Profil na FB

Jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?

Z kodami kreskowymi mamy do czynienia w bardzo wielu miejscach. Na myśl nasuwają się przede wszystkim sklepy, jednak kody kreskowe obecne są także w bibliotekach, urzędach, magazynach, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność szybkiego dostępu do podstawowych informacji na temat produktów.

Jest kilka typów czytników kodów. Każdy z nich przystosowany jest do pracy w określonych warunkach oraz z określonymi rodzajami kodów. W artykule poniżej postanowiliśmy przybliżyć Wam podstawowe informacje na temat tych urządzeń.

Czym są kody kreskowe?

Kod kreskowy to sposób symbolicznego zapisu informacji, z wykorzystaniem białych oraz czarnych elementów. Zadaniem czytnika jest zeskanowanie kodu oraz jego interpretacja.

Istnieje bardzo wiele różnych typów kodów kreskowych. Jednak zwykle dzielimy je na kody 1D (liniowe) oraz 2D. W przypadku tych pierwszych informacje zapisywane są jednowymiarowo za pomocą pionowych linii. Takie kody spotykane są zwykle na produktach w sklepach. Pozwalają one na zapisanie bardzo podstawowych informacje o produkcie – w formacie EAN13 jest to nr kraju, nr producenta, nr produktu oraz cyfra kontrolna.

Kod 1D (EAN13) kontra 2D (QR Code)

Porównanie kodu 1D EAN13 (góra) z 2D QR code (dół)

Z kolei w kodach 2D informacje utrwalane są dwuwymiarowo. Dlatego można w nich zakodować większą ilość danych, np. listy przewozowe, faktury, a nawet grafikę. Przykładem może być tutaj kod QR, który można odczytać dzięki odpowiedniej aplikacji zainstalowanej w telefonie. Oczywiście istnieją również czytniki z taką funkcją, jednak nie wszystkie na to pozwalają, dlatego przed zakupem należy to sprawdzić, oczywiście jeżeli będziemy z takich kodów korzystać.

Technologia skanowania

Istnieją kilka sposobów odczytywania kodów kreskowych. Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety.

Czytniki CCD (diodowe)

Pojawiły się w sprzedaży jako pierwsze. Na skanowane miejsce pada światło z diod LED. Zapewniają odczyt z odległości nawet kilkudziesięciu centymetrów, chociaż kiedyś kod kreskowy musiał być praktycznie przyłożony do skanera. Umożliwiają odczyt nawet co kilkadziesiąt milisekund.

Odczyt kodu przez skaner CCD

Wiązka z czytnika CCD

CCD dosyć dobrze radzą sobie z kodami o niezbyt dobrej jakości. Są dodatkowo stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. spowodowane upadkiem.

Skanery laserowe

Potrafią odczytywać kody z bardo dużą szybkości (nawet w ciągu kilku milisekund). Dlatego dobrze sprawdzają się na stanowiskach kasowych, np. w formie wbudowanych w blat czytników stacjonarnych. Czytniki laserowe mają dosyć duży zasięg od 25 cm do nawet kilku metrów.

Skaner laserowy jednoliniowy oraz wieloniowy

Skaner laserowy jednoliniowy oraz wieloniowy

Wiązka laserowa może być w postaci jednej linii lub wielu. Te pierwsze nazywamy jednoliniowymi. Emitowana wiązka musi wtedy przecinać wszystkie linie na kodzie kreskowym, dlatego wymagają precyzyjnego ustawienia czytnika. Z kolei skanery z wiązką wieloliniową nie wymagają dokładnego nacelowania skanera (może być on umieszczony nawet ukośnie w stosunku do kodu kreskowego).

Skaner typu imager

Czytnik robi coś w rodzaju zdjęcia (całego kodu lub tylko części). Urządzenie takie charakteryzuje się dużą dokładności – radzi sobie nawet z częściowo uszkodzonymi kodami. Jest jednak stosunkowo wolne, bo skanowanie trwa czasami nawet 1 sekundę (zwykle dużo szybciej). Oczywiście w wielu przypadkach taka szybkość odczytu jest akceptowalna, ale są miejsca, gdy konieczny będzie szybszy skaner, np. w sklepach, gdzie klienci kupują dużą ilość produktów jednocześnie, choćby w dyskontach spożywczych.

Odczytywanie kodu kreskowego przez skaner typu imager area

Sposób odczytywania kodu przez imager

Czytniki kodów typu imager dzielimy na:

  • linear imager: trwałe, mało podatne na uszkodzenia mechaniczne, szybko czytają kody. Za skanowanie odpowiada nieduża wiązka
  • area imager: skaner robi zdjęcie całego kodu i zapisuje go w formie cyfrowej. Jest możliwość czytania nawet uszkodzonych kodów. Wymagają dokładnego nakierowania czytnika na kod. Skaner nie musi być nacelowany równolegle do kodu kreskowego

Podział czytników

Jak już zostało wspomniane, kody kreskowe używane są w wielu różnych miejscach. Wymaga to wykorzystania różnych typów czytników.

Czytnik ręczny

Żeby użyć takiego czytnika, należy wziąć go do ręki i nakierować wiązkę na kod kreskowy. Takie urządzenia mają zwykle specjalnie wyprofilowaną rączkę z przyciskiem umieszczonym pod palcem wskazującym (czasami na korpusie pod kciukiem). Charakteryzuje je także niewielka waga (zwykle około kilkaset gram).

Przykład czytnika ręcznego

Przykład czytnika ręcznego

Czytniki ręczne mogą być połączone przewodowo (kablem) lub bezprzewodowo (np. za pomocą bluetooth). Pierwszy wariant praktykowany jest np. przy kasie w sklepie (zwykle jako skaner pomocniczy dla czytnika stacjonarnego). Ręczne skanery bezprzewodowe pozwalają na oddalenie się od bazy nawet na odległość 100 metrów. Dlatego sprawdzają się chociażby w magazynach.

Czytnik stacjonarny

Urządzenie takie jest zamontowane na stałe np. w blacie lub ścianie. Nie trzeba go dodatkowo aktywować – wystarczy jedynie przyłożyć do niego kod kreskowy.

Czytnik stacjonarny w sklepie

Czytnik stacjonarny zamontowany w sklepie

Takie skanery stosuje się np. na stanowiskach kasowych w sklepach samoobsługowych, albo na parkingach przed wjazdem.

Czytnik przemysłowe

Jest to trochę sztuczna grupa, która została wyodrębniona ze względu na specyficzną konstrukcję takich czytników. Otóż posiadają one dodatkowo wzmocnioną budowę, co pozwala na ich wykorzystania w trudnych warunkach, np. na zewnątrz budynku, w halach produkcyjnych itp.

Dlatego niektóre z nich mogą pracować na deszczu, mrozie, w dużym zapyleniu itd.

Podłączenie skanera kodów

Czytnik łączymy zwykle z komputerem lub kasą fiskalną. Wykorzystujemy do tego interfejs USB lub RS232. Popularne jest też wykorzystanie łączność bezprzewodowej, np. Bluetooth. Wtedy w zależności od standardu Bluetooth, możemy liczyć nawet na zasięg sięgający kilkudziesięciu metrów. Jest to popularne rozwiązanie w czytnikach ręcznych, gdzie wymaga się dużej mobilności (magazyny, hurtownie).

Zanim kupisz

Zastanów się przede wszystkim do czego będziesz wykorzystał czytnik. Prowadzisz nieduży sklep, chcesz wyposażyć w nowy sprzęt bibliotekę, urząd, a może potrzebne Ci jest urządzenie, które będzie wpuszczać na teren zakładu tylko autoryzowane osoby?

Po drugie czy będziesz miał do czynienia z kodami o dobrej jakości, czy mogą się również zdarzyć uszkodzone egzemplarze? Czy skaner będzie musiał czytać dużo kodów? Odpowiedzi na te pytania pokażą Ci, czy warto wybrać czytnik laserowy czy może imager.

Na koniec w jakich warunkach będzie pracować urządzenie. Czy będzie narażone na upadki? A może będzie zamontowane poza budynkiem, a więc narażone na warunki atmosferyczne?

Dodaj opinię o poradniku


Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.