Profil na FB

Technologie przyszłości

Technologie przyszłości

Technologia wokół nas zmienia się w niezwykle szybkim tempie. Jeszcze 15 lat temu telefony komórkowe z monochromatycznym ekranem były synonimem nowoczesności. Obecnie urządzenia tego typu dysponują już wydajnością kilkuletniego komputera!

W tym miejscu możemy zadać sobie pytanie – jak będzie wyglądał świat technologii za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat? Analizując dotychczasowy postęp z pewnością pojawią się urządzeni, które zaskoczą nas swoimi możliwościami oraz funkcjami. Pewne pomysły w tym temacie podsuwają nam filmy oraz książki z gatunku fantastyki naukowej.

Niewidzialność

Niewidzialność tak naprawdę jest dostępna od dłuższego czasu. Armie niektórych państw posiadają samoloty wykonane w tzw. technologii stealth. Jest tutaj jednak pewien haczyk. Niewidzialność ta dotyczy jedynie ograniczonej wykrywalności przez radary.

Nam jednak chodzi o niewidzialność w zakresie światła widzialnego. Tutaj co prawda są jeszcze pewne problemy, ale trwają intensywne prace nad stworzeniem odpowiednich rozwiązań.

Przykładem może być pomysł polegający na rejestrowaniu obrazu za danym obiektem, a potem wyświetlaniu go na przedmiocie, który chcemy ukryć. W ten sposób mamy wrażenie przezroczystości. Jest to jednak podejście mało kompatybilne. Dlatego pracuje się nad modyfikacją tego rozwiązania, które ma na celu stworzyć pelerynę składającą się z wyświetlaczy LED. W ten sposób pozbywamy się konieczności projekcji obrazu z zewnętrznego urządzenia.

Bezekranowe wyświetlacze

Widywane w wielu filmach fantastyczno – naukowych, np. Iron Manie 2, gdzie Tony Stark manipuluje na wirtualnym, zawieszonym w przestrzeni ekranie.

Kiedy jednak technologia tego typu trafi na rynek? Z pewnością nie szybko, chociaż w kilku instytutach naukowych trwają intensywne prace nad tym wynalazkiem. Obiecująco wyglądają ekrany siatkówkowe (ang. Retinal display), gdzie obraz będzie przesyłany bezpośrednio na siatkówkę. Istnieją też pomysły, aby przesyłać obraz bezpośrednio do mózgu (tzw. interfejs synaptyczny - ang. synaptic interface).

Telewizja holograficzna

Hologram pojawił się między innymi w Gwiezdnych Wojnach George'a Lucasa, gdzie księżniczka Leia nadała swój dramatyczny apel za pomocą projektora holograficznego R2-D2.

Prace w dziedzinie holografii trwają już od dawna. Mało kto wie, że prekursorem w tej dziedzinie był Mieczysław Wolfke – polski fizyk, który już w 1920 roku pracował nad podstawami holografii.

Obecnie hologramy bynajmniej nie spotykamy jedynie w książkach lub filmach z gatunku sci-fi. Co prawda nie jest to jeszcze to czego byśmy oczekiwali, ale naukowcy wydają się być na dobrej drodze. Przykładem może być tutaj urządzenie Heliodisplay, które wyświetla obraz na czymś w rodzaju rozproszonej mgiełki. Jakość możecie ocenić sami.

Latające samochody

Pierwsze samochody zaczęły powstawać ponad 100 lat temu. Również mniej więcej wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze samoloty. Pewnie zdarzyło Ci się zastanawiać dlaczego nikt nie próbował połączyć samolotu z samochodem w jedną maszynę, która w zależności od potrzeb latałaby lub jeździła po drogach. Otóż próbowano to zrobić i to wielokrotnie. Jednak zawsze pojawiały się pewne problemu – przede wszystkim związane z bezpieczeństwem.

Nie tak dawno pojawił się w Australii pewien obiecujący projekt zwieńczony powstaniem prawdziwego latającego samochodu o nazwie Automobil 2.5. Co prawda za jego pomocą można latać jedynie kilka metrów nad Ziemię, jednak jest to i tak znaczący postęp. Warto jeszcze wspomnieć o zasięgu, który wynosi 700 km (dystans możliwy do pokonania na pełnym baku).

Naddźwiękowe pociągi

Kolej nadal jest jednym z podstawowych środków transportu na świecie i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Obecnie najszybsze pociągi osiągają prędkość ponad 600 km/godz. Są jednak plany, aby zbudować maszyny zdolne poruszać się z prędkością ponaddźwiękową (około 1225 km/godz.).

Nie tak dawno miliarder Elon Musk wystąpił z propozycją zbudowania sieci transportowej między Los Angeles, a San Francisco, która pozwalałaby osiągać specjalnie zaprojektowanym kapsułom prędkość ponad 1 200 km/godz. Czy pomysł ten dojdzie do skutku? Zobaczymy w najbliższym czasie.

Autonomiczne roboty

Inteligentne, samoświadome roboty są bardzo wdzięcznym tematem dla twórców sci-fi. O ile stworzenie sztucznej inteligencji wydaje się być w naszym zasięgu, o tyle problem sztucznej świadomości jest raczej bardzo trudny do rozwiązania.

Co ciekawe na pytanie z ankiety „czy sztuczna inteligencja osiągnie poziom porównywalny z ludzkim przed 2040 rokiem”, 50% naukowców odpowiedziało twierdząco.

Powyżej możesz zobaczyć kilka robotów o mniej lub bardziej złożonej inteligencji.

Połączenie ludzkich mózgów

W filmie Incepcja mogliśmy zobaczyć jak Dom Cobb za pomocą specjalnego urządzenia „wchodzi” do umysłu drugiej osoby próbując wydobyć różnego rodzaju informacje. Czy coś takiego będzie możliwe w przyszłości? Teoretycznie wszystko wydaje się proste. Wystarczy stworzyć odpowiedni interfejs, który połączy urządzenie z mózgiem bądź mózg z mózgiem. Problem jednak w tym, że jak na razie nie mamy pojęcia jak ten interfejs miałby wyglądać, ale kto wie czego będziemy w stanie dokonać za kilkadziesiąt lat?

Wirtualna rzeczywistość

Na koniec coś, co z pewnością będzie tematem przewodnim technologii użytkowej w najbliższych kilkudziesięciu latach. Otóż już obecnie powstają urządzenia jak np. Oculus Rift, które pozwalają się przenieść do świata wirtualnego (mamy wrażenie, że przed naszymi oczami jest zupełnie inna rzeczywistość). Z biegiem czasu technologia ta z pewnością będzie rozwijana i zacznie obejmować kolejne zmysły – dotyk, zapach, smak itd. Więcej na ten temat możesz poczytać w tym artykule: Oculus Rift .

 

Dodaj opinię


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.