna istnieć blokada, która będzie zapobiegać włączeniu robota, gdy pokrywa np. od blendera lub malaksera nie jest nałożona
 • Sterowanie - tutaj mamy do wyboru dwie możliwości: sterowanie ręczne (suwaki, pokrętła) lub elektroniczne wspomagane przez ekran LCD. Drugie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, jednak zwykle droższe
 • Komfort użytkowania - miejsca, które służą do przytrzymywania urządzenia powinny być pokryte warstwą antypoślizgową. Nóżki oraz podstawki także powinny zapewniać stabilność
 • Czyszczenie - sprawdź czy akcesoria dołączone do urządzenia mogą być myte w zmywarce. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku robotów planetarnych, które zwykle wyposażane są w dużą ilość różnego rodzaju mieszadeł oraz przystawek

Co wybrać?

Urządzenia tego typu - jak pewnie zdążyłeś się już przekonać - mogą przejąć znaczną część prac w kuchni – mogą być blenderem, malakserem, sokowirówką, młynkiem do kawy, mieszadłem do ciast itp. Dlatego przede wszystkim należy sobie zadać pytanie – do czego robot kuchenny będzie mi potrzebny? Wypisz więc na kartce czynności, które wykonujesz w swojej kuchni i poszukaj urządzenia, które będzie wyposażone w odpowiednie przystawki.

Jeżeli chodzi o sam rodzaj sprzętu, to roboty planetarne są zwykle lepszym rozwiązaniem – duża ilość akcesoriów, możliwość rozbudowy, nowoczesny design itd. Jednak ich wadą jest wysoka cena. Dlatego zwykle warto rozważyć pewien kompromis. Jeżeli nastawiasz się bardziej na szatkowanie, mielenie, miksowanie, rozdrabnianie, to dobrym wyborem będzie robot bez misy (np. malakser). Jeżeli jednak często pieczesz ciasta, to mimo wyższej ceny warto wybrać robot z misą (planetarny).

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.