Profil na FB

Jaką maszynkę do mielenia mięsa wybrać?

Niegdyś ciężkie, żeliwne i wymagające użycia siły, a dziś lekkie, wykonane z tworzyw sztucznych, napędzane silnikiem elektrycznym. O czym mowa? Oczywiście o maszynkach do mielenia.

Urządzenia tego typu różnią się pod względem wydajności, pobieranej mocy, sposobu wykonania oraz zastosowań. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z poniższym poradnikiem, który pomoże Ci nabyć odpowiedni produkt.

Budowa

Na początku warto zapoznać się z budową tego typu urządzeń. Jak można się przekonać poniżej nie jest ona zbyt skomplikowana. W standardowej maszynce do mielenia znajdziemy takie elementy jak:

  • Gardziel: poprzez który umieszczamy produkt, np. mięso w urządzeniu
  • Podajnik: wydostaje się nim na zewnątrz zmielone jedzenie
  • Końcówki: nakładane na podajnik. Zwykle są to sitka o różnej grubości, czasami tarcze lub inne nasadki
  • Ślimacznica: przemieszcza produkt z gardziela do podajnika
  • Nożyki tnące: umieszczone za sitkami
  • Napęd: może być ręczny (korbka) lub elektryczny (silnik)
Ogólna budowa maszynki do mielenia (elektryczna)
Ogólna budowa maszynki do mielenia (elektryczna)

Zastosowania

Maszynki do mielenia kojarzone są przede wszystkim z mieleniem różnego rodzaju mięs. W praktyce ich zastosowanie jest dużo szersze – wszystko zależy od użytych końcówek. Dla przykładu niektóre z nich pozwalają nawet na robienie makaronu, kiełbasy, soków, a także ciastek. Jednym z bardziej zaawansowanych modeli maszynek jest np. ZELMER 987.80.

KońcówkaRodzajOpis
Sitko 2,5 mmMak lub mięso (tzw. klej)Sitko 2.5 mm
Sitko 4,5 mmDrobno mięsoSitko 4,5 mm
Sitko 8,0 mmMięso średniej grubościSitko 8,0 mm
SzarpakDuże kawałki mięsaSzarpak
Przystawka do ucieraniaSer, warzywaPrzystawka do ucierania
Końcówka do sokówSoki z warzyw, owoców (jako wyciskarka)Końcówka do soków
Młynek żarnowyMielenie kawyMielenie kawy
Przystawka do makaronuMakaronPrzystawka do makaronu
Nasadka do kiełbasyNabijanie kiełbasyNasadka do kiełbasy
Końcówka do ciastekCiastkaKońcówka do ciastek

Rodzaje

Jeszcze do niedawna na rynku dominowały maszynki ręczne. Obecnie znikają one powoli z rynku zastępowane przez maszynki elektryczne.

Ręczne

Wykonane przeważnie z odlewu żeliwnego, a przez to stosunkowo ciężkie. Wymagają kręcenia specjalną korbką, co w przypadku niektórych produktów, np. mięsa wymaga użycia stosunkowo dużej siły. Mimo tego nadal są używane.

  • Najważniejsze zalety:
    • Niskie ceny - od 50 zł
    • Nie wymagają zasilania elektrycznego
    • Prostota użytkowania
  • Najważniejsze wady:
    • Napędzane siłą mięśni - musimy kręcić korbką
    • Mała ilość modeli na rynku - w sprzedaży dostępnych jest kilkanaście urządzeń tego typu wartych polecenia
    • Wymagają przykręcania do blatu, co może skutkować jego zarysowaniem

Elektryczne

Dominują na rynku. Wykonuje się je raczej z lżejszych i mniej trwałych materiałów, co wcale nie jest tutaj wadą. Napędzane są silnikiem elektrycznym, co ogranicza naszą pracę jedynie do uruchomienia urządzenia i umieszczenia produktów w gardzielu.

  • Najważniejsze zalety:
    • Napędzane silnikiem elektrycznym
    • Bardzo duży wybór urządzeń - około 100 modeli na rynku
    • Szerokie zastosowania - oferowane z różnego rodzaju końcówkami
    • Nowoczesny design
  • Najważniejsze wady:
    • Wyższe ceny niż maszynek ręcznych - od około 140 zł wzwyż

Wykonanie

Do budowy maszynek do mielenia wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. W przypadku maszynek ręcznych muszą się one charakteryzować stosunkowo dużą wytrzymałością – ręczne kręcenie korbą wyzwala duże siły. Dlatego zwykle używa się tutaj odlewów żeliwnych lub stali. Z tego też powodu maszynki takie są dosyć ciężkie.

Z kolei w maszynkach elektrycznych nie ma konieczności stosowania aż tak odpornych na uszkodzenie materiałów. Dlatego najpopularniejszym tworzywem jest tutaj plastik bądź aluminium.

Poza tym należy także zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są noże tnące oraz sita. Są to elementy, które wymagają mycia po każdym użyciu. Dlatego powinny być wykonane ze stali szlachetnej, co zabezpieczy je przed korozją.

Parametry

Maszynki do mielenia możemy scharakteryzować w oparciu o 3 podstawowe parametry:

  • Wydajność
  • Moc
  • Masa urządzenia

Wydajność

Parametr ten informuje nas jak dużą ilośc produktu jest w stanie przetworzyć (zmielić) urządzenie w ciągu minuty. Na rynku dostępne są maszynki elektryczne o wydajności od 1 do nawet 3,5 kg / min.

Niekoniecznie musimy szukać urządzeń o jak najwyższej wydajności, tym bardziej, że jest to związane z wyższą ceną. W domowych zastosowaniach wystarczająca będzie wydajność na poziomie około 1,5 kg / min.

Moc

Kolejnym parametrem podawanym w specyfikacjach maszynek do mielenia jest moc. Podajemy ją w Watach. Im urządzenie będzie dysponować większa mocą, tym będzie mogło dłużej pracować, a i samo mielenie będzie przebiegać szybciej.

Dostępne na rynku modele oferują moc od 200 do 1 900 Wat.

Należy się wystrzegać urządzeń o zbyt małej mocy (w okoliacah 200 W). Dla typowo domowych zastosowań zaleca się maszynki dysponujące mocą przynajmniej 500 W.

Masa urządzenia

Nie jest to może najistotniejszy parametr, jednak ma znaczenie w przypadku częstego przenoszenia urządzenia. Nieduże maszynki ważą około 1,5 kg. Z kolei te największe mogą osiągać nawet do 8 kg.

Ergonomia

W kontekście maszynek ręcznych warto pamiętać przede wszystkim o solidnym mocowaniu, które powinno być wykonane z metalu – w żadnym wypadku z plastiku. Należy także unikać samoprzylepnych mocowań.

Na wyposażeniu zestawu z maszynką powinnien znaleźć się tzw. popychacz. Pozwoli on na bezpieczne dociskanie mielonego produktu w gardzielu.

Warto także zwrócić uwagę na obecność w obudowie schowka na kabel. Możemy w nim ukryć przewód zasilający, a następnie postawić urządzenie w szafce bądź pudełku.

Przydatna może się także okazać specjalna podkładka (zwykle w formie tacki), na której możemy poukładać produktu, które będziemy mielić, np. pociętne kawałki mięsa.

Maszynki elektryczne powinny być wyposażone w nóżki antypoślizgowe, które zapewnią większą stabilność.

Jeżeli zamieżamy przeznaczyć większa sumę pieniędzy, to warto poszukać urządzenia z wbudowanym ekranem LCD. Pokaże nam on aktualną prędkość, długość mielenia itd.

Bardzo przydatną funkcją jest tzw. bieg wsteczny. W przypadku zablokowania mechanizmu (np. w mięsie znalazła się kość) możemy obrócić ślimakiem w przeciwną stronę w celu odblokowania urządzenia.

Z pewnością pomocny może się okazać także mechanizm chroniący przed przegrzaniem. Wyłączy on urządzenie jeżeli jego czas pracy będzie zbyt długi, co zapobiegnie spaleniu silnika.

Działanie

Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda mielenie mięsa z wykorzystaniem maszynki elektrycznej.

Opinie o produktach

-1[1]
#Marcin 2 miesiące temu
Mieliśmy w rodzinnym domu taką dużo maszynkę na prąd, bo tata z dziadkiem jeszcze w latach 90. zajmowali się produkcją wędlin. Ja szukam czegoś mniejszego, żeby tak na własny użytek starczyła. Dziękuję za poradnik, bo wiele mi wyjaśnił. Jednak dobrze jakby ktoś polecił mi 3 modele w cenie do 1 tyś. zł, będę wdzięczny.
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.