Profil na FB

Jaki radioodbiornik wybrać?

Pierwsze radioodbiorniki zaczęły powstawać około 100 lat temu. Przez ten czas wielokrotnie wróżono im rychły koniec. Pierwsze w mrok historii miały je zepchnąć telewizory. Oczywiście tak się nie stało. Nie udało się tego dokonać również Internetowi. Radioodbiorniki nadal mają się bardzo dobrze i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić.

Mało tego, w ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu urządzeniami, a producenci chcąc nadążyć za naszymi potrzebami, dostarczają nam coraz to bardziej rozbudowane i funkcjonalne modele. Już nikogo nie dziwi radio z wbudowaną stacją pogody lub portem USB.

Jeżeli stoisz przed dylematem zakupu nowego radioodbiornika, to zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się w nim jakie urządzenie wybrać, na co zwracać uwagę oraz jak interpretować parametry.

Podział ze względu na przeznaczenie

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych typów radiów, przystosowanych dla konkretnych odbiorców.

Przenośne

Lekkie o niedużych gabarytach, posiadające często uchwyt do przenoszenia. Zasilane za pomocą wymiennych baterii (ew. z akumulatora).

Przykład radioodbiornika przenośnego

Radioodbiornik przenośny z uchwytem do łatwego przenoszenia

Niektóre modele są na tyle małe, że swobodnie mieszczą się w kieszeni, dlatego bywają nazywane wtedy kieszonkowymi lub miniradiami.

Kuchenne

Zwykle posiadają design pasujący do kuchni - jasny kolor obudowy, owalne kształty itp. Mogą być zasilane z sieci elektrycznej lub za pomocą baterii.

Radio kuchenne zamontowane pod szafką kuchenną

Radioodbiornik kuchenny zamontowany pod szafką

Na rynku dostępne są także modele przystosowane do montażu w zabudowie kuchennej, np. przykręcone pod szafką.

Łazienkowe

Przeznaczone są do zamontowania w łazience. Pamiętajmy, że takie radia powinny być wodoszczelne.

Radio łazienkowe wbudowane w ścianę

Radioodbiornik wbudowany w ścianę łazienki

W sprzedaży dostępne są modele, które można przykręcić lub wbudować w ścianę łazienki.

Radiobudziki

Nieduże radia z dużym i czytelnym zegarkiem oraz z budzikiem. Jeden z najczęściej wybieranych typów odbiorników radiowych.

Radio z zegarkiem na szafce

Radiobudzik postawiony na szafce

Spotykane często w sypialniach na szafkach przy łóżku. Zasilane są z sieci, baterii lub akumulatora.

Retro

Są to odbiorniki radiowe stylizowane na jedną minionych epok, np. lata 50. XX wieku. Urządzenia te są często odtwarzana z wieloma detalami charakterystycznymi dla danego okresu.

Radioodbiornik w stylu retro

Przykład odbiornika radiowego w stylu retro

Radia w stylu retro kupowane są zwykle przez pasjonatów historii.

Radioodtwarzacz

W sprzedaży można także spotkać tzw. radioodtwarzacze CD, które obsługują dobrze znane płyty kompaktowe, np. CD-audio.

Odbiornik radiowy z odtwarzaczem

Radioodbiornik z odtwarzaczem CD

Na rynku znajdziemy także tzw. radiomagnetofony, chociaż jest ich niewiele i kupują je zwłaszcza miłośnicy kaset magnetofonowych.

Rodzaj sygnału

Sygnał radiowy może być transmitowany analogowo lub cyfrowo. Zarówno jedna, jak i druga metoda wymaga zastosowania innego odbiornika radiowego.

Transmisja analogowa

Obecnie większość stacji radiowych w Polsce nadaje swoje audycje analogowo.

  • FM: informacje są zapisywane poprzez modulację częstotliwości fali nośnej (fale UKF od 87,5 do108 MHz). Transmisja FM jest w Polsce wykorzystywana najczęściej
  • AM: dane kodowane są dzięki modulacji amplitudy fali nośnej. Takie rozwiązanie narażone jest na różnego rodzaju zakłócenia, dlatego bardzo mało stacji radiowych jeszcze nadaje na falach AM. Warto dać, że modulacja amplitudy (AM) może dotyczyć fal krótkich (SW), średnich (MW) oraz długich (LW)

Cyfrowe

Docelowo radio cyfrowe ma zastąpić analogowe, jednak jak na razie proces ten przebiega w Polsce stosunkowo powoli i niewiele stacji nadaje sygnał cyfrowo. Jednak zgodnie z zapowiedziami do końca 2020 roku cała Polska ma być w zasięgu radia cyfrowego. Dlatego jak na razie zakup tego typu odbiornika jest raczej nieuzasadniony, chyba że jest to urządzenie przystosowane zarówno do odbioru radia analogowego jak i cyfrowego (DAB+), a takie w sprzedaży również są.

Radio cyfrowe ma zapewnić odbiór większej liczby stacji, które dodatkowo będą posiadały lepszą jakość dźwięku niż obecnie.

  • DAB: do przesyłania dźwięku wykorzystuje się tutaj kodek MP2. Standard w Polsce nie wykorzystywany
  • DAB+: do kodowania dźwięku użyto dużo wydajniejszego kodeka - MPEG-4 HEAAC v2. Obecnie (2016 rok) w zasięgu DAB+ jest ponad 50% populacji, jednak jak na razie z tej technologii korzystają praktycznie tylko nadawcy publiczni, np. Program Pierwszy Polskiego Radia. Oczywiście z czasem będą dołączać kolejni nadawcy

Rodzaje tunerów

W sprzedaży dostępne są radia z tunerem cyfrowym oraz tunerem analogowym. Rozróżnienie to odnosi się jedynie do sposobu strojenia stacji. Tuner analogowy, to ten, który umożliwia wyszukiwanie kanałów za pomocą pokrętła (gałki) i jest spotykany w starszych konstrukcjach lub modelach projektowanych w stylu retro.

Radioodbiornik z tunerem analogowym (skala oraz pokrętła do strojenia)

Skala z zakresem częstotliwości w tunerze analogowym

Z kolei tuner cyfrowy może automatycznie wyszukać wszystkie stacje. Dodatkowo na wyświetlaczu LCD dostępne są różne dodatkowe informacje, np. te przesyłane za pomocą technologii RDS, aktualna częstotliwość, czas itp.

Wyświetlacz LCD tunera cyfrowego

Wyświetlacz LCD tunera cyfrowego w radioodbiorniku

Pamiętajmy, że DAB+ (cyfrowe przesyłanie sygnału) oraz tuner cyfrowy (sposób strojenia) to nie to samo!.

Sposoby zasilania

Radioodbiorniki mogą być zasilanie bezpośrednio z sieci elektrycznej, za pomocą wymiennych baterii lub dzięki akumulatorowi.

Zasilanie sieciowe wymaga podłączenia urządzenia do gniazdka elektrycznego (w Polsce 230 V / 50 Hz). Tego typu radia spotykane są obecnie najczęściej.

Popularne są także radia zasilane bateriami, np. R20, AA (tzw. paluszki) lub AAA (tzw. małe paluszki). Takie rozwiązanie spotykane jest w modelach o małych gabarytach, często przenośnych lub kieszonkowych.

Istnieją także radioodbiorniki, które wykorzystują do zasilania akumulatory, podobnie jak np. telefony komórkowe. Wymagają wtedy okresowego ładowania za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki.

Na rynku można także spotykać modele, które mogą być zasilane albo za pomocą baterii, albo z sieci elektrycznej (wyposażone są w jedno i drugie rozwiązanie).

Dodatkowe

Wiele radioodbiorników to urządzenia wyposażone w różnego rodzaju dodatkowe funkcje oraz możliwości.

RDS (ang. Radio Data System)

Jest to technologia, która umożliwia przesyłanie danych cyfrowych z wykorzystaniem fal FM (UKF). Mogą one być potem wyświetlane na ekranie LCD urządzenia. Przykładowe dane to na przykład:

  • Programme Service (PS): nazwa stacji lub aktualnie nadawanej audycji (maks. 8 znaków)
  • Radio Text (RT): wiadomości, specjalne komunikaty, numer telefonu do radia, adres itp. (maks. 64 znaki)
  • Alternative Frequencies (AF): inne częstotliwości, na których nadaje dane radio. Funkcja dostępna zwykle w urządzeniach przenośnych oraz radiach samochodowych. Jeżeli urządzenie wykryje, że sygnał na jednej z alternatywnych częstotliwości jest mocniejszy, to automatycznie się na nią przestroi
  • Program Type (PT): krótki kod, który określa typ nadawanej audycji, np. CULTUR (kultura), TRAFFIC (wiadomości dla kierowców), SPORT (sport), NEWS (wiadomości), POP M (muzyka pop)
  • Clock Time and Date (CT) : czas z dokładnością do 1/10 sekundy
  • Enhanced Other Networks (EON): wybieramy określony rodzaj programu, np. NEWS (wiadomości), a jeżeli takowy pojawi się na którejś z powiązanych stacji, to radio zmieni program. Funkcja obsługiwana przez PR1, PR2, PR3, Radio VOX FM oraz Radio Plus
  • Traffic Programme (TP/TA): po wyborze tej funkcji, radio przełączy się na odbiór stacji, która nadaje aktualne wiadomości drogowe (nawet wtedy, gdy włączony jest np. odtwarzacz CD)

Wyświetlacze

W radioodbiornikach montuje się często wyświetlacze diodowe LED. Są one dosyć wyraźne oraz dobrze widoczne w nocy. Dlatego też spotykamy je często w radiobudzikach. Wyświetlacze te nie pozwalają jednak na pokazywanie bardziej skomplikowanych elementów - zwykle są to tylko cyfry zegarka oraz kontrolki przy poszczególnych trybach (funkcjach) radia.

Z kolei wyświetlacze LCD są dużo przyjemniejsze dla oka. Na ekranie mogą być wyświetlane dłuższe teksty, grafika, a nawet animacje. Są one jednak gorzej widoczne w nocy. Dodatkowo niektóre z nich są czarno-białe, co praktycznie wyklucza korzystanie z nich przy zgaszonym świetle.

Stacja pogody

Niektóre modele odbiorników radiowych posiadają wbudowany termometr, a czasami nawet całą stację pogodową (termometr wewnętrzny oraz zewnętrzny, barometr, wilgotnościomierz itp.).

Dodatkowo niektóre urządzenia są w stanie gromadzić dane na temat warunków atmosferycznych i na tej podstawie przewidywać pogodę na kilka następnych dni.

Inne

Jeżeli lubisz zasypiać przy muzyce, to powinieneś rozważyć zakup urządzenia z czasomierzem (sleep timer). Dzięki tej funkcji ustawisz czas, po upływie którego odbiornik automatycznie się wyłączy, np. po 60 minutach.

Część radioodbiorników posiada wbudowany zegarek z budzikiem. Dobrze, aby budzik dysponował funkcją „drzemki”. Dzięki temu po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, alarm budzika się wyłączy np. na 5 minut, po czym znów się aktywuje.

Przeszukiwanie całego pasma częstotliwości za każdym razem, gdy chcemy odszukać daną stację jest bardzo kłopotliwe. Dlatego zaleca się wybieranie tych modeli odbiorników, które umożliwiają zapamiętywanie ulubionych stacji (przynajmniej 10 pozycji). Warto także, aby była możliwość przyporządkowania stacji do konkretnych, ponumerowanych przycisków – tak jak w pilocie telewizyjnym.

Źródła dźwięku

Produkowane współcześnie odbiorniki radiowe, dysponują kilkoma interfejsami, które pozwalają na słuchanie muzyki nie tylko z radia, ale również z zewnętrznych nośników.

Na przykład radioodbiornik może być wyposażony w port USB, za pomocą którego podłączymy pendrive z plikami mp3. Niektóre modele dysponują także czytnikiem kart pamięci, co umożliwia podpięcie np. karty SD.

Czasami radioodbiorniki posiadają interfejs Bluetooth. Dzięki niemu możemy np. słuchać muzykę ze smartfonu w głośnikach odbiornika radiowego.

Pewnego rodzaju nowością są radia wyposażone w moduł WiFi. Umożliwia on podłączenie urządzenia do sieci Internet i np. słuchania radia Internetowego. W ten sposób możemy mieć także dostęp do innych usług, np. internetowej prognozy pogody.


Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi poradami, już wiesz jaki radioodbiornik wybrać. Jeżeli jednak nadal jest coś dla Ciebie niejasne, to zachęcamy do zadawania pytań pod tym artykułem.

Dodaj opinię o poradniku


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.